Nadgodziny w dniu wolnym od pracy (art. 151(3))
REKLAMA
REKLAMA
Od tak wyrażonej zasady ustawodawca dopuszcza jednak pewne wyjątki. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
REKLAMA
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
Zobacz także: Czas wolny za nadgodziny (art. 151(2))
Jeżeli pracownik wykonywał pracę w godzinach nadliczbowych we wskazanych wyżej okolicznościach w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje mu w zamian inny dzień wolny od pracy, który powinien zostać udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.
Udzielenie pracownikowi zastępczego dnia wolnego od pracy powinno nastąpić niezależnie od liczby godzin przepracowanych przez pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jest to rozwiązanie zbyt sztywne, niemożliwe do zrealizowania w sytuacji, gdy należy zrekompensować pracę w dniu wolnym od pracy przysługującym z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy, przypadającym w ostatnich dniach okresu rozliczeniowego.
Jeżeli pracodawca nie wywiążę się z tego obowiązku w ustalonym terminie i gdy okaże się, że wskutek wykonywania pracy w tym dniu pracownik przekroczył obowiązującą przeciętną tygodniową normę czasu pracy, to nabywa prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Polecamy serwis: Wynagrodzenia i inne świadczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat