REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie, Dni wolne od pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sposoby wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo wynagrodzenie powinno być wypłacane do rąk pracownika. Istnieje jednak możliwość jego przekazywanie na konto bankowe.

Forma wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej. Przepisy prawa umożliwiają jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem pracownika?

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Taka sytuacja określana jest mianem dyżuru. Jakie są obowiązki i prawa związane z dyżurem?

Czy można wypłacić wynagrodzenie w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy?

W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Jak zatem naliczyć takie wynagrodzenie?

REKLAMA

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Urlop okolicznościowy jest rodzajem zwolnienia od pracy przysługującym w związku ze szczególną sytuacją dotyczącą konkretnego pracownika. Wynagrodzenie z tego tytułu oblicza się jednak – z drobnymi zmianami – na zasadach ogólnych.

Czy święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy

Za ustanowieniem święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy opowiedziała się sejmowa komisja Przyjazne Państwo. Komisja rekomenduje Sejmowi przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy.

Świadczenie urlopowe - krąg osób uprawnionych

Pracodawca, który zdecyduje się na wypłacanie pracownikom świadczeń urlopowych, musi je wypłacić tym osobom, które korzystają z co najmniej 14-dniowego wypoczynku.

Śmierć pracownika a prawo spadkowe

Zgodnie z art. 63(1) § 1 kodeksu pracy, z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji kodeks w szczególny sposób reguluje sytuację praw majątkowych pracownika po jego śmierci, gdyż zgodnie z Kodeksem cywilnym do spadku nie należą m.in. prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na określone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

REKLAMA

Czy można wypłacać wynagrodzenie raz na dwa miesiące?

Obecnie zatrudniam 15 osób. Z uwagi na charakter i rodzaj zawartych z moimi kontrahentami umów, korzystniej byłoby dla mnie wypłacać wynagrodzenie raz na dwa miesiące, w takich bowiem okresach sam otrzymuję swoje pieniądze. Czy jednak nie będę w ten sposób łamał przepisów prawa pracy?

Czy można wypłacać wynagrodzenie w euro?

Wynagrodzenie za pracę to jedno z podstawowych praw pracownika. Podstawowe zasady jego wypłacania określa Kodeks pracy, w kwestii waluty w której będzie ono wypłacane, należy zajrzeć do Kodeksu cywilnego.

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Kodeks pracy wyraża ogólną zasadę, że wynagrodzenie należy się pracownikowi za wykonaną pracę lub przepracowany okres, zazwyczaj z dołu. Są jednak sytuacje, kiedy pracownik nie świadczy pracy a pracodawca i tak zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia.

Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

W pojęciu wynagrodzenia mieszczą się wszelkie świadczenia należne od pracodawcy pracownikowi za świadczoną przez niego pracę. Wynagrodzenie jest ustalane w pieniądzu, ale nie wyklucza to świadczeń w naturze ustalanych na ogół jako uzupełnienie wynagrodzenia w pieniądzu.

Opieka medyczna jako bezgotówkowy system motywowania

Oczywiste jest, że nic tak nie motywuje pracownika do pracy, jak dodatkowe pieniądze wypłacone w postaci premii lub nagrody. W czasach kryzysu pracodawcy szukają jednak innych metod premiowania, które mają szansę się sprawdzić.

Oddelegowanie pracownika do wojska

W czwartek 1 lipca 2010 r. rozpoczął się nabór do Narodowych Sił Rezerwowych, w wyniku naboru ma powstać formacja licząca 20 tys. żołnierzy rezerwowych. Przy tej okazji Pracodawcy RP pragną zwrócić uwagę na zagrożenia z tym związane.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przepisy prawa stanowią, iż w umowach należy badać zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie jej dosłowne brzmienie. W orzecznictwie przyjęto jednak, że sąd może ustalić istnienie stosunku pracy także wtedy, gdy strony w dobrej wierze zawierają umowę cywilnoprawną, lecz jej treść lub sposób realizacji odpowiada cechom stosunku pracy.

Prawo pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach - bezpłatne szkolenia

Akademia PARP uruchomiła właśnie nowe szkolenie on-line „Prawo pracy w MSP”. Jest to już szóste szkolenie z tematyki finansowo – prawnej, opracowane specjalnie dla przedsiębiorców z sektora MSP.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe (art. 151(1))

Przyjmuje się, iż obowiązujący pracownika zatrudnionego na cały etat wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu. Przekroczenie tych limitów oznacza pracę w godzinach nadliczbowych, za które należy się wynagrodzenie bądź czas wolny.

Praca w porze nocnej (art. 151(7))

Zgodnie z Kodeksem pracy, pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00. Inaczej kwestia ta jest uregulowana chociażby w Kodeksie karnym, gdzie pora nocna przypada na godziny pomiędzy 22.00 a 6.00 rano.

Praca w godzinach nadliczbowych (art. 151)

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Nadgodziny w dniu wolnym od pracy (art. 151(3))

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Jak się ustala systemy i rozkłady czasu pracy? (art. 150)

Systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe powinny być przede wszystkim ustalane w układach zbiorowych pracy (ponadzakładowych lub zakładowych) lub w regulaminie pracy.

Ekwiwalent za nadgodziny (art. 151(6))

W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikowi należy się nie tylko ekwiwalent za urlop, ale także ekwiwalent za przepracowane godziny nadliczbowe.

Dyżur (art. 151(5))

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Mowa w takim wypadku oczywiście o dyżurze.

Dodatek za pracę w porze nocnej (art. 151(8))

Pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej ustalonej w układzie zbiorowym, regulaminie pracy czy w obwieszczeniu lub który w okresie rozliczeniowym pracuje w nocy co najmniej przez 1/4 obowiązującego go czasu pracy.

Ochrona informacji dotyczących wynagrodzenia pracownika

Kwestię ochrony informacji o wysokości wynagrodzenia pracownika należy rozważać w dwóch płaszczyznach. Informacje te stanowią bowiem dobro osobiste pracownika w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, a także dane osobowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.

Zasady ochrony wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie jest koniecznym elementem stosunku pracy, jego wypłata należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Ma on obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę wadliwą

Zgodnie z podstawową zasadą kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje pracownikowi za pracę, która została wykonana. Kodeks przewiduje także, że praca powinna być wykonana w sposób sumienny i staranny.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a wynagrodzenie

W przypadku zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje kwestia wypłacenia takiemu pracownikowi wynagrodzenia. Zasadniczo wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Z czego składa się wynagrodzenie?

Wynagrodzenie najczęściej składa się z części stałej i części ruchomej. Część stałą wynagrodzenia stanowią płaca zasadnicza oraz stałe dodatki, natomiast część ruchoma jest uzależniona od ilości pracy, sposobu jej wykonywania oraz osiągniętych efektów. Ruchomą część wynagrodzenia najczęściej stanowią premie, nagrody lub prowizje.

Czy można nakazać pracownikom odpracowanie dnia wolnego za dzień żałoby narodowej

Prowadzę sklep spożywczy. Praca w sklepie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli. Pracownicy pracują w systemie równoważnym czasu pracy. W niedzielę 11 kwietnia br. ze względu na żałobę narodową daliśmy pracownikom dzień wolny. Wolny dzień z powodu żałoby narodowej wyznaczyliśmy również pracownikom 18 kwietnia br. Czy w takim przypadku możemy obecnie nakazać pracownikom odpracowanie tych dni wolnych? Pracowników obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy, który przypada w naszej firmie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2010 r.

Od której godziny obowiązuje zakaz pracy w handlu w dni świąteczne

Zgodnie z kodeksem pracy za pracę w święto uważa się pracę wykonywaną między godz. 6.00 w dniu świątecznym a godz. 6.00 przypadającą następnego dnia. Jeżeli u pracodawcy obowiązuje kodeksowe określenie godzin pracy w święto, to pracownicy mogą wykonywać pracę maksymalnie do godz. 6.00 w Boże Ciało.

Boże Ciało - dzień ustawowo wolny od handlu

Święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od handlu. Jeśli tego dnia sklep ma być otwarty, to sprzedawać w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników np. stacji benzynowych i aptek.

Niedziela dniem wolnym od pracy dla pracowników handlu

Przypadający w najbliższa niedzielę, 23 maja, pierwszy dzień Zielonych Świątek jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że pracownicy placówek handlowych funkcjonujących w niedzielę powinni mieć w tym dniu wolne.

Dodatkowy dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli

W Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy i zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy.

W niedzielę 23 maja pracownicy zatrudnieni w handlu powinni mieć wolne

Dniem wolnym od pracy jest pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to zawsze przypada w niedzielę. Zatem pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych, które funkcjonują w niedzielę, powinni mieć w tym roku wolne 23 maja. W ten dzień przypada bowiem w 2010 r. święto Zielonych Świątek.

Odprawa dla pracownika wybranego (art. 75)

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy.

Dzień wolny za Święto Państwowe 1 maja

Święto Państwowe 1 maja przypada w tym roku w sobotę. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje z tego tytułu dzień wolny.

1 i 3 maja pracownicy sklepów mają dni wolne od pracy

Choć 1 i 3 maja to dni wolne od pracy, niektóre sklepy będą otwarte. Handlować w nich mogą jednak tylko właściciele lub osoby zatrudnione na umowę zlecenie. Pracownicy zatrudnieni na stałe mają w tym czasie wolne.

Co może zastąpić umowę o pracę w dokumentacji pracowniczej?

Umowa o pracę jest podstawowym dokumentem, który podpisują pracownik i pracodawca w celu nawiązania stosunku pracy. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce dopuszcza się także inny sposób zawarcia umowy.

W jaki sposób oddać pracownikom dzień wolny za święto, które przypada w sobotę

Pracownicy są zatrudnieni w podstawowym systemie czasu pracy. Pracują od poniedziałku do piątku. Kilku z nich jest zatrudnionych na niepełny etat. Niepełnoetatowcy również pracują codziennie przez 5 dni w tygodniu. Czy pracownikom pełnoetatowym i niepełnoetatowym muszę oddać dzień wolny za święto 1 maja, które przypada w tym roku w sobotę? Co w sytuacji, gdy niektórzy pracownicy będą przebywali 1 maja br. na zwolnieniach lekarskich? Czy jeżeli nie oddam pracownikom dnia wolnego, będę musiał zapłacić im dodatek w wysokości 100%?

Wynagrodzenie w przypadku przywrócenia do pracy (art. 57)

Jeśli pracownik podjął pracę wskutek orzeczenia sądu przywracającego go do pracy, wówczas przysługuje mu wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy.

Jaka rekompensata przysługuje pracownikowi za pracę w święto

Pracownik, który jest zatrudniony na pełny etat w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, został wezwany do pracy w święto 5 kwietnia 2010 r. (drugi dzień Wielkiejnocy) z powodu konieczności usunięcia awarii. Pracował w godzinach od 10.00 do 13.00. Czy za pracę w święto należy mu się cały dzień wolny, nawet gdy taka praca trwała 3 godziny? W jaki sposób zrekompensować pracownikowi pracę w święto, jeżeli nie udzielimy mu dnia wolnego? Czy prawidłowo postąpiliśmy wzywając do pracy pracownika w celu usunięcia awarii w święto?

Dzień wolny za święto

Jak udzielać dni wolnych pracownikom pracującym na zmiany

Moja firma funkcjonuje 7 dni w tygodniu, a pracownicy pracują w systemie zmianowym. Z tego względu mają oni ruchome dni wolne od pracy. Jak udzielać dni wolnych pracownikowi, który np. schodzi ze zmiany roboczej trwającej w godz. od 22.00 do 6.00? Czy osoba ta może rozpocząć pracę w kolejnym dniu o godz. 6.00?

Wynagrodzenie za nadgodziny

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Wadliwe wykonanie produktu a obniżenie wynagrodzenia

Zdarza się, że pracownik źle wykona zleconą przez siebie pracę, a konsekwencje tego musi ponieść pracodawca, jako odpowiedzialny przez kontrahentami. Czy pracodawca ma w takim wypadku możliwość wyegzekwowania od pracownika poniesionych strat?

Wynagrodzenie pracownika a ogłoszenie upadłości pracodawcy

Jeżeli pracodawca złoży wniosek o upadłość, cały zgromadzony majątek staje się masą upadłości i właśnie z tego majątku są zaspakajane wszystkie należności wierzycieli. Pracownicy, którzy mają zaległe wynagrodzenie, stają się w takim wypadku wierzycielami.

W jakiej kolejności dokonać potrącenia?

Prowadzę kilkunastoosobową firmę usługową. Jeden z moich pracowników jest bardzo zadłużony, dodatkowo nie płaci alimentów. Obecnie zgłosił się do mnie już trzeci wierzyciel i nie wiem, komu pierwszemu powinienem potrącić pensję mojego pracownika.

Co muszę zamieścić w regulaminie wynagradzania?

Jeśli zatrudniasz minimum 20 pracowników, a nie działa w firmie zakładowa organizacja związkowa, masz obowiązek ustalić regulamin wynagradzania.

Regulamin premiowania

Premia jest dodatkowym, motywującym pracownika składnikiem wynagrodzenia. Warto zadbać o to, aby pracownik wiedział, co musi zrobić, aby taką premię móc otrzymać.

REKLAMA