REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop rodzicielski, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w urlopach wychowawczych od 1 października

Zmiany w urlopach wychowawczych weszły w życie 1 października 2013 r. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i można wykorzystać go maksymalnie w 5 częściach.

Urlop dla poratowania zdrowia 2014

Urlop dla poratowania zdrowia, zwany również urlopem zdrowotnym dla nauczycieli, czekają pewne zmiany. Rada ministrów przyjęła bowiem projekt ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela z dnia 12 lipca 2013 roku. Zmiany te skutkują doprecyzowaniem celu przeznaczenia urlopu dla poratowania zdrowia, zmianą kryteriów jego przyznawania, jego wymiaru oraz zmianą w zakresie orzekania. Planowany termin wejścia w życie zmian to 1 stycznia 2014 roku.

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór

Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu, zaś pracodawca ma obowiązek uwzględnienia go.

Praca w niedziele i święta – usługi transgraniczne

Praca w niedziele i święta będzie dozwolona także w przypadku usług transgranicznych? Zmianę tę proponuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który został rozpatrzony dnia 28 sierpnia 2013 r. w pierwszym czytaniu w Sejmie.

REKLAMA

Planowanie czasu pracy po zmianach

Planowanie czasu pracy po zmianach przepisów może przynosić korzyści. Od dziś pracodawcy mogą wydłużać okresy rozliczeniowe nawet do 12 miesięcy. Nowe przepisy pozwolą im lepiej spożytkować czas, za który płacą zatrudnionym, oraz uniknąć redukcji etatów w razie dekoniunktury.

Dostosowanie czasu pracy do obowiązków rodzinnych

Nowe przepisy wprowadzające elastyczny czas pracy ułatwiają nie tylko organizację pracy, ale i godzenie życia zawodowego z prywatnym. Dzięki ostatnim zmianom w kodeksie pracy, pracodawcy mogą realizować potrzeby swoich pracowników bez ponoszenia dodatkowych kosztów i ryzyka nałożenia kary przez inspektora PIP.

Urlop macierzyński podstawowy i dodatkowy oraz urlop rodzicielski – zmiany w 2013 roku

Regulująca zmiany w urlopie macierzyńskim oraz wprowadzająca urlop rodzicielski ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675), weszła w życie 17 czerwca 2013 r. Jakie zmiany wprowadziła?

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia - wyrok TK

Fizyk medyczny bez certyfikatu Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia może wykonywać testy eksploatacyjne urządzeń radiologicznych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego uzależnienie wykonywania testów od uzyskania certyfikatu jest niezgodne z Konstytucją.

REKLAMA

Urlopy w elastycznym czasie pracy

Jak będzie można wykorzystać urlopy w elastycznym czasie pracy? Już w sierpniu mogą wejść w życie nowe przepisy o czasie pracy. Urlopy wypoczynkowe będą jednak udzielane na dotychczasowych zasadach.

Jak zmienią się od sierpnia 2013 r. zasady rozliczania czasu pracy

Pracodawcy będą mogli wydłużać okresy rozliczeniowe czasu pracy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Dopuszczalne będzie również ustalenie dla pracowników ruchomego czasu pracy, który będzie pozwalał na naruszenie doby pracowniczej. Takie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca czasu pracy, która wejdzie w życie od sierpnia 2013 r.

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku

Zmiany w Karcie nauczyciela w 2014 roku mają służyć podniesieniu jakości pracy w szkołach. Wynagrodzenia nauczycieli będą miały bardziej motywacyjny i elastyczny charakter, a wysokość dodatku wiejskiego zostanie ujednolicona. Przewiduje się również m.in. zmiany w zakresie urlopu dla poratowania zdrowia.

Zasiłek macierzyński za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje także za czas urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Wysokość zasiłku wynosi 100% podstawy wymiaru bądź, w określonym w artykule przypadku, 80% podstawy wymiaru. Jakie są okresy pobierania zasiłku?

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku

Wychowawców w domach dziecka czekają zmiany od 2014 roku, dotyczące kluczowych dla nich zagadnień, takich jak między innymi zarobki, czas pracy oraz uprawnienia nauczycielskie.

Elastyczny czas pracy a poprawki Senatu

Elastyczny czas pracy przewiduje nowelizacja ustawy Kodeks pracy praz ustawy o związkach zawodowych, która weszła w życie z dniem 23 sierpnia 2013 r.  Wprowadziła 12-miesięczne okresy rozliczeniowe czasu pracy oraz ruchomy czas pracy. Senat wprowadził do nowelizacji poprawki.

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego

Zasiłek macierzyński od dnia 17 czerwca 2013 r. przysługuje również za czas urlopu rodzicielskiego. Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego za urlop rodzicielski?

Elastyczny czas pracy – zmiany w prawie pracy

Elastyczny czas pracy został uchwalony 13 czerwca 2013 r. przez sejm. Zmiany w prawie pracy weszły w życie dnia 23 sierpnia 2013 r. Funkcjonują już dłuższe 12-miesięczne okresy rozliczeniowe i ruchomy czas pracy. Okres rozliczeniowy może być wydłużony w każdym systemie czasu pracy.

Nowy urlop rodzicielski

Nowy urlop rodzicielski wszedł w życie 17 czerwca 2013 r. W myśl nowelizacji całkowity urlop rodzicielski będzie trwał do 52 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka. Dodatkowo obydwoje rodzice będą mogli skorzystać z nowego płatnego rodzaju urlopu, czyli urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni.

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców

Nowy urlop rodzicielski dla obojga rodziców dnia 17 czerwca 2013 r. wprowadziła nowelizacja kodeksu pracy. Płatny urlop rodzicielski przyznano obojgu rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łączny wymiar urlopów dla rodziców po zmianach wynosi 52 tygodnie.

Uprawnienia rodziców w 2014 roku

Uprawnienia rodziców w 2014 roku będą przysługiwać na nowych zasadach, jakie weszły w życie 17 czerwca 2013 r. Przepisy te nie tylko wprowadzają zmiany w wymiarze i sposobie wykorzystania urlopu macierzyńskiego, ale również wprowadzają nową instytucję urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski to nowy rodzaj urlopu związanego z urodzeniem się dziecka. Wchodzi w życie 17 czerwca 2013 r. Będzie przysługiwał po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Jaki jest wymiar urlopu rodzicielskiego?

Dłuższy urlop macierzyński 2013

Dłuższy urlop macierzyński wejdzie w życie 17 czerwca 2013 roku. Prezydent 10 czerwca podpisał nowelizację ustawy. Nowy roczny, płatny urlop rodzicielski obejmie wszystkich rodziców, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Roczny urlop macierzyński 2013

Roczny urlop macierzyński już 17 czerwca 2013 r. wejdzie w życie. Będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 roku. Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu pracy.

Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński w 2013 r. czekają poważne zmiany. Dnia 17 czerwca mają wejść w życie nowe przepisy, według których po urodzeniu dziecka będzie można skorzystać z rocznego płatnego urlopu składającego się z: urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

Roczny urlop macierzyński

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Roczny płatny urlop macierzyński ma wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Roczny urlop macierzyński - zmiany w prawie pracy

Roczny urlop macierzyński obejmuje urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz nowy urlop związany z rodzicielstwem - urlop rodzicielski. Procedowane zmiany w prawie pracy wprowadzają tzw. roczny urlop macierzyński. Weszły w życie 17 czerwca 2013 r.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

Dnia 17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której mają prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadza też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Zasiłek macierzyński za czas rocznego urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy będzie przysługiwał m.in. za okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Jaka będzie jego wysokość?

Urlop macierzyński i rodzicielski 2013

10 czerwca 2013 r. Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 28 maja 2013 r. nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza (od 17 czerwca 2013 r.) roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka, w tym dla rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. Dłuższy będzie urlop macierzyński, a nowością będzie 26-tygodniowy urlop rodzicielski. 3-letni urlop wychowawczy będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 5 roku życia, a nie jak obecnie do końca 4 roku życia.

Zasiłek macierzyński w 2014 r.

W 2014 r. zasiłek macierzyński będzie obowiązywał na nowych zasadach, jeżeli wejdą w życie planowane zmiany dotyczące urlopów dla rodziców. Wprowadzenie nowej instytucji urlopów rodzicielskich przewidywane jest na 17 czerwca 2013 r.

Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

29 stycznia 2013 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie regulujące zasady rozliczania diet przysługujących pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Przepisy w nim zawarte zmieniają m.in. wysokość diet z tytułu podróży służbowej.

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?

Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają możliwość uzyskania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze środków PFRON. Aby jednak tak się stało, należy spełnić przesłanki określone w przepisach ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Natomiast przepisy w zakresie dofinansowań uległy istotnej zmianie na mocy przepisów ustawy z dnia 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw.

Kto straci, a kto zyska na reformie emerytalnej

Nowelizacja z 11 maja 2012 r. (tzw. ustawa wiekowa) wprowadziła nie tylko zmiany związane z podwyższeniem wieku emerytalnego wymaganego do uzyskania emerytury. Ustawa ta zmodyfikowała również w pewnym stopniu zasady ustalania wysokości świadczeń.

Zmiany w urlopach dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Emerytura w dotychczasowym i podwyższonym wieku emerytalnym

Osoby, które do końca 2012 r. nie ukończyły dotychczas obowiązującego wieku emerytalnego, przejdą na emeryturę w wieku odpowiednio podwyższonym. Później niż pod rządami poprzednich przepisów uprawnienia emerytalne uzyskają też rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Zmiany w dobrowolnych ubezpieczeniach

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe regulacje w zakresie przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Obecnie może do nich przystąpić każdy, kto nie spełnia warunków do podlegania tym ubezpieczeniom obowiązkowo.

Urlopy dla rodziców w 2013 r.

Jednym z uprawnień rodziców związanych z urodzeniem się dziecka są urlopy. Na razie w 2013 r. obowiązują takie same zasady ich udzielania jak w ubiegłym roku. Przygotowanych jest jednak kilka kolejnych zmian w tym zakresie, np. wprowadzenie wspólnych urlopów rodzicielskich.

Zmiany w ustalaniu wysokości emerytur i rent

Od stycznia 2013 r. obowiązują zmienione zasady ustalania wysokości emerytur i rent. Stracą na nich emeryci, którzy pobierali wcześniejszą emeryturę, a zyskają osoby ubiegające się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Świadczenia rodzinne - nowe dokumenty

Od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe dokumenty potrzebne do uzyskania świadczeń rodzinnych. Najważniejsze zmiany polegają na wprowadzeniu nowych wzorów wniosków niezbędnych do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz „becikowe”.

Jakie koszty stosować od 1 stycznia 2013 r. do pracownika i osoby na umowie cywilnoprawnej

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniły się zasady rozliczania autorskich 50% kosztów uzyskania przychodów. Koszty pracownicze oraz od pozostałych dochodów nie uległy zmianie.

Jakie nowe dokumenty muszą składać ubiegający się o świadczenia rodzinne

Od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe dokumenty potrzebne do uzyskania świadczeń rodzinnych. Najważniejsze zmiany polegają na wprowadzeniu nowych wzorów wniosków niezbędnych do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz „becikowe”.

Od 24 stycznia 2013 r. nowe uprawnienia kontrolne PFRON i zmiany we wzorach informacji i deklaracji wpłat

Od 24 stycznia br. obowiązuje nowy formularz DEK-I-u, w którym pracodawcy będą wykazywać ewentualne obniżenia wpłat na PFRON. Zmieniły się ponadto wzory istniejących deklaracji oraz informacji miesięcznych i rocznych. Z dotychczasowych formularzy pracodawcy powinni korzystać za miesiące do maja br. Do 20 lipca br. będą zmuszeni dokonać ich korekty. Ponadto rozszerzono kompetencje kontrolne PFRON w zakresie dofinansowania kosztów płacy zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Zmiany w przepisach prawa pracy od 1 stycznia 2013 r.

W poprzednich miesiącach ustawodawca zapowiadał szeroką nowelizację przepisów Kodeksu pracy i przepisów wykonawczych. Zmiany te miały wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. – jednak z różnych przyczyn prace nad nowymi przepisami uległy opóźnieniu. Tak jest np. ze zmianami dotyczącymi urlopów macierzyńskich, które obecnie przewidziane są na wrzesień 2013 r. Według najnowszych informacji, istotne zmiany dotyczące rozliczania czasu pracy mają pojawić się na wiosnę. Również dopiero w trakcie roku mają zmienić się przepisy dotyczące podróży służbowych. Na łamach „Rachunkowości Budżetowej” będziemy sukcesywnie opisywać nowe przepisy.

Jak ubiegać się o umorzenie zaległości wobec ZUS na podstawie nowych przepisów

Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości z tytułu nieopłaconych składek należnych za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Abolicja dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenia przedsiębiorcy. Warunkiem jest jednak opłacenie wszystkich zaległych składek niepodlegających umorzeniu, tj. m.in. składek należnych za zatrudnione osoby. Przedsiębiorca ubiegający się o umorzenie nie może mieć ponadto żadnego zadłużenia wobec ZUS za okres od marca 2009 r.

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy, aby je otrzymać, muszą wpłacać wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na ich rachunki bankowe.

Ile wyniosą kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych od 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. będą obowiązywać nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Dofinansowanie będzie przysługiwać w tej samej wysokości zarówno pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej, jak i pracodawcy z otwartego rynku pracy. Do tej pory wysokość dofinansowania była zróżnicowana dla tych pracodawców.

Przed końcem roku warto zaktualizować zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Od 1 stycznia 2013 r. pacjentów czekają rewolucyjne zmiany dotyczące zasad potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Aby uzyskać bezpłatne świadczenie w publicznej placówce zdrowia, wystarczy dowód tożsamości pacjenta i jego numer PESEL. Płatnicy powinni przypomnieć swoim ubezpieczonym o konieczności zaktualizowania danych, na podstawie których są oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Przypominają o tym zarówno ZUS, jak i NFZ.

Oto wskaźniki płacowe na 2013 r.

W 2013 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrośnie do 1600 zł. Od jego wysokości w znacznej mierze zależą także inne świadczenia pracownicze, np. kwota maksymalnej wysokości odprawy przy zwolnieniach grupowych.

Sprawdź najważniejsze zmiany dla pracodawców na 2013 r.

Ostatnio coraz głośniej jest o nowych pomysłach na nowelizacje przepisów dotyczących prawa pracy. Choć większość z nich jest wciąż w fazie projektów, wiele ma szansę na wejście w życie z początkiem 2013 r. Nowe regulacje dotyczące urlopów wychowawczych, limit kosztów uzyskania przychodów z tytułu praw autorskich czy kwestia finansowania bonów towarowych z zfśs to tylko niektóre zmiany, jakie mają wejść w życie na początku 2013 r.

Jak uzyskać emeryturę – krok po kroku

Wystąpienie z wnioskiem o przyznanie emerytury wiąże się z koniecznością zgromadzenia dokumentacji, niejednokrotnie dotyczącej odległych lat zatrudnienia. Pracodawca ma obowiązek udzielić przyszłemu emerytowi pomocy w tym zakresie. Oprócz tego pracodawca musi sporządzić zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości osiągniętych przez pracownika zarobków (najczęściej na formularzu ZUS Rp-7), a także przygotować i – za zgodą pracownika – przesłać do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak sprawnie i bezproblemowo przejść przez formalności związane z ubieganiem się w ZUS o przyznanie świadczenia emerytalnego.

REKLAMA