Ekwiwalent za nadgodziny (art. 151(6))
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy wprawdzie nie nazywa tego ekwiwalentem, a dodatkiem za nadgodziny, z uwagi jednak na szczególną sytuację – rozwiązanie stosunku pracy – można tę konstrukcję porównać do ekwiwalentu za urlop, ma ona bowiem ścisły związek z zakończeniem umowy.
REKLAMA
Dopuszczalne normy czasu pracy reguluje Kodeks pracy w artykule 129. Zgodnie z nim, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.
Polecamy: Czas wolny za nadgodziny (art. 151(2))
Natomiast praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Od tak wyrażonej zasady ustawodawca dopuszcza jednak pewne wyjątki. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
- konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- szczególnych potrzeb pracodawcy.
W razie ustania stosunku pracy przed upływem okresu rozliczeniowego pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości:
- 100 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
- w nocy,
- w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
- 50 % wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
- za wszystkie przepracowane w okresie rozliczeniowym nadgodziny, za które pracownik nie dostał jeszcze dodatkowego wynagrodzenia, ani nie będzie mógł odebrać dnia wolnego.
Dodatek taki będzie się należał tylko w przypadku rozwiązania stosunku pracy, dlatego też jego konstrukcja porównywana jest do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Polecamy: Ewidencja czasu pracy (art. 149)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat