Kategorie

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Marek Skałkowski
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?
Reklama

Jeżeli pracownik nie wystąpił z żądaniem wydania świadectwa pracy po zakończeniu pierwszej umowy o pracę, to nie muszą Państwo wydawać świadectwa pracy. Trzeba je będzie wydać po zakończeniu obecnie trwającej umowy, tj. 31 grudnia 2013 r. Pracownik może jednak w każdej chwili wystąpić o wydanie świadectwa pracy w związku z zakończeniem 31 grudnia 2012 r. drugiej umowy. Wówczas trzeba mu będzie wydać zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące pierwszą oraz drugą umowę o pracę. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracownikowi, który pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca wydaje jedno zbiorcze świadectwo pracy obejmujące wszystkie zakończone umowy w okresie 24 miesięcy od zawarcia pierwszej z tych umów (art. 97 § 11 Kodeksu pracy). Takie zasady wydawania świadectw pracy dotyczące umów terminowych obwiązują od 21 marca 2011 r. W przypadku umów, które zostały zawarte przed tym terminem, stosujemy poprzednio obowiązujące przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy.

Reklama

Zatem do umowy na czas określony, którą zawarli Państwo z pracownikiem 1 stycznia 2011 r., stosujemy poprzednio obowiązujące przepisy w zakresie wydawania świadectw pracy. Zgodnie z nimi, jeżeli bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę zawarto kolejną umowę z tym samym pracownikiem, to pracodawca wydawał świadectwo pracy tylko na żądanie pracownika. Takie żądanie pracownik powinien zgłosić najpóźniej w dniu poprzedzającym rozwiązanie umowy o pracę. Jeżeli Państwa pracownik nie zgłosił takiego żądania, nie trzeba było wydawać mu świadectwa pracy za okres pracy od 1 stycznia do 31 października 2011 r.

Natomiast do kolejnej umowy, która została zawarta od 1 listopada 2011 r., stosujemy już nowe zasady wydawania świadectw pracy. Od zawarcia tej umowy biegnie więc okres 24 miesięcy, w czasie którego pracodawca musi wydać pracownikowi zbiorcze świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia w jego firmie na podstawie umów terminowych. Powinni więc Państwo wydać pracownikowi świadectwo pracy 31 października 2013 r. Jeżeli jednak w tym dniu będzie trwała zawarta od 1 stycznia 2013 r. umowa o pracę, to świadectwo pracy należy wydać po jej zakończeniu, czyli 31 grudnia 2013 r.

Przepisy nie regulują tej kwestii wprost, ale należy przyjąć, że wydając zbiorcze świadectwo pracy po zakończeniu obecnie trwającej umowy, najprościej będzie Państwu uwzględnić w nim również okres pracy na podstawie pierwszej umowy, tj. od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Zbiorcze świadectwo pracy powinno więc obejmować wszystkie okresy pracy Państwa pracownika na podstawie umów na czas określony, tj. łącznie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie bowiem z dotychczasowymi przepisami, jeżeli pracownik nie zażądał wydania świadectwa po zakończeniu umowy terminowej, to otrzymywał je dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy. A zatem gdyby zawarli Państwo z pracownikiem od 1 stycznia 2014 r. umowę na czas nieokreślony, to świadectwo za okres pracy od 1 stycznia do 31 października 2011 r. powinien on dostać dopiero po definitywnym zakończeniu stosunku pracy. Nie ma natomiast przeszkód, aby wydać pracownikowi świadectwo pracy wcześniej przed wymaganym terminem. Za takie postępowanie pracodawcy nie grozi żadna sankcja. Ponadto uwzględniając w zbiorczym świadectwie pierwszy okres pracy, pracodawcy będzie łatwiej sporządzić kolejne świadectwo w razie przedłużenia umowy po 31 grudnia 2013 r. Pracodawca uwzględni bowiem w nim tylko okres pracy od 1 stycznia 2014 r.


Procedura wydawania świadectw pracy w przedstawionym problemie

Termin zawarcia umowy na czas określony

Obowiązek wydania świadectw pracy

Od 1 stycznia do 31 października 2011 r.

Pracodawca wydaje świadectwo tylko w przypadku, jeżeli pracownik tego zażąda – najpóźniej na dzień przed rozwiązaniem umowy

Od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

Pracodawca wydaje świadectwo tylko na żądanie pracownika, które może być zgłoszone w każdym czasie po zakończeniu tej umowy

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.

Pracodawca wydaje świadectwo pracy z własnej inicjatywy 31 października 2013 r., a jeżeli w tym dniu będzie trwała umowa, to po jej zakończeniu. Pracodawca może wydać jedno zbiorcze świadectwo za okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z obowiązującymi od 21 marca 2011 r. regulacjami, pracownik po zakończeniu każdej umowy terminowej może żądać wydania świadectwa pracy w dowolnym czasie (art. 97 § 13 Kodeksu pracy). Swoje żądanie powinien zgłosić na piśmie. Pracodawca jest zobowiązany w takim przypadku wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika. Ponieważ druga umowa na czas określony, do której stosujemy nowe zasady wydawania świadectw pracy, zakończyła się 31 grudnia 2012 r., Państwa pracownik może w dowolnym terminie wystąpić o wydanie świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem tej umowy. Wówczas najlepiej będzie wydać pracownikowi jedno zbiorcze świadectwo pracy, obejmujące obie zakończone dotychczas umowy terminowe, tj. pierwszą trwającą od 1 stycznia 2011 r. do 31 października 2011 r. i drugą trwającą od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

Poprzednio obowiązujące przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy stosujemy także wówczas, gdy w dniu wejścia w życie nowelizacji, tj. 21 marca 2011 r., pracownik był zatrudniony na podstawie kolejnej umowy zawartej bezpośrednio po dotychczasowej umowie.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem została zawarta umowa na okres próbny od 1 grudnia 2010 r. do 28 lutego 2011 r. Następnie została z nim podpisana umowa na czas określony od 1 marca 2011 r. do 28 lutego 2013 r. W takim przypadku pracodawca będzie musiał wydać świadectwo pracy najwcześniej po zakończeniu obecnie trwającej umowy na czas określony, jeżeli pracownik zażąda tego najpóźniej na dzień przed jej rozwiązaniem lub pracodawca nie będzie kontynuował tego stosunku pracy. Natomiast jeżeli pracodawca przedłuży umowę np. na czas nieokreślony i pracownik nie złoży wniosku o wydanie świadectwa pracy, to świadectwa nie trzeba wydawać. Po zakończeniu tej umowy pracodawca wyda wówczas jedno świadectwo pracy uwzględniające oba okresy zatrudnienia.

Podstawa prawna:

 • art. 97 Kodeksu pracy,
 • art. 2, art. 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (Dz.U. Nr 36, poz. 181).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?