Czy święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy
REKLAMA
Przewodniczący Komisji Jerzy Kozdroń (PO) powiedział, że jednocześnie planowane jest też wprowadzenie zapisu, że jeżeli święto będzie przypadać w dzień ustawowo wolny od pracy, to nie będzie obniżać wymiaru czasu pracy - tzn. nie będzie sobie można odebrać go jako dnia wolnego.
REKLAMA
Jak tłumaczył, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli (6 stycznia) w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć (w 2018 roku 6 stycznia przypada w sobotę) dni wolnych od pracy. Natomiast zniesienie prawa do dobierania dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie sprawi, że będzie osiem dodatkowych dni roboczych.
Projekt ustawy - święto Trzech Króli będzie dniem wolnym >>
Projekt przedstawiła w styczniu PO, która poprzednio, w 2009 roku w trakcie debaty nad dwoma projektami (obywatelskim i autorstwa PiS) ws. ustanowienia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy, wnioskowała o ich odrzucenie. PO argumentowała wówczas, że w dobie kryzysu Polski nie stać na dzień dodatkowo wolny od pracy.
Czy warto wprowadzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy >>
Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w dziewięciu krajach UE: w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat