Jak się ustala systemy i rozkłady czasu pracy? (art. 150)

REKLAMA
Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązanym do ustalania regulaminu pracy , systemy i rozkłady czasu pracy określa w obwieszczeniu stanowiącym akt kierownictwa. Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy, może w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu określać systemy i rozkłady czasu pracy, a także długość okresów rozliczeniowych. Pracodawca jest także uprawniony do regulowania w sposób inny niż przewiduje to obowiązujący u niego układ zbiorowy systemów i rozkładu czasu pracy, ale tylko w sposób korzystniejszy dla pracownika niż przewidują to odpowiednie postanowienia układowe.
Polecamy: Tygodniowy czas pracy pracownika (art. 131)
Zasada, że systemy czasu pracy i okresy rozliczeniowe wprowadza się układem zbiorowym pracy, regulaminem czy obwieszczeniem, nie obejmuje systemu skróconego tygodnia pracy i systemu pracy świadczonej w piątki, soboty, niedziele i święta (praca weekendowa). Te systemy czasu pracy mogą być stosowane tylko na podstawie swobodnej decyzji pracodawcy podjętej w wyniku rozstrzygnięcia odpowiedniego wniosku pracownika. Akceptacja takiego wniosku przez pracodawcę znajduje następnie wyraz w indywidualnej umowie o pracę.
Odpowiednie postanowienia w tym zakresie zawarte w układzie zakładowym, czy w regulaminie pracy nie mogą być dla pracownika mniej korzystne niż postanowienia w tym zakresie aktu prawnego hierarchicznie wyższego, w przeciwnym razie stają się one nieważne i są automatycznie zastępowane przez korzystniejsze postanowienia aktów prawnych wyższego rzędu.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineUstawodawca pozostawia pracodawcy, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa lub, gdy organizacja taka działa, lecz nie wyraża zgody na ustalenie lub zmianę systemów i rozkładów czasu pracy prawo stosowania wydłużonych okresów rozliczeniowych w rolnictwie, hodowli, przy pilnowaniu mienia lub osób, a także w równoważnym systemie czasu pracy, pod warunkiem uprzedniego zawiadomienia inspektora pracy. Możliwość taka stanowi o wzmocnieniu pozycji pracodawcy szczególnie w odniesieniu do odmiennego stanowiska zakładowej organizacji związkowej.
Polecamy: Czym jest równoważny system czasu pracy? (art.135)
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: