reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Ponowne ustalenie kapitału początkowego

Jeden z pracowników (urodzony w czerwcu 1975 r.) jest u nas zatrudniony nieprzerwanie od 1 maja 1998 r. Wcześniej nigdzie nie pracował. W 2000 r. złożyliśmy za niego wniosek o ustalenie kapitału początkowego. Do wniosku dołączyliśmy zaświadczenie potwierdzające 8-miesięczny okres pracy przed 1 stycznia 1999 r. oraz wypłacone wtedy zarobki w wysokości 8040,45 zł. Pracownik otrzymał po jakimś czasie decyzję ZUS ustalającą kapitał początkowy za ten krótki okres. Czy pracownik może liczyć na podwyższenie tego kapitału?

Do niedawna, jeśli osoba ubiegająca się o ustalenie kapitału początkowego pozostawała w ubezpieczeniu dłużej niż 6 miesięcy, ale krócej niż pełny rok, mogła wprawdzie liczyć na ustalenie tego kapitału, ale ZUS wyliczał jej ten kapitał bez ustalania podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej. Emerytura ta składała się wyłącznie z tzw. części socjalnej. Zmiany w tym zakresie nastąpiły 23 września 2011 r. W wyniku tej zmiany osoba, która podlegała przed 1 stycznia 1999 r. ubezpieczeniom społecznym krócej niż 1 rok i której dotychczas nie można było ustalić podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej do celów obliczenia kapitału początkowego, obecnie może liczyć na ustalenie tej podstawy i – tym samym – na wyższy kapitał początkowy.

Wspomniana nowelizacja wprowadziła jeszcze jedną korzystną zmianę dla osób krótko ubezpieczonych przed 1 stycznia 1999 r. Dotychczas, ustalając podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej, ZUS zawsze porównywał zarobki uzyskane przez wnioskodawcę w wybranych latach kalendarzowych do przeciętnych płac z tych lat. W ten sposób w odniesieniu do każdego roku otrzymywał procentowy wskaźnik wynagrodzenia do przeciętnej płacy. Następnie sumował te wskaźniki i wyliczał średnią arytmetyczną (dzieląc tę sumę przez liczbę uwzględnionych lat z zarobkami). Uzyskany w ten sposób wskaźnik wysokości podstawy wymiaru mnożył przez kwotę bazową z II kwartału 1998 r. (tj. 1220, 89 zł) i otrzymywał podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej.

Nowe regulacje nie zmieniają kolejnych kroków, jakie ZUS podejmuje w celu ustalenia podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej. Wprowadzają jednak pewną odmienność przy ustalaniu procentowego wskaźnika wynagrodzenia do przeciętnej płacy za rok, w którym wnioskodawca po raz pierwszy przystąpił do ubezpieczenia. Ustalając ten wskaźnik, ZUS obecnie porównuje sumę jego zarobków z miesięcy, w których pozostawał on w ubezpieczeniu, do sumy przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń wyłącznie za te miesiące.

Jeśli pracownik wystąpi do ZUS z wnioskiem o ponowne ustalenie kapitału początkowego, to ZUS ustali mu podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej wyłącznie za rok, w którym przystąpił on do ubezpieczenia, gdyż przyczyną braku 10 kolejnych lat kalendarzowych w całym okresie przed 1999 r. był jego młody wiek (do 31 grudnia 1998 r. nie ukończył on 30 lat). Kwotę zarobków uzyskanych przez pracownika w 1998 r. ZUS porówna z sumą przeciętnych wynagrodzeń z 8 miesięcy kalendarzowych 1998 r., co pozwoli na ustalenie wskaźnika wysokości podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej w wysokości 81,09%. Po ustaleniu tego wskaźnika ZUS obliczy podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej, a następnie, uwzględniając tę podstawę oraz 8-miesięczny okres ubezpieczenia przed 1 stycznia 1999 r. – emeryturę hipotetyczną oraz wysokość kapitału początkowego. Kapitał ten będzie dzięki temu wyższy, niż wynikający z wydanej wcześniej decyzji ZUS.

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama