reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wysokość wynagrodzenia > Czy można wypłacać wynagrodzenie w euro?

Czy można wypłacać wynagrodzenie w euro?

Wynagrodzenie za pracę to jedno z podstawowych praw pracownika. Podstawowe zasady jego wypłacania określa Kodeks pracy, w kwestii waluty w której będzie ono wypłacane, należy zajrzeć do Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Wynagrodzenie pracownika określa umowa o pracę bądź inny akt, na podstawie którego stosunek pracy powstaje. Dokładne określenie zasad wynagradzania pracownika wraz ze wskazaniem wszystkich jego składników obowiązuje również przy nawiązaniu stosunku pracy na innej niż umowa o pracę podstawie. Wynagrodzenie za pracę powinno odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom pracownika do jej wykonywania. Powinno też odpowiadać wielkości i jakości wykonywanej pracy.

Strony stosunku pracy mogą dowolnie kształtować wysokość wynagrodzenia, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie może być ono niższe od najniższego przewidzianego na zajmowanym przez pracownika stanowisku, a gdy tego rodzaju uregulowań nie ma u danego pracodawcy, nie może być, w przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu, niższe od minimalnego wynagrodzenia ustalonego na dany rok kalendarzowy.

Poza powyższymi regułami wypłacania wynagrodzenia Kodeks pracy nie zawiera przepisu nakazującego wypłacać wynagrodzenie w walucie polskiej. Niemniej jednak, do kwietnia zeszłego roku było to nie możliwe. Wtedy to miała miejsce nowelizacja Kodeksu cywilnego, który możemy odpowiednio stosować w Kodeksie pracy. Ustawodawca w zeszłym roku zrezygnował z określonej w tym Kodeksie zasady walutowości, zgodnie z którą wszelkie zobowiązania pieniężne (w tym także wynagrodzenie za pracę) na terenie Rzeczypospolitej musiały odbywać się w walucie polskiej. Obecnie możliwe jest wprowadzanie do obrotu gospodarczego praktycznie każdej waluty obcej.

Porównaj: Wynagrodzenie zasadnicze

Powstaje jednak pytanie, czy dla obu stron stosunku pracy – pracodawcy i pracownika – będzie to korzystne. Jeżeli większość kontrahentów pracodawcy to kontrahenci zagraniczni, a główną walutą z jakiej korzysta jest euro, wtedy na pewno wypłacanie pracownikom pensji w tej walucie będzie dla niego wygodniejsze. W przypadku pracowników, należy pamiętać, że przeliczenie złotówek na euro musi nastąpić w dniu wymagalności świadczenia, czyli w dniu w którym powinna zostać wypłacona pensja. Wydaje się prawdopodobne, że pracownicy z kolei będą mogli w niektórych wypadkach zarobić na wahaniach walut.

Przeczytaj także: Czy można wypłacić wynagrodzenie w obcej walucie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kampanie SEO

Kampanie SEO to agencja marketingowa z ponad 10-letnim doświadczeniem, którą tworzą doświadczeni i kreatywni eksperci.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama