| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Wynagrodzenie do rąk współmałżonka

Wynagrodzenie do rąk współmałżonka

Zgodnie z podstawową zasadą prawa pracy pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę, a ewentualną umowę, za pomocą której pracownik rozporządził prawem do wynagrodzenia należy uznać za nieważną.

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce pracodawca będzie jednak zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia pracowniczego do rąk innej osoby - w szczególności do rąk małżonka pracownika. Takie sytuacje mogą mieć miejsce:

  1. jeżeli małżonek pracownika przedstawi należyte pełnomocnictwo;
  2. jeżeli małżonek przedstawi odpowiedni nakaz sądowy;
  3. bez konieczności przedstawiania specjalnych dokumentów, jeżeli pracownik nie może podjąć wynagrodzenia z powodu „przemijającej przeszkody”.

Pełnomocnictwo

Istotą stosunku pełnomocnictwa, jest to, że pełnomocnik działa w imieniu pracownika, tak więc po odebraniu przez pełnomocnika wynagrodzenia trafia ono niejako „do rąk” pracownika. Jeżeli małżonkowie pozostają w ustroju ustawowej wspólności majątkowej, to zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków stanowią ich majątek wspólny. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie.

Nakaz sądowy

Małżonkowie mają obowiązek przyczyniania się m.in. przez zarobkowanie do zaspokajania potrzeb rodziny. W sytuacji niewywiązywania się z tego obowiązku przez jednego z małżonków, art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozwala drugiemu małżonkowi na uproszczone „wyegzekwowanie” przyczyniania się do utrzymania rodziny przez uzyskanie specjalnego sądowego nakazu.

Taki nakaz pozwala drugiemu małżonkowi odbierać do swoich rąk wynagrodzenie współmałżonka oraz określa, jakiej części wynagrodzenia taka procedura dotyczy. Sąd przesyła nakaz do zakładu pracy z wezwaniem, aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności wypłacano w całości lub w części wyłącznie do rąk drugiego małżonka.

Zobacz także: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Przemijająca przeszkoda

Współmałżonek może pobierać od pracodawcy należności pracownicze drugiego małżonka w pewnych wyjątkowych okolicznościach bez potrzeby przedkładania stosownego pełnomocnictwa. Po pierwsze, małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu. Tak więc jeżeli pracodawca posiada pewne informacje o ich faktycznej separacji, osobnym zamieszkiwaniu i braku więzi rodzinnych, może on odmówić wypłacenia wynagrodzenia do rąk drugiego małżonka ze względu na brak jego uprawnienia.

Po drugie, ta wyjątkowa procedura dotyczy jedynie „przemijającej przeszkody” po stronie drugiego małżonka uniemożliwiającej mu pobranie wynagrodzenia pracowniczego lub innych należności związanych ze stosunkiem pracy. Tak więc przeszkoda ta nie może być trwała, nieodwracalna - jako jej przykłady można podać: czasową nieobecność z powodu wyjazdu za granicę, chorobę, niedyspozycję psychiczną, odbywanie ćwiczeń wojskowych. Współmałżonek powinien poinformować pracodawcę, o tym jakiego rodzaju przeszkoda ma miejsce.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Po trzecie, małżonek-pracownik, którego przeszkoda dotyczy, może się sprzeciwić powyżej opisanej możliwości (a przez to uniemożliwić współmałżonkowi pobieranie „nieswojego” wynagrodzenia). Trzeba jednak pamiętać, że taki sprzeciw będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy dojdzie do wiadomości pracodawcy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »