REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynagrodzenie do rąk współmałżonka

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Czy małżonek może odebrać wypłatę za pracownika?
Czy małżonek może odebrać wypłatę za pracownika?

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z podstawową zasadą prawa pracy pracownik nie może przenieść prawa do wynagrodzenia na inną osobę, a ewentualną umowę, za pomocą której pracownik rozporządził prawem do wynagrodzenia należy uznać za nieważną.

Trzeba jednak pamiętać, że w praktyce pracodawca będzie jednak zobowiązany do wypłacenia wynagrodzenia pracowniczego do rąk innej osoby - w szczególności do rąk małżonka pracownika. Takie sytuacje mogą mieć miejsce:

Autopromocja
 1. jeżeli małżonek pracownika przedstawi należyte pełnomocnictwo;
 2. jeżeli małżonek przedstawi odpowiedni nakaz sądowy;
 3. bez konieczności przedstawiania specjalnych dokumentów, jeżeli pracownik nie może podjąć wynagrodzenia z powodu „przemijającej przeszkody”.

Pełnomocnictwo

Istotą stosunku pełnomocnictwa, jest to, że pełnomocnik działa w imieniu pracownika, tak więc po odebraniu przez pełnomocnika wynagrodzenia trafia ono niejako „do rąk” pracownika. Jeżeli małżonkowie pozostają w ustroju ustawowej wspólności majątkowej, to zgodnie z art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków stanowią ich majątek wspólny. Pełnomocnictwo powinno zostać udzielone na piśmie.

Nakaz sądowy

Małżonkowie mają obowiązek przyczyniania się m.in. przez zarobkowanie do zaspokajania potrzeb rodziny. W sytuacji niewywiązywania się z tego obowiązku przez jednego z małżonków, art. 28 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozwala drugiemu małżonkowi na uproszczone „wyegzekwowanie” przyczyniania się do utrzymania rodziny przez uzyskanie specjalnego sądowego nakazu.

Taki nakaz pozwala drugiemu małżonkowi odbierać do swoich rąk wynagrodzenie współmałżonka oraz określa, jakiej części wynagrodzenia taka procedura dotyczy. Sąd przesyła nakaz do zakładu pracy z wezwaniem, aby wynagrodzenie za pracę lub inne należności wypłacano w całości lub w części wyłącznie do rąk drugiego małżonka.

Zobacz także: Jakie są rodzaje wynagrodzenia?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przemijająca przeszkoda

Współmałżonek może pobierać od pracodawcy należności pracownicze drugiego małżonka w pewnych wyjątkowych okolicznościach bez potrzeby przedkładania stosownego pełnomocnictwa. Po pierwsze, małżonkowie muszą pozostawać we wspólnym pożyciu. Tak więc jeżeli pracodawca posiada pewne informacje o ich faktycznej separacji, osobnym zamieszkiwaniu i braku więzi rodzinnych, może on odmówić wypłacenia wynagrodzenia do rąk drugiego małżonka ze względu na brak jego uprawnienia.

Po drugie, ta wyjątkowa procedura dotyczy jedynie „przemijającej przeszkody” po stronie drugiego małżonka uniemożliwiającej mu pobranie wynagrodzenia pracowniczego lub innych należności związanych ze stosunkiem pracy. Tak więc przeszkoda ta nie może być trwała, nieodwracalna - jako jej przykłady można podać: czasową nieobecność z powodu wyjazdu za granicę, chorobę, niedyspozycję psychiczną, odbywanie ćwiczeń wojskowych. Współmałżonek powinien poinformować pracodawcę, o tym jakiego rodzaju przeszkoda ma miejsce.

Polecamy serwis: Zatrudnienie

Po trzecie, małżonek-pracownik, którego przeszkoda dotyczy, może się sprzeciwić powyżej opisanej możliwości (a przez to uniemożliwić współmałżonkowi pobieranie „nieswojego” wynagrodzenia). Trzeba jednak pamiętać, że taki sprzeciw będzie skuteczny tylko wtedy, kiedy dojdzie do wiadomości pracodawcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składki ZUS przedsiębiorcy 2024. Duży ZUS i mały ZUS

  Składki ZUS przedsiębiorcy w 2024 roku. W związku z zapowiadanym wzrostem przeciętnego wynagrodzenia o 12,8 proc., zwiększą się również składki płacone przez przedsiębiorców. Duży ZUS w 2024 roku wzrośnie o ponad 180 zł, a mały ZUS o blisko 70 zł miesięcznie.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024

  Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy to świadczenie należne pracownikowi w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak należy liczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Wyjaśniamy.

  Bezrobocie. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5 proc. Bez pracy było prawie 775 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada 2023 r. wyniosła 5 proc. Takie wstępne szacunki podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wskaźnik ten utrzymuje się na tym samym poziomie od lipca 2023 r.

  REKLAMA

  Jestem w ciąży a kończy mi się umowa o pracę

  Co jeśli kończy mi się umowa o pracę, a jestem w ciąży? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży? Kiedy przedłuża się umowę o pracę na czas określony?

  Premia świąteczna: nie jest tak różowo, jak pokazują badania? Czytelnicy dzielą się swoimi historiami. "Wstyd i hańba"

  Informacja o tym, że – jak wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad - 30 proc. firm planuje wypłacić ponad 500 zł świątecznej premii pracownikom wywołała falę komentarzy. To jak to jest właściwie z tymi premiami świątecznymi?

  Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy: 1269 zł netto za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

  Jeśli jesteś zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS, to możesz ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Sprawdź, jakie obowiązują stawki. 

  Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

  Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

  REKLAMA

  ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

  W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

  KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

  Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

  REKLAMA