Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Katarzyna Tomaszewska
Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu odbioru czasu wolnego za pracę w nadgodzinach zależy od tego, czy ten czas wolny udzielany jest na wniosek pracownika czy z inicjatywy pracodawcy.

Polecenie wykonania dodatkowej pracy w nadgodzinach może nastąpić w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub szczególnych potrzeb pracodawcy. W sytuacji gdy nadgodziny już nastąpią, pracodawca ma do wyboru 2 formy rekompensaty takich godzin. Może on zapłacić za taką pracę wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia w zależności od tego, kiedy te nadgodziny wystąpiły.

Za dodatkową pracę pracodawca może także udzielić pracownikowi czasu wolnego. Jeżeli ten czas wolny jest udzielany na wniosek pracownika, to odbywa się to w proporcji 1:1. W takiej sytuacji udzielenie czasu wolnego może nastąpić nawet w innym okresie rozliczeniowym. Ważne jest, aby pracownik we wniosku o udzielenie czasu wolnego wyraźnie wskazał, kiedy chce otrzymać wolne. Natomiast gdy czasu wolnego udziela pracodawca z własnej inicjatywy, musi to zrobić w proporcji 1:1,5.

WAŻNE!
Informacja o tym, że pracodawca jako formę rekompensaty za godziny nadliczbowe wybrał udzielenie czasu wolnego, powinna nastąpić w miesiącu ich powstania. W przeciwnym razie pracownik będzie mógł domagać się wypłaty dodatku, nawet jeżeli okres rozliczeniowy jeszcze się nie skończył (stanowisko GIP z 6 kwietnia 2009 r., GPP-306-4560-32/09/PE/RP).

Metoda udzielania czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach, chociaż bardziej jest korzystna dla pracodawcy, może spowodować kłopoty z wyliczeniem wynagrodzenia, szczególnie gdy czas wolny udzielany jest w innym miesiącu, niż miały miejsce nadgodziny.

Obliczanie dodatku za nadgodziny >>

Normalne wynagrodzenie za pracę

Niezależnie od tego, jaki sposób rekompensaty pracodawca wybierze, będzie musiał wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za pracę za dodatkowo przepracowane nadgodziny.

Przykład
Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 3500 zł. W sierpniu 2010 r. przepracował 12 godzin nadliczbowych dobowych. Wynagrodzenie i dodatek za te godziny należy obliczyć w następujący sposób:

3500 zł : 176 godz. (normalny wymiar czasu pracy w sierpniu 2010 r.) = 19,89 zł/godz.

19,89 zł x 12 = 238,68 zł – normalne wynagrodzenie za dodatkową pracę.

W związku z tym w sierpniu 2010 r. pracownik powinien otrzymać 3738,68 zł normalnego wynagrodzenia za pracę (3500 zł + 238,68 zł).

Zapłata za czas wolny odbierany w związku z pracą w nadgodzinach przebiega inaczej, gdy wolne udzielane jest na wniosek pracownika, a inaczej – gdy z inicjatywy pracodawcy.

Rekompensata czasem wolnym na wniosek pracownika

Wynagrodzenie przysługuje zawsze za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie tylko wtedy, gdy przepisy szczególne tak stanowią. W związku z tym okresami niewykonywania pracy, za które należy się pracownikowi pensja, są np. urlop czy zwolnienie lekarskie. Żaden z przepisów szczególnych nie przewiduje natomiast wypłaty wynagrodzenia za czas wolny udzielony za godziny nadliczbowe na wniosek pracownika. W związku z tym za okres niewykonywania pracy w związku z odbieraniem wolnego za nadgodziny pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.


Rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym zwalnia pracodawcę z obowiązku wypłaty dodatku za nadgodziny. Co więcej – nie ma on również obowiązku zapłaty za godziny, które pracownik miał wolne w związku z wyborem takiego, a nie innego sposobu rekompensaty nadgodzin. Niemniej jednak inaczej należy postąpić w przypadku pracowników wynagradzanych stałą stawką miesięczną, a inaczej gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie godzinowe.

W przypadku pracownika wynagradzanego stałą stawką miesięczną w zasadzie nie ma żadnej różnicy, kiedy odbiera on czas wolny za nadgodziny. Otrzyma on zawsze taką samą pensję.

Natomiast pracownik wynagradzany stawką godzinową otrzyma wynagrodzenie za tyle godzin, ile w danym miesiącu przepracował.

Przykład

Pracownik przepracował w sierpniu 12 godzin nadliczbowych i chce, aby pracodawca zrekompensował je czasem wolnym we wrześniu. Wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 19 zł. W związku z tym za sierpień pracownik otrzyma wynagrodzenie za 176 godzin wymiarowych + 12 nadgodzin = 188 godz. x 19 zł = 3572 zł.

We wrześniu natomiast jego wymiar czasu pracy należy obniżyć o 12 godzin. W związku z tym, jeżeli w tym miesiącu pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach otrzyma wynagrodzenie za 176 (wymiar czasu we wrześniu 2010 r.) – 12 godzin = 164 godz. x 19 zł = 3116 zł.

Jeżeli w wyniku obniżenia wynagrodzenia w związku z odbiorem czasu wolnego za nadgodziny pracownik miałby otrzymać pensję niższą niż wynagrodzenie minimalne, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu wynagrodzenie wyrównawcze.

Szkolenie pracowników w dzień wolny od pracy >>

Rekompensata czasem wolnym z inicjatywy pracodawcy

Inaczej należy postąpić, gdy odbiór czasu wolnego zamiast dodatkowego wynagrodzenia odbywa się z inicjatywy pracodawcy. Po pierwsze, tego czasu wolnego jest więcej – za każdą nadgodzinę pracodawca jest zobowiązany do udzielenia 1,5 godziny czasu wolnego. Po drugie, takie działanie pracodawcy nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia pracownika. W związku z tym, mimo że w miesiącu odbierania czasu wolnego pracownik przepracuje mniej godzin, jego wynagrodzenie nie może być niższe.

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stałą pensją w wysokości 2720 zł. W sierpniu 2010 r. przepracował 8 godzin nadliczbowych dobowych. Pracodawca sam udziela mu czasu wolnego za te nadgodziny w wymiarze o połowę wyższym niż liczba nadgodzin, czyli daje pracownikowi 12 godzin wolnego. W związku z tym w sierpniu pracownik ten przepracował 176 godzin (wymiar czasu pracy) + 8 nadgodzin – 12 godzin tytułem rekompensaty = 172 godziny. Mimo że jest to mniej niż wymiar na dany miesiąc, pracownik powinien otrzymać pełne wynagrodzenie, tj. 2720 zł, oraz zgodnie z zasadą, że czas wolny zastępuje tylko dodatek za nadgodziny – wynagrodzenie za 8 godzin dodatkowej pracy:

2720 zł : 176 godz. = 15,45 zł/godz.

15,45 zł/godz. x 8 godz. = 123,60 zł.

W związku z tym w sierpniu pracownik powinien otrzymać pensję w wysokości 2843,60 zł.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Czas pracy 2022
Czas pracy 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Świadczenia emerytalno-rentowe
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
  1 stycznia
  1 marca
  1 czerwca
  1 września
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Praca dla niepełnosprawnych - jakie projekty?
  Jednym z głównych funduszy UE jest Europejski Fundusz Społeczny (EFS). W ramach niego kraje członkowskie UE otrzymują wsparcie finansowe na rozwój społeczno-gospodarczy. Właśnie m.in. z EFS przeznaczono 170 mln zł na Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Program ma na celu na aktywizację zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami i osób biernych zawodowo z powodu choroby. Kto może skorzystać z projektu i co może zyskać?
  Czy wystawienie faktury podczas L4 prowadzi do zwrotu zasiłku?
  Wystawienie faktury przez przedsiębiorcę podczas zwolnienia lekarskiego, nie stanowi pracy zarobkowej i nie powoduje konieczności zwrotu do ZUS-u pobranego już zasiłku chorobowego.
  Czy to koniec epoki "Great Resignation" w Polsce?
  Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii Covid-19 w 2020 r. Tymczasem, w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
  Wniosek o świadczenie postojowe do 16 sierpnia 2022 r.
  16 sierpnia 2022 r. to ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe. Jak można ubiegać się o wsparcie?
  Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK
  Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.
  Przedsiębiorcy z obawą patrzą w przyszłość
  86% pracodawców spodziewa się kilkuletniego, poważnego kryzysu gospodarczego w Polsce. To przekonanie podzielają przedstawiciele wszystkich firm, niezależnie od wielkości.
  Polski pracownik - jest w złej kondycji psychicznej?
  Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem psychicznym – wynika z raportu przygotowanego przez Konfederację Lewiatan. Problem jest na tyle poważny, że nie uda się go rozwiązać bez zmian systemowych.
  Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada
  W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.
  Zawarcie umowy dla pozoru a ciąża
  Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
  Jakie jest w Polsce bezrobocie?
  Kim jest bezrobotny? Jakie są rodzaje bezrobocia? Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE? Co robi Polska, aby dążyć do pełnego produktywnego zatrudnienia? Poniżej najważniejsze dane i informacje.
  Co Państwowa Inspekcja Pracy zrobiła w 2021?
  W czerwcu 2022 r. odbyło się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, która jest organem sprawującym nadzór nad Państwową Inspekcją Pracy (PIP) jak i warunkami pracy, działającym przy Sejmie RP. Co roku, Główny Inspektor PIP składa Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie ze swojej działalności.
  Stabilizacja na rynku pracy – aktualne trendy i wyniki badań w zakresie kompetencji i rynku pracy
  Badania przeprowadzone wśród pracodawców i pracowników pokazują stabilizację na rynku pracy. W czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia była niższa niż w maju, a w urzędach pracy było zarejestrowanych mniej bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca.
  Zatrudnianie cudzoziemców - jakie nieprawidłowości?
  W Polsce legalnie pracuje ponad milion cudzoziemców. Czy kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują nieprawidłowości?
  2/3 pracowników ma symptomy wypalenia zawodowego
  W ciągu ostatniego roku objawy wypalenia zawodowego zauważyło u siebie dwie trzecie pracowników - wynika z badania Nationale-Nederlanden. Zjawisko to dotyczy coraz częściej także młodszych pracowników - wskazano.
  Brak kompetencji blokuje innowacyjność firm
  Przełomowe pomysły to tylko jeden z czynników innowacyjności w firmach. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednie zarządzanie tymi pomysłami i ich wdrażanie. Do tego jednak potrzebny jest szereg kompetencji, których dziś w firmach brakuje i same to przyznają. Dwie na trzy twierdzą, że przeszkodą w podejmowaniu przez nie innowacji jest problem z pozyskaniem odpowiednich pracowników. Akademia Menadżera Innowacji – prowadzona przez PARP – ma tę lukę kompetencyjną zasypywać. Uczestniczący w niej menadżerowie przechodzą szereg szkoleń podnoszących ich umiejętności zarządzania w tym obszarze, ale także pracują z doradcami, którzy od lat zajmują się wdrażaniem innowacji.
  Prawie połowa Polaków jest skłonna usprawiedliwić pracę na czarno
  Od czterech lat obserwowany jest wysoki poziom akceptacji nieetycznych zachowań i nadużyć finansowych – pokazują badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Dziś takie praktyki jest skłonna usprawiedliwić prawie połowa Polaków. Najczęściej przymykają oko na pracę na czarno w celu unikania ściągania długów z pensji. Zrozumienie dla takich praktyk deklaruje ponad 61 proc. społeczeństwa. Z kolei najbardziej rygorystycznie Polacy odnoszą się do wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem cudzych lub fałszywych dokumentów.
  Profil zaufany - jak go założyć?
  Profil zaufany powstał po to, aby umożliwić załatwienie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, które często kontaktują się z instytucjami publicznymi, profil zaufany to idealne narzędzie. W jaki sposób się go zakłada? Jak długo jest ważny? Podpowiadamy.
  Praca przy komputerze. Jak zadbać o zdrowie?
  Wielogodzinna praca przed komputerem może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu fizycznym. Ból ramion, nadgarstków, ud i pleców są częstymi dolegliwościami pracowników biurowych. Dlatego tak ważne są przerwy od pracy. Podpowiadamy, w jaki sposób można je efektywnie wykorzystać, wykonując kilka prostych ćwiczeń korzystnych dla naszego ciała.
  Szukasz pracownika? Samo ogłoszenie to nie wszystko!
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Ale czy rola dobrego jobboardu ogranicza się tylko do publikowania ogłoszeń? Zadbanie o atrakcyjność oferty to jedno, sztuką jest także dotarcie do właściwego odbiorcy. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Praca zdalna wymaga doprecyzowania
  Praca zdalna zostanie uregulowana w kodeksie pracy. Wątpliwości może wywoływać m.in. forma, w jakiej ustala się miejsce świadczenia pracy poza siedzibą zatrudniającego. Niektóre przepisy może poprawić jeszcze Sejm, który nie spieszy się z uchwaleniem nowelizacji kodeksu pracy.
  Rekrutacja od strony pracodawcy – jak zwiększyć szanse na sukces
  Rynek pracy staje się coraz bardziej konkurencyjny, firmy rywalizują ze sobą o najlepsze talenty, ale aż 75% z nich spodziewa się w tym roku trudności w znalezieniu pracownika . Poszukujący mają za to do dyspozycji kilka różnych portali pracy, na których co chwila pojawiają się nowe oferty. Co wpływa na efektywność procesu rekrutacyjnego i jak zwiększyć szansę na trafienie do najbardziej wartościowych kandydatów?
  Ostatnie dni rekrutacji w szkołach. Dla nauczycieli ofert na pęczki
  Napływ uchodźców z Ukrainy to wielkie wyzwanie przed polskimi szkołami. Niestety wygląda na to, że powstanie sporo wakatów, a kuratorzy oświaty pozostaną z trudnymi zadaniami.
  Odzież ochronna i robocza chroniąca przed promieniowaniem UV
  Stale rośnie liczba dni, w których temperatury osiągają wysokie wartości, a promieniowanie UV jest niebezpieczne – szczególnie dla tych, którzy swoją pracę wykonują na świeżym powietrzu. Ochrona przed skutkami promieniowania to nie tylko filtry UV czy przebywanie w cieniu. To także kwestia odzieży ochronnej – w której funkcjonalności nastąpił duży postęp.
  Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników
  Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników
  Prawie 6 godzin tygodniowo darmowych nadgodzin. 12 sierpnia Światowy Dzień Pracoholików
  Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo - wynika z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View”.