REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak się ustala systemy i rozkłady czasu pracy? (art. 150)

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Te systemy czasu pracy mogą być stosowane tylko na podstawie swobodnej decyzji pracodawcy podjętej w wyniku rozstrzygnięcia odpowiedniego wniosku pracownika.
Te systemy czasu pracy mogą być stosowane tylko na podstawie swobodnej decyzji pracodawcy podjętej w wyniku rozstrzygnięcia odpowiedniego wniosku pracownika.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Systemy, rozkłady czasu pracy i okresy rozliczeniowe powinny być przede wszystkim ustalane w układach zbiorowych pracy (ponadzakładowych lub zakładowych) lub w regulaminie pracy.

Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązanym do ustalania regulaminu pracy , systemy i rozkłady czasu pracy określa w obwieszczeniu stanowiącym akt kierownictwa. Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy, może w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu określać systemy i rozkłady czasu pracy, a także długość okresów rozliczeniowych. Pracodawca jest także uprawniony do regulowania w sposób inny niż przewiduje to obowiązujący u niego układ zbiorowy systemów i rozkładu czasu pracy, ale tylko w sposób korzystniejszy dla pracownika niż przewidują to odpowiednie postanowienia układowe.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)

Zasada, że systemy czasu pracy i okresy rozliczeniowe wprowadza się układem zbiorowym pracy, regulaminem czy obwieszczeniem, nie obejmuje systemu skróconego tygodnia pracy i systemu pracy świadczonej w piątki, soboty, niedziele i święta (praca weekendowa). Te systemy czasu pracy mogą być stosowane tylko na podstawie swobodnej decyzji pracodawcy podjętej w wyniku rozstrzygnięcia odpowiedniego wniosku pracownika. Akceptacja takiego wniosku przez pracodawcę znajduje następnie wyraz w indywidualnej umowie o pracę.

Odpowiednie postanowienia w tym zakresie zawarte w układzie zakładowym, czy w regulaminie pracy nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż postanowienia w tym zakresie aktu prawnego hierarchicznie wyższego, w przeciwnym razie stają się one nieważne i są automatycznie zastępowane przez korzystniejsze postanowienia aktów prawnych wyższego rzędu.

Ustawodawca pozostawia pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa lub, gdy organizacja taka działa, lecz nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy prawo stosowania wydłużonych okresów rozliczeniowych w rolnictwie, hodowli, przy pilnowaniu mienia lub osób, a także w równoważnym systemie czasu pracy, pod warunkiem uprzedniego zawiadomienia inspektora pracy. Możliwość taka stanowi o wzmocnieniu pozycji pracodawcy szczególnie w odniesieniu do odmiennego stanowiska zakładowej organizacji związkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czym jest równoważny system czasu pracy? (art.135)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

REKLAMA

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

REKLAMA