REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wymiar urlopu, Staż pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio 20 dni, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat oraz 26 dni jeżeli pracownik był zatrudniony dłużej. Pracownicy młodociani mogą natomiast liczyć na 26 dni urlopu już po roku pracy.

Okres pracy w gospodarstwie rolnym a pracowniczy staż pracy

Wyliczenie pracowniczego stażu pracy może niekiedy wzbudzić wątpliwości. Czy można wliczyć okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracownikowi, który objął gospodarstwo po osobie, która nie była jego rodzicem?

Emerytura rolnicza

Emerytura rolnicza jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego, finansowanym w przeważającej części z dotacji budżetowej. Rolnik nabywa do niej prawo po spełnieniu określonych w ustawie warunków. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego wieku emerytalnego.

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy

Zatrudnianie bezrobotnego z urzędu pracy to atrakcyjna oferta dla pracodawców. Pozwala m.in. na obniżenie kosztów dzięki środkom z Funduszu Pracy, uzyskanie dofinansowania wyposażenia miejsca pracy czy otrzymanie refundacji składek na ubezpieczenie społeczne opłacane za zatrudnionych.

Wysokość emerytury pomostowej

Wysokość emerytury pomostowej (przyznawanej za pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) zależy od wysokości zarobków i długości stażu ubezpieczeniowego wnioskodawcy, a niekiedy również od kwoty składek emerytalnych zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS. Istotne znaczenie ma także data zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia.

Podstawa wymiaru składek a choroba pracownika i dodatek stażowy

Regulamin pracy może przewidywać prawo do dodatku stażowego, który przysługuje również w okresach nieobecności pracownika w pracy z powodu choroby. W takim miesiącu podstawa wymiaru składek ulega pomniejszeniu. W jaki sposób należy dokonać pomniejszenia?

Za jaki okres należy wyrównać dodatek stażowy

Wypłacamy dodatki stażowe. Jeden z naszych pracowników, zatrudniony od 1 marca 2009 r., w listopadzie br. dostarczył dokumenty, z których wynika, że od marca 2009 r. ma prawo do dodatku w wyższej wysokości niż dotychczas wypłacana. Czy powinniśmy wypłacić mu wyrównanie dodatku, a jeśli tak, to za jaki okres?

Czy dodatek stażowy można wliczyć do minimalnego wynagrodzenia za pracę

Nasz pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze i dodatek stażowy. Jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Gdyby nie brać pod uwagę dodatku stażowego, jego wynagrodzenie byłoby niższe od minimalnego. Czy w tym przypadku oba składniki wynagrodzenia możemy traktować jak minimalne wynagrodzenie (wraz z dodatkiem), czy musimy wyrównać wynagrodzenie zasadnicze do gwarantowanego wynagrodzenia minimalnego? Czy powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie za poprzednie miesiące?

Czynniki wpływające na wymiar urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Jego wymiar jest uzależniony od stażu pracy, do którego wlicza się nie tylko okres faktycznego wykonywania pracy zawodowej, ale także inne określone przepisami prawa okresy, np. czas odbywania służby wojskowej.

Czerwony dywan czy linoleum

Jeden z prezesów firmy zapytany przez konsultanta: „Proszę mi powiedzieć, ilu pracowników pracuje w Pana organizacji?” – odpowiedział: „No cóż, wydaje mi się, że połowa z nich”. W tym dowcipie jest jednak nadspodziewanie dużo prawdy. Z globalnych badań Hay Group wynika, że tylko 46 proc. pracowników czuje się w pełni efektywnych.

Jakie okresy wlicza się do stażu pracy

Kodeks pracy nie zawiera definicji pojęcia „staż pracy”. Przyjmuje się, że jest to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy, a więc na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru bądź spółdzielczej umowy o pracę, bez względu na tryb rozwiązania stosunku pracy czy na wielkość etatu.

Okresy wliczane do stażu pracy

Uprawnienia pracownicze często są uzależnione od ogólnego stażu pracy. W takich sytuacjach pracodawca, ustalając okres zatrudnienia, powinien brać pod uwagę wszystkie okresy wykonywania pracy, również te, kiedy pracownik świadczył pracę za granicą.

Jak udowodnić pracę w szczególnych warunkach

Pracownik przepracował u nas 14 lat w szczególnych warunkach na stanowisku spawacza. Tę samą pracę wykonywał u poprzedniego pracodawcy, jednak nie otrzymał od niego świadectwa dokumentującego takie zatrudnienie. Posiada on ogólny staż uprawniający go do uzyskania wcześniejszej emerytury (25 lat składkowych i nieskładkowych) oraz wymagany wiek, tj. 60 lat. ZUS wydał jednak decyzję odmawiającą przyznania tego świadczenia, gdyż nie uznał przedłożonych dokumentów potwierdzających pracę w szczególnych warunkach u poprzedniego pracodawcy, tj. książeczki spawacza oraz umów zawartych z tą firmą. Pracownik złożył odwołanie do sądu. Czy na podstawie wymienionych dokumentów, opinii o pracowniku czy zeznań świadków istnieje szansa na pozytywny wyrok sądu i uzyskanie świadczenia emerytalnego?

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Jeden z pracowników (urodzony w czerwcu 1975 r.) jest u nas zatrudniony nieprzerwanie od 1 maja 1998 r. Wcześniej nigdzie nie pracował. W 2000 r. złożyliśmy za niego wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Do wniosku dołączyliśmy zaświadczenie potwierdzające 8-miesięczny okres pracy przed 1 stycznia 1999 r. oraz wypłacone wtedy zarobki w wysokości 8040,45 zł. Pracownik otrzymał po jakimś czasie decyzję ZUS ustalającą kapitał początkowy za ten krótki okres. Czy pracownik może liczyć na podwyższenie tego kapitału?

Dla kogo renta z tytułu niezdolności do pracy?

Osoba ubiegająca się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy musi legitymować się odpowiednim stażem ubezpieczeniowym.

Renta dla osób z długim stażem pracy

Osoby, które mają długi staż pracy, mogą na preferencyjnych warunkach uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS nie wymaga od nich powstania tej niezdolności w określonym czasie oraz udowodnienia co najmniej 5-letniego stażu w ostatnim 10-leciu.

Kiedy należy zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Zatrudniliśmy pracownika, który przedstawił nam na piśmie zeznania trzech osób złożone przed notariuszem, poświadczające, że w okresie od 1 stycznia 1965 r. do 31 grudnia 1971 r. wykonywał on pracę w gospodarstwie rolnym (pracownik miał wówczas ukończone 16 lat) o łącznej powierzchni 0,5 ha, prowadzonym przez jego rodziców. Nie uzyskał bowiem z urzędu gminy zaświadczenia, które by to potwierdzało. Od 1 stycznia 1972 r. pracownik jest właścicielem tego gospodarstwa (przejął je na podstawie umowy dożywocia) i prowadzi je wraz z małżonką (przedstawił nam potwierdzający to akt notarialny). Czy okres wykonywania pracy w gospodarstwie rodziców powinniśmy mu wliczyć do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy zeznania świadków i akt notarialny są wystarczającym dowodem, na podstawie którego musimy uznać, że spełnia on warunki do zaliczenia tego okresu do stażu pracy?

Czy pracownik musi odpracować urlop udzielony w wyższym wymiarze

Pracodawca musi dołożyć szczególnej staranności, wyliczając pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego, ponieważ – jak się przyjmuje w wykładni prawa pracy – pracodawca nie może kazać pracownikowi odpracować urlopu, którego  udzielił w zbyt wysokim wymiarze.

Jakie są skutki udzielenia urlopu w wyższym wymiarze

Pracodawca musi udzielić urlopu w wymiarze, na jaki zgodził się, podpisując wniosek urlopowy pracownika. W przypadku udzielenia urlopu w zbyt wysokim wymiarze pracodawca nie może żądać odpracowania nienależnych pracownikowi dni urlopu.

Jak ustalić staż pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej

Jesteśmy spółdzielnią mieszkaniową. Od lutego 2010 r. zatrudniamy pracownika, który pracował u nas przez 8 lat, do końca 2008 r. W tym okresie otrzymał nagrodę jubileuszową, którą przyznajemy co 5 lat na podstawie układu zbiorowego pracy. Czy do stażu pracy, od którego zależy prawo do „jubileuszówki”, powinniśmy wliczyć pracownikowi poprzedni okres zatrudnienia w spółdzielni?

Luka w pokoleniu – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców

Rządowe debaty na temat wydłużenia czasu pracy kobiet i mężczyzn mogą zdecydowanie zmienić podejście pracodawców do projektów zarządzania wiekiem i wykorzystania potencjału dojrzałych pracowników. Za kilka lat luka pokoleniowa może bowiem zagrozić funkcjonowaniu wielu polskich przedsiębiorców.

Jak ustalić staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia

Pracownik był zatrudniony w naszej firmie 2 miesiące. Następnie został przejęty przez innego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy (przejęcie z zachowaniem ciągłości zatrudnienia). U tego pracodawcy pracował 2 lata i została z nim rozwiązana umowa o pracę za wypowiedzeniem. Później podjął pracę ponownie w naszej firmie i pracuje u nas 1 rok i 6 miesięcy. Obecnie chcemy mu wypowiedzieć umowę o pracę. Pracownik jest u nas zatrudniony na czas nieokreślony. Czy w takim przypadku przysługuje mu 1- czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia?

Prawo do nagrody jubileuszowej w służbie cywilnej

W 2012 r. jeden z naszych pracowników nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. W 1995 r. przez 2 miesiące przebywał na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia. Czy w stanie prawnym obowiązującym przed 2 czerwca 1996 r. powinniśmy zaliczyć pracownikowi ten okres do stażu pracy, od którego zależy nagroda jubileuszowa w służbie cywilnej?

Czy nauczyciel otrzyma „trzynastkę”, jeżeli rozpoczął pracę w trakcie roku szkolnego

Pracownicy jednostek sfery budżetowej nabywają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości, pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. Wyjątkowo pracownik, który nie spełnił tego warunku, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej, jeżeli przepracował co najmniej 6 miesięcy.

Kiedy od nagrody jubileuszowej należy opłacić składki ZUS

Nagroda jubileuszowa jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów podatkowych. Nie oznacza to jednak, że nagrodę jubileuszową zawsze należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Czy uwzględniać naukę za granicą przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego

Zatrudniani przez nas pracownicy często przynoszą dyplomy zagranicznych wyższych uczelni lub świadectwa ukończenia szkół za granicą. Czy powinniśmy uwzględniać ukończenie takich szkół lub uczelni przy ustalaniu stażu pracy do urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

„Trzynastki” - jak ustalać okresy zatrudnienia

Do okresów zatrudnienia, od których zależy nabycie dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należy zaliczać wyłącznie zatrudnienie na podstawie stosunku pracy u danego pracodawcy Zatem nie wolno uwzględniać umów cywilnoprawnych, takich jak zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich czy okresów prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie dokumenty potwierdzają okresy zatrudnienia w państwach UE

Pracodawca nie może odmówić udziału w rekrutacji kandydatom tylko z tego powodu, że przedstawili oni nieznane prawu polskiemu dokumenty potwierdzające poprzednie okresy zatrudnienia.

Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury

Nasz pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w grudniu br. ukończy 60 lat. Posiada orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy – w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w maju 1995 r., i z ogólnego stanu zdrowia. Pracownik ma 27-letni staż pracy (wypracowany też po wypadku) i pobiera rentę wypadkową. Czy będzie mógł uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach? Praca ta jest pracą wymienioną w wykazie A załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy skompletować?

Wymiar urlopu a praca w gospodarstwie rolnym

Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje osobom, które są naszymi pracownikami, a wcześniej pracowały w gospodarstwie rolnym? Czy i w jaki sposób włączamy ten okres do obliczenia przysługującego im wymiaru urlopu?

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Czy zagraniczne świadectwo pracy powinno być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego

Urlop na żądanie - ile dni przysługuje pracownikowi z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia

Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury

Pod koniec sierpnia br. ukończyłem 65 lat. Na początku września po rozwiązaniu stosunku pracy zgłosiłem wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi to świadczenie, uwzględniając 26 lat i 3 miesiące okresów składkowych oraz 3 lata nieskładkowe. Od 1 października br. ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy na początku przyszłego roku będę mógł zgłosić wniosek o doliczenie nowego stażu pracy do wymiaru emerytury, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na możliwość podwyższenia świadczenia?

Uprawnienia pracownika-żołnierza NSR

Stosunek pracy pracownika odbywającego służbę wojskową podlega ochronie a okres pełnionej służby jest zaliczany do pracowniczego stażu pracy. Ochrona zatrudnienia żołnierza obejmuje także gwarancję zatrudnienia po odbyciu służby. Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić pracownik, jest zgłoszenie powrotu do pracy w ciągu 30 dni po odbyciu służby wojskowej.

Praca za granicą a prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Staż pracy w innym państwie członkowskim może zostać doliczony do krajowego stażu pracy, jeżeli wymagany okres zatrudnienia w Polsce nie jest wystarczający do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych.

Staż pracy po przywróceniu do pracy lub zasądzeniu odszkodowania

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, do okresu zatrudnienia wlicza się okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

Kiedy pracę w gospodarstwie rolnym można zaliczyć do stażu pracy

Praca w gospodarstwie rolnym może zostać zaliczona do zakładowego stażu pracy pod warunkiem, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy płacowe przewidują możliwość zaliczenia do pracowniczego stażu pracy okresów pracy u innych pracodawców.

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Wpływ stażu pracy na uprawnienia pracownika

Okres pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, czyli czas, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, to staż pracy. Od jego długości zależy prawo do wielu świadczeń pracowniczych (np. tzw. jubileuszówek) lub wysokość tych świadczeń.

Zwolnienie z powodu likwidacji stanowiska

Likwidacja stanowiska jest ważną i obiektywną przyczyną uzasadniającą dokonanie wypowiedzenia zmieniającego wówczas, gdy proces likwidacyjny jest na tyle zaawansowany, że nie ma wątpliwości, co do jego rzeczywistego przeprowadzenia w zakładzie pracy.

Czy okres pracy w USA można zaliczyć do stażu pracy?

Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?

Czy okres urlopu bezpłatnego udzielony w związku z pełnieniem funkcji wójta wliczamy do stażu pracy

Do pracy w naszej firmie powrócił pracownik samorządowy, który przez 4 lata przebywał na urlopie bezpłatnym udzielonym na jego wniosek w związku z pełnieniem funkcji wójta. Czy okres urlopu bezpłatnego należy wliczyć temu pracownikowi do stażu pracy?

Kiedy trzeba wypłacić odprawę ze zwolnień grupowych

Jeżeli pracodawca dokonuje zwolnień grupowych, wówczas powinien wypłacić odprawę każdemu zwalnianemu pracownikowi. Prawo do jej otrzymania nie jest uzależnione od rodzaju umowy, czasu pracy, a także tego, czy pracownik w trakcie zwolnień grupowych wykonywał swoje obowiązki.

Urlop uzupełniający dla pracownika

Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Trzeba pamiętać, że nie należą do niego tylko lata faktycznie przepracowane przez pracownika u różnych pracodawców, ale również lata nauki w wymiarze przewidzianym przez Kodeks pracy.

Emerytura po krótkim okresie pracy

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę w życiu, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z wcześniejszych lat. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża, w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. W dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta osoba w ogóle ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Świadczenie rehabilitacyjne a prawo do urlopu

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni, a w przypadku 10-letniego stażu pracy – 26 dni. Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego?

Kiedy należy udzielić urlopu wypoczynkowego w zwiększonym wymiarze

Pracownik został zatrudniony w styczniu 2010 r. Po ponad roku pracy w lutym 2011 r. dostarczył świadectwo ukończenia szkoły. To spowodowało, że nabył prawo do dłuższego urlopu – o sześć dni w porównaniu do przysługującego mu w ubiegłym roku. Czy należy mu w tym roku udzielić takiego urlopu, skoro świadectwo otrzymaliśmy dopiero w drugim miesiącu roku kalendarzowego?

Dyskryminacja - kiedy nierówne traktowanie jest dopuszczalne

REKLAMA