reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Wynagrodzenie za pracę w przypadku rekompensowania nadgodzin czasem wolnym

Obliczanie wynagrodzenia pracownika w miesiącu odbioru czasu wolnego za pracę w nadgodzinach zależy od tego, czy ten czas wolny udzielany jest na wniosek pracownika czy z inicjatywy pracodawcy.

Polecenie wykonania dodatkowej pracy w nadgodzinach może nastąpić w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii lub szczególnych potrzeb pracodawcy. W sytuacji gdy nadgodziny już nastąpią, pracodawca ma do wyboru 2 formy rekompensaty takich godzin. Może on zapłacić za taką pracę wynagrodzenie wraz ze stosownym dodatkiem w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia w zależności od tego, kiedy te nadgodziny wystąpiły.

Za dodatkową pracę pracodawca może także udzielić pracownikowi czasu wolnego. Jeżeli ten czas wolny jest udzielany na wniosek pracownika, to odbywa się to w proporcji 1:1. W takiej sytuacji udzielenie czasu wolnego może nastąpić nawet w innym okresie rozliczeniowym. Ważne jest, aby pracownik we wniosku o udzielenie czasu wolnego wyraźnie wskazał, kiedy chce otrzymać wolne. Natomiast gdy czasu wolnego udziela pracodawca z własnej inicjatywy, musi to zrobić w proporcji 1:1,5.

WAŻNE!
Informacja o tym, że pracodawca jako formę rekompensaty za godziny nadliczbowe wybrał udzielenie czasu wolnego, powinna nastąpić w miesiącu ich powstania. W przeciwnym razie pracownik będzie mógł domagać się wypłaty dodatku, nawet jeżeli okres rozliczeniowy jeszcze się nie skończył (stanowisko GIP z 6 kwietnia 2009 r., GPP-306-4560-32/09/PE/RP).

Metoda udzielania czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach, chociaż bardziej jest korzystna dla pracodawcy, może spowodować kłopoty z wyliczeniem wynagrodzenia, szczególnie gdy czas wolny udzielany jest w innym miesiącu, niż miały miejsce nadgodziny.

Obliczanie dodatku za nadgodziny >>

Normalne wynagrodzenie za pracę

Niezależnie od tego, jaki sposób rekompensaty pracodawca wybierze, będzie musiał wypłacić pracownikowi normalne wynagrodzenie za pracę za dodatkowo przepracowane nadgodziny.

Przykład
Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną w wysokości 3500 zł. W sierpniu 2010 r. przepracował 12 godzin nadliczbowych dobowych. Wynagrodzenie i dodatek za te godziny należy obliczyć w następujący sposób:

3500 zł : 176 godz. (normalny wymiar czasu pracy w sierpniu 2010 r.) = 19,89 zł/godz.

19,89 zł x 12 = 238,68 zł – normalne wynagrodzenie za dodatkową pracę.

W związku z tym w sierpniu 2010 r. pracownik powinien otrzymać 3738,68 zł normalnego wynagrodzenia za pracę (3500 zł + 238,68 zł).

Zapłata za czas wolny odbierany w związku z pracą w nadgodzinach przebiega inaczej, gdy wolne udzielane jest na wniosek pracownika, a inaczej – gdy z inicjatywy pracodawcy.

Rekompensata czasem wolnym na wniosek pracownika

Wynagrodzenie przysługuje zawsze za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy pracownik otrzyma wynagrodzenie tylko wtedy, gdy przepisy szczególne tak stanowią. W związku z tym okresami niewykonywania pracy, za które należy się pracownikowi pensja, są np. urlop czy zwolnienie lekarskie. Żaden z przepisów szczególnych nie przewiduje natomiast wypłaty wynagrodzenia za czas wolny udzielony za godziny nadliczbowe na wniosek pracownika. W związku z tym za okres niewykonywania pracy w związku z odbieraniem wolnego za nadgodziny pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama