reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?

Czy pracownik powinien otrzymać nagrodę jubileuszową?

Z powodu likwidacji stanowiska pracy pracownik w dniu 15 marca otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Pracownik ten przepracował w naszej firmie 19 lat i rozpoczął 20. rok pracy. Czy w takiej sytuacji pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej za 20-lecie pracy?

Nie. Pracownik nie nabył prawa do nagrody jubileuszowej, ponieważ przysługuje ona jedynie pod warunkiem przepracowania okresu wskazanego w przepisach płacowych danego pracodawcy. W tym przypadku jest to 20 lat pracy.

Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem powszechnym, tzn. nie są przewidziane przez przepisy kodeksu pracy oraz inne przepisy prawa pracy. A zatem pracownikowi będzie przysługiwała tego rodzaju nagroda tylko wówczas, gdy przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy przewidują taką możliwość (będą to np. układy zbiorowe pracy, regulamin wynagradzania). Pracodawcy stosują najczęściej w swoich wewnętrznych uregulowaniach zasady zawarte w nieobowiązującym już od wielu lat zarządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 23 grudnia 1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (MP nr 44, poz. 358 z późn. zm.). Na ich podstawie prawo do nagrody pracownik uzyskuje u pracodawcy zatrudniającego go w dniu upływu okresu uprawniającego do otrzymania nagrody.

Wypłata nagrody powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracownika prawa do jej otrzymania. Regułę tę uzupełnia uchwała Sądu Najwyższego (dalej: SN) z 21 maja 1991 r. (sygn. akt I PZP 16/91, niepublikowana). Zdaniem SN pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie. Zatrudniony uzyskuje zatem prawo do nagrody z mocy prawa z upływem wymaganego okresu, pod warunkiem że w tym dniu obowiązują u pracodawcy przepisy przewidujące nagrody jubileuszowe. Natomiast jeżeli pracownikowi zabrakło do wymaganego okresu nawet kilku dni, nie uzyska prawa do nagrody. Jednak w praktyce, wzorując się na przepisach uchylonego zarządzenia, pracodawcy łagodzą powyższą zasadę. Najczęściej wprowadzają wyjątek dotyczący pracowników, z którymi rozwiązano stosunek pracy z powodu przejścia na: emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, rentę w związku z całkowitą niezdolnością do pracy z innych przyczyn niż choroba zawodowa lub wypadek przy pracy. Jeżeli w takim przypadku pracownikowi do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Oczywiście przepisy płacowe obowiązujące u pracodawcy mogą w ogóle nie ustanawiać takiego wyjątku albo go zmodyfikować. Można na przykład rozszerzyć wyjątek o pracowników zwolnionych grupowo albo indywidualnie na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Wówczas pracownik, któremu brakuje mniej niż 12 miesięcy do uzyskania 20 lat pracy, otrzyma nagrodę jubileuszową. Jednocześnie nie pozbawi go to prawa do odprawy z ustawy o zwolnieniach grupowych.

Podstawa prawna

  • Art. 772 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 181.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama