| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Karta obiegowa

Od kilku miesięcy prowadzę małą firmę i zatrudniam czterech pracowników. Jeden z pracowników złożył wypowiedzenie. Słyszałem, że w takich wypadkach muszę wydać mu kartę obiegową. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć wzoru takiej obiegówki. Co powinna zawierać i czy jest obowiązkowa?

Przepisy prawa pracy nie zawierają wzoru karty obiegowej. Obowiązek wypełnienia takiej karty może wynikać z przepisów wewnątrzzakładowych, np. z regulaminu pracy.

Karta obiegowa zwana powszechnie obiegówką nie jest obowiązkowa i nie musi być stosowana. W praktyce służy do rozliczenia pracownika z firmowego mienia, powierzonego mu z obowiązkiem zwrotu, np. telefonu służbowego, odzieży i obuwia roboczego, środków ochrony indywidualnej, kluczy, narzędzi, firmowego samochodu, laptopa itp. W praktyce jest on stosowany w większych zakładach pracy, gdzie firmowym mieniem zarządzają różne działy, wydziały i taki dokument faktycznie pomaga przy rozliczeniu pracownika. Jego wypełnienie przez upoważnione do tego osoby bez zastrzeżeń stwarza domniemanie, że pracownik zwrócił wszystko, co zostało mu powierzone i nie dysponuje już żadnym mieniem stanowiącym własność pracodawcy.

Wprawdzie, mimo że stosowanie obiegówki nie jest obowiązkowe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pracodawca sporządził na własne potrzeby wzór takiej obiegówki i polecił pracownikom jej stosowanie jako dokumentu pomocniczego przy rozliczaniu się z mienia powierzonego w sytuacji ustania stosunku pracy. Aby taka obiegówka spełniła swoją funkcję, dokument ten należy przygotować w taki sposób, by osoby wyznaczone przez pracodawcę odpowiedzialne za powierzanie firmowego mienia i reprezentujące poszczególne działy zakładu pracy (wydziały, komórki organizacyjne lub wyznaczone samodzielne stanowiska) potwierdzały rozliczenie się przez pracownika z poszczególnych elementów mienia zakładowego. Taki dokument może zostać sporządzony w formie druku do uzupełnienia, w którym poszczególni pracownicy będą wpisywali dział lub rodzaj powierzonego mienia, fakt rozliczenia się z tego mienia, stan zwróconego mienia oraz potwierdzali to własnoręcznym podpisem i pieczątką. Wygodną formą jest również tabela, w której znajdą się wymienione powyżej informacje oraz własnoręczne podpisy i pieczęcie osób przyjmujących od pracownika zwracane mienie.

Wprowadzając taki obowiązek, warto określić także termin, do którego wypełniona obiegówka powinna zostać przedłożona pracodawcy. Ze swej istoty powinna być wypełniana ostatniego dnia pracy lub w ciągu kilku ostatnich dni pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »