reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Konsekwencje nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowe i prawidłowe wypłacanie wynagrodzenia. Niewypłacenie wynagrodzenia pracownikowi stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Wypłata wynagrodzenia następuje w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Zasadniczo obowiązek ten powinien być spełniony przez wypłatę bezpośrednio do rąk pracownika. Inna forma jest możliwa, jeśli wynika to z układu zbiorowego lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Stosownie do art. 85 kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia dokonuje się, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Jeśli wynagrodzenie płatne jest raz w miesiącu należy wypłacić je z dołu - niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości - nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Należy zaznaczyć, że rozpatrując obowiązek wypłaty wynagrodzenia termin ten należy rozumieć w szerokim znaczeniu. Tak więc, wynagrodzenie obejmować będzie wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, premie, a także należności przypadające pracownikowi z tytułu podróży służbowej, świadczenia z tytułu czasowego przeniesienia, odprawy emerytalne, rentowe i pośmiertne, nagrody jubileuszowe.

Polecamy: serwis Zatrudnienie

Pracodawca niewypłacający pracownikowi bez usprawiedliwionej przyczyny części jego wynagrodzenia za pracę narusza w sposób ciężki swoje podstawowe obowiązki.

Zatem w przypadku niewypłacenia wynagrodzenia pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Ponadto pracownikowi będzie przysługiwało odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Pracodawca Pana Lucjana nie wypłaca mu od jakiegoś czasu wynagrodzenia. Pan Lucjan, pomimo wielokrotnych prób nie może doprosić się o wypłatę zaległej pensji. Po kojonej prośbie postanowił wystąpić do sądu z pozwem o zapłacenie zaległego wynagrodzenia. Po złożeniu pozwu pracodawca wypłacił wynagrodzenie, więc Pan Lucjan wycofał powództwo i wrócił do pracy. W przypadku, gdy jego pracodawca tego nie zrobił, sąd przyznałby Panu Lucjanowi zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami.

Polecamy: Termin wypłaty wynagrodzenia pracowniczego

Niewypłacenie wynagrodzenia pracownikowi stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń podlega karze grzywny od 1000 zł do 30000 zł

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama