| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy nauczyciel otrzyma „trzynastkę”, jeżeli rozpoczął pracę w trakcie roku szkolnego

Czy nauczyciel otrzyma „trzynastkę”, jeżeli rozpoczął pracę w trakcie roku szkolnego

Pracownicy jednostek sfery budżetowej nabywają prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości, pod warunkiem przepracowania u danego pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. Wyjątkowo pracownik, który nie spełnił tego warunku, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej, jeżeli przepracował co najmniej 6 miesięcy.

Warunek przepracowania co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagany m.in. w przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły/szkoły wyższej (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym...). Zatem ustawodawca nie przyznał nauczycielom prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w każdym przypadku nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, kiedy nie jest możliwe przepracowanie co najmniej 6 miesięcy. Nauczyciel ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, jeżeli stosunek pracy został nawiązany z początkiem roku szkolnego, tj. od 1 września. Zdaniem MEN (stanowisko z 17 marca 2010 r.), wprowadzenie zastrzeżenia nawiązania stosunku pracy z nauczycielem w trakcie roku kalendarzowego zgodnie z organizacją szkoły świadczy o tym, że zamiarem ustawodawcy nie było przyznanie nauczycielom bezwarunkowego prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, bez względu na długość przepracowanego przez nich okresu. Potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwałach z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26) i z 7 lipca 2011 r. (III PZP 3/11 Biul. SN 2011/7/26) oraz w wyroku z 18 października 2011 r. (I PK 263/10), w których stwierdzono, że art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym zawierający katalog przyczyn warunkujących prawo do „trzynastki”, gdy nie jest wymagane przepracowanie co najmniej 6 miesięcy, jest wyczerpujący. Pracownik, który w danym roku kalendarzowym nie przepracował co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy w związku z inną przyczyną niż wymieniona w powyższym przepisie, nie ma prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

WAŻNE!

Według stanowiska MEN, „trzynastka” nie przysługuje nauczycielom zatrudnionym w trakcie roku szkolnego, którzy nie przepracowali co najmniej 6 miesięcy.

Odmienne stanowisko w przedstawionej sytuacji prezentuje Związek Nauczycielstwa Polskiego, według którego powyższa interpretacja przepisów jest zbyt rygorystyczna. Wynika to z tego, że „organizacja szkoły” jest pojęciem szerszym niż rok szkolny. Organizacja nie ustala bowiem tylko okresu trwania roku szkolnego, w tym ferii, ale obejmuje swym zakresem inne kwestie, m.in. plany nauczania, zasady tworzenia oddziałów, zasady organizacji indywidualnego nauczania, dodatkowych zajęć edukacyjnych, zastępstw, godzin ponadwymiarowych. Karta Nauczyciela umożliwia zatrudnianie nauczycieli także w trakcie roku szkolnego (po 1 września) i jest to również zatrudnienie powstałe w związku z potrzebą wynikającą z organizacji szkoły (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).

Mimo że stanowisko MEN nie stanowi wiążącej wykładni prawa, jest powszechnie stosowane przez szkoły/szkoły wyższe. Należy zatem przyjąć, że nauczyciel, który podejmie pracę w trakcie roku szkolnego nie nabędzie prawa do „trzynastki”, jeżeli nie przepracuje co najmniej 6 miesięcy.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.),
  • art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
INFORLEX Oświata209.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »