reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Świadczenia rodzinne - nowe dokumenty

Świadczenia rodzinne - nowe dokumenty

Od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe dokumenty potrzebne do uzyskania świadczeń rodzinnych. Najważniejsze zmiany polegają na wprowadzeniu nowych wzorów wniosków niezbędnych do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz „becikowe”.

Od 1 stycznia 2013 r. zmienione zostały zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego oraz wprowadzone zostało nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy. W związku z tym również od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe wzory:

  • wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz
  • wniosku o ustalenie prawa do nowego świadczenia opiekuńczego – specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Osoby, które od 1 stycznia 2013 r. ubiegają się o tzw. becikowe i o specjalny zasiłek opiekuńczy, są zobowiązane do złożenia oświadczeń lub zaświadczeń (np. z zakładu pracy, urzędu skarbowego) dokumentujących ich dochody (art. 1 ustawy z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, art. 1 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw). O tym, jakie dokumenty dana osoba jest zobowiązana dołączyć do wniosku, decyduje jej indywidualna sytuacja rodzinna i dochodowa.

W przypadku jednak, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń (specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego oraz „becikowego”) wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w rozporządzeniu MPiPS z 3 stycznia 2013 r., podmiot realizujący świadczenia rodzinne może domagać się takiego innego dokumentu.

Zmiany w „becikowym”

Wprowadzony został sformalizowany wzór wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka. A zatem osoby ubiegające się o jednorazową zapomogę na dzieci urodzone po 31 grudnia 2012 r. będą musiały złożyć wniosek o to świadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 15 do rozporządzenia MPiPS z 3 stycznia 2013 r., a nie tak jak dotychczas na dowolnym wzorze wniosku.

WAŻNE!

Osoby ubiegające się o „becikowe” na dzieci urodzone po 31 grudnia 2012 r. będą musiały złożyć wniosek o to świadczenie według nowego wzoru.

Od 1 stycznia 2013 r. osoby ubiegające się o „becikowe” (na dzieci urodzone po 31 grudnia 2012 r.) są zobowiązane do złożenia oświadczeń lub zaświadczeń dokumentujących ich dochody (w związku z wprowadzeniem kryterium dochodowego w wysokości 1922 zł netto na osobę w rodzinie). Wysokość dochodu na potrzeby ustalenia prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka będzie ustalana na podstawie zasad określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych (analogicznie jak do zasiłku rodzinnego). A zatem będzie brany pod uwagę dochód z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, na który osoba ubiega się o to świadczenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 10.03.2015

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MDDP Outsourcing

Nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama