reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Praca w niedziele i święta – usługi transgraniczne

Praca w niedziele i święta – usługi transgraniczne

Praca w niedziele i święta będzie dozwolona także w przypadku usług transgranicznych? Zmianę tę proponuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który został rozpatrzony dnia 28 sierpnia 2013 r. w pierwszym czytaniu w Sejmie.

Projekt nowelizacji

Dnia 28 sierpnia 2013 r. na 47. posiedzeniu Sejmu w pierwszym czytaniu został rozpatrzony poselski projekt nowelizacji ustawy – Kodeks pracy wniesiony przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Projekt ten zezwala na wykonywanie w niedziele i święta pracy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, czyli m.in. poczty elektronicznej. 

Polecamy również serwis: Telepraca

Praca na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego

Taka możliwość dotyczyć ma pracy na rzecz przedsiębiorcy zagranicznego, jego oddziału lub przedstawicielstwa w związku z różnicami w dniach wolnych od pracy występującymi w różnych krajach. 

Rozszerzenie katalogu prac dozwolonych w niedziele i święta

Jest to rozszerzenie istniejącego w Kodeksie katalogu rodzajów pracy, których wykonywanie jest dozwolone w niedziele i święta. Obecnie można w te dni pracować m.in. przy pracy zmianowej, w ruchu ciągłym, w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia i ochronie osób oraz w handlu, gastronomii, hotelarstwie i turystyce. 

Zobacz również: W jaki sposób pracodawca powinien udzielić równoważnego okresu odpoczynku, jeżeli doszło do jego naruszenia

Cel nowelizacji

Proponowana zmiana ma pomóc w rozwoju centrów biznesowych wykonujących usługi na rzecz przedsiębiorców zagranicznych, u których obowiązują inne niż w Polsce kalendarze świąt i strefy czasowe. Zdaniem autorów wprowadzenie proponowanych rozwiązań pomoże utrzymać istniejące oraz stworzyć nowe miejsca pracy w sektorze usług finansowych (telekomunikacyjnych, informatycznych, również centra obsługi księgowości, zarządzania kadrami) i tym samym poprawi konkurencyjność polskiego rynku pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Czas pracy

Wnioski

W pracach nad projektem wnioskodawców reprezentował poseł Adam Szejnfeld. W dyskusji kluby PiS i Solidarnej Polski zgłosiły wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Nieprzychylnie do pomysłu zmian odnoszą się również kluby SLD i Ruch Palikota. Do głosowania nad nimi posłowie przystąpią w piątek 30 sierpnia 2013 r

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama