reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Zasady ochrony wynagrodzenia za pracę

Zasady ochrony wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie jest koniecznym elementem stosunku pracy, jego wypłata należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Ma on obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia.

Jednym z przejawów poddania wynagrodzenia pracownika szczególnej ochronie prawnej jest określanie przez państwo bezwzględnie obowiązującej, minimalnej wysokości wynagrodzenia za pracę. Przepisy te odzwierciedlają konstytucyjną zasadę, że pracownik zatrudniony w zakładzie pracy nie może otrzymywać wynagrodzenia w wysokości niższej niż ustanowione prawem minimum.

Przejawem zasady ochrony wynagrodzenia pracowniczego są też wymagania wypłaty wynagrodzenia zasadniczo w formie pieniężnej oraz wypłaty zasadniczo do rąk samego pracownika.

Polecamy: Wysokość wynagrodzenia

Następnym przejawem omawianej zasady jest niemożność zrzeczenia się przez pracownika prawa do wynagrodzenia ani przeniesienia takiego prawa na inną osobę. Umowy, na podstawie których pracownik rozporządziłby prawem do wynagrodzenia wbrew powyższemu zakazowi, trzeba traktować jako nieważne. Pracodawca dokonując wypłaty wynagrodzenia obniżonego (bądź nie dokonując jego wypłaty lub wypłacając go innej osobie) z powołaniem się na całkowite lub częściowe zrzeczenie się przez pracownika prawa do wynagrodzenia bądź też na umowę przenoszącą je na inną osobę naraża się na ponoszenie odpowiedzialności prywatnoprawnej za nienależyte wykonanie zobowiązania, a ponadto popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Potrącenia z wynagrodzenia pracownika mogą być dokonywane bez jego zgody i za jego zgodą.

Przeczytaj także: Czy możliwe są dobrowolne wynagrodzenia z wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracownicze chronione jest również w odniesieniu do częstotliwości oraz terminów dokonywania jego wypłat. Zgodnie z Kodeksem pracy, wynagrodzenie powinno być wypłacane co do zasady przynajmniej raz w miesiącu, do 10 każdego miesiąca.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama