REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynagrodzenie do rąk współmałżonka

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czy małżonek może odebrać wypłatę za pracownika?
Czy małżonek może odebrać wypłatę za pracownika?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z podstawową zasadą prawa pracy pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę, a ewentualną umowę, za pomocą której pracownik rozporządził prawem do wynagrodzenia należy uznać za nieważną.

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce pracodawca będzie jednak zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia pracowniczego do rąk innej osoby - w szczególności do rąk małżonka pracownika. Takie sytuacje mogą mieć miejsce:

REKLAMA

Autopromocja
  1. jeżeli małżonek pracownika przedstawi należyte pełnomocnictwo;
  2. jeżeli małżonek przedstawi odpowiedni nakaz sądowy;
  3. bez konieczności przedstawiania specjalnych dokumentów, jeżeli pracownik nie może podjąć wynagrodzenia z powodu „przemijającej przeszkody”.

Pełnomocnictwo

Istotą stosunku pełnomocnictwa, jest to, że pełnomocnik działa w imieniu pracownika, tak więc po odebraniu przez pełnomocnika wynagrodzenia trafia ono niejako „do rąk” pracownika. Jeżeli małżonkowie pozostają w ustroju ustawowej wspólności majątkowej, to zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków stanowią ich majątek wspólny. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie.

Nakaz sądowy

Małżonkowie mają obowiązek przyczyniania się m.in. przez zarobkowanie do zaspokajania potrzeb rodziny. W sytuacji niewywiązywania się z tego obowiązku przez jednego z małżonków, art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozwala drugiemu małżonkowi na uproszczone „wyegzekwowanie” przyczyniania się do utrzymania rodziny przez uzyskanie specjalnego sądowego nakazu.

Taki nakaz pozwala drugiemu małżonkowi odbierać do swoich rąk wynagrodzenie współmałżonka oraz określa, jakiej części wynagrodzenia taka procedura dotyczy. Sąd przesyła nakaz do zakładu pracy z wezwaniem, aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności wypłacano w całości lub w części wyłącznie do rąk drugiego małżonka.

Zobacz także: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemijająca przeszkoda

REKLAMA

Współmałżonek może pobierać od pracodawcy należności pracownicze drugiego małżonka w pewnych wyjątkowych okolicznościach bez potrzeby przedkładania stosownego pełnomocnictwa. Po pierwsze, małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu. Tak więc jeżeli pracodawca posiada pewne informacje o ich faktycznej separacji, osobnym zamieszkiwaniu i braku więzi rodzinnych, może on odmówić wypłacenia wynagrodzenia do rąk drugiego małżonka ze względu na brak jego uprawnienia.

Po drugie, ta wyjątkowa procedura dotyczy jedynie „przemijającej przeszkody” po stronie drugiego małżonka uniemożliwiającej mu pobranie wynagrodzenia pracowniczego lub innych należności związanych ze stosunkiem pracy. Tak więc przeszkoda ta nie może być trwała, nieodwracalna - jako jej przykłady można podać: czasową nieobecność z powodu wyjazdu za granicę, chorobę, niedyspozycję psychiczną, odbywanie ćwiczeń wojskowych. Współmałżonek powinien poinformować pracodawcę, o tym jakiego rodzaju przeszkoda ma miejsce.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Po trzecie, małżonek-pracownik, którego przeszkoda dotyczy, może się sprzeciwić powyżej opisanej możliwości (a przez to uniemożliwić współmałżonkowi pobieranie „nieswojego” wynagrodzenia). Trzeba jednak pamiętać, że taki sprzeciw będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy dojdzie do wiadomości pracodawcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA