Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury
REKLAMA
Państwa pracownik nabędzie prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 60 lat pod warunkiem, że 1 stycznia 1999 r. miał 25-letni staż pracy, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach, nie jest członkiem OFE (a jeśli jest, to gdy złoży wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa) oraz rozwiąże stosunek pracy. Jeżeli praca wykonywana przez pracownika byłaby pracą w szczególnych warunkach wymienioną w załączniku nr 1 lub nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, to wówczas, po spełnieniu warunków wymienionych w tej ustawie, Państwa pracownik spełniłby również warunki do przyznania emerytury pomostowej.
Uprawnienia do renty wypadkowej oraz orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy z ogólnego stanu zdrowia nie uprawniają ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. do przyznania wcześniejszej emerytury. Jeżeli jednak pracownik spełni warunki konieczne do uzyskania tego świadczenia z innego tytułu, ZUS mu je przyzna. Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które wykonywały prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie A rozporządzenia z 7 lutego 1983 r., uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury (tj. przed osiągnięciem 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn), odpowiednio – kobieta w wieku 55 lat, a mężczyzna w wieku 60 lat, jeżeli 1 stycznia 1999 r. spełniły następujące warunki:
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat