Ponowne ustalenie kapitału początkowego
REKLAMA
Do niedawna, jeśli osoba ubiegająca się o ustalenie kapitału początkowego pozostawała w ubezpieczeniu dłużej niż 6 miesięcy, ale krócej niż pełny rok, mogła wprawdzie liczyć na ustalenie tego kapitału, ale ZUS wyliczał jej ten kapitał bez ustalania podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej. Emerytura ta składała się wyłącznie z tzw. części socjalnej. Zmiany w tym zakresie nastąpiły 23 września 2011 r. W wyniku tej zmiany osoba, która podlegała przed 1 stycznia 1999 r. ubezpieczeniom społecznym krócej niż 1 rok i której dotychczas nie można było ustalić podstawy wymiaru emerytury hipotetycznej do celów obliczenia kapitału początkowego, obecnie może liczyć na ustalenie tej podstawy i – tym samym – na wyższy kapitał początkowy.
Wspomniana nowelizacja wprowadziła jeszcze jedną korzystną zmianę dla osób krótko ubezpieczonych przed 1 stycznia 1999 r. Dotychczas, ustalając podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej, ZUS zawsze porównywał zarobki uzyskane przez wnioskodawcę w wybranych latach kalendarzowych do przeciętnych płac z tych lat. W ten sposób w odniesieniu do każdego roku otrzymywał procentowy wskaźnik wynagrodzenia do przeciętnej płacy. Następnie sumował te wskaźniki i wyliczał średnią arytmetyczną (dzieląc tę sumę przez liczbę uwzględnionych lat z zarobkami). Uzyskany w ten sposób wskaźnik wysokości podstawy wymiaru mnożył przez kwotę bazową z II kwartału 1998 r. (tj. 1220, 89 zł) i otrzymywał podstawę wymiaru emerytury hipotetycznej.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat