Zasiłek macierzyński w 2014 r.

REKLAMA
Projekt ustawy o zmianie ustawy — Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, który wydłuża okres płatnego urlopu związanego z urodzeniem się dziecka do 1 roku zakłada, iż nowe przepisy mają wejść w życie od dnia 17 czerwca 2013 r. Obecnie projekt jest przedmiotem prac stałego komitetu Rady Ministrów.
Najważniejsze novum związane jest z nową instytucją – urlopem rodzicielskim.
Zobacz również: Urlop rodzicielski
Zgodnie z projektem, zasiłek macierzyński będzie przysługiwał również przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego.
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad
Kup książkę:
Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych poradW zależności od tego, kiedy złożony zostanie wniosek o zasiłek macierzyński, ma on wynieść:
- 60% podstawy wymiaru zasiłku, przy zasiłku macierzyńskim w okresie odpowiadającym okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego na poziomie 100% podstawy wymiaru, albo
- 80% podstawy wymiaru zasiłku w przypadku ubezpieczonej, która wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, złoży nie później niż 14 dni po porodzie.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineZasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w wyżej opisanym przypadku - będzie wynosił 80% podstawy wymiaru.
- w przypadku ubezpieczonej (lub ubezpieczonych), która z uwagi na wniosek, złożony nie później niż 14 dni po porodzie pobierała zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku i która zrezygnuje z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze lub jego części lub zrezygnuje z zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, proponuje się wyrównanie pobranego zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru zasiłku, pod warunkiem niepobrania zasiłków macierzyńskich za okres odpowiadający okresom tych urlopów, a więc nie skorzystania z tych urlopów przez drugiego z rodziców.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychPolecamy: Forum
W praktyce oznacza to, iż kobiety, które podjęły decyzję o wykorzystaniu urlopów: macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego oraz rodzicielskiego w jednym wniosku, a później zmieniły swoją decyzję, otrzymają jednorazowe wyrównanie.
Polecamy serwis: Uprawnienia rodzicielskie
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: