| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Stosunek pracy > Odprawa dla pracownika wybranego (art. 75)

Odprawa dla pracownika wybranego (art. 75)

Wybór stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy, wówczas, gdy obowiązujące przepisy prawa lub statuty organizacji stanowią, że osoba wybrana na określone stanowisko ma obowiązek pozostawania w stosunku pracy.

Najczęściej osoba, która została wybrana na określone stanowisko, dotychczas pracowała już w innym miejscu, na przykład na podstawie umowy o pracę. Stosunek pracy z wyboru powstaje w wyniku uzyskania mandatu i dlatego nie jest w doktrynie prawa pracy traktowany jako samodzielny. Stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu, którego czas jest na ogół określony z góry i dlatego zawiera podobieństwo do umowy na czas określony.

Porównaj: Czy zawsze przysługuje odprawa pieniężna

Aby móc przyjąć na siebie wykonywanie stanowiska na które zostało się wybranym, trzeba u swojego obecnego pracodawcy złożyć wniosek o urlop bezpłatny, który jest regulowany w przepisach Kodeksu pracy. Pracodawca nie musi się godzić na taki urlop, najczęściej jednak jest on udzielany.

Natomiast omawiany artykuł przyznaje pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Odprawa przysługuje od pracodawcy, na rzecz którego świadczona była praca w ramach stosunku pracy z wyboru. 

Przeczytaj koniecznie: Kiedy pracownik otrzyma dwie odprawy pieniężne

Do uzyskania tej odprawy jest obojętne, czy pracownik w ogóle nie pozostawał w innym stosunku pracy i świadczył pracę jedynie na podstawie wyboru, czy był równocześnie zatrudniony u dotychczasowego pracodawcy w pełnym czy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Warunkiem otrzymania odprawy jest jedynie to, aby praca na podstawie wyboru nie była wykonywana w czasie urlopu bezpłatnego.

Przepis przewiduje, iż odprawa ta stanowi jednomiesięczne wynagrodzenie pracownika. Wysokość odprawy oblicz się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Możliwe jest ustalenie w przepisach szczególnych lub postanowieniach wewnątrzzakładowych prawa do wyższej odprawy.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Omawiany artykuł przyznaje pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Omawiany artykuł przyznaje pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »