reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Ubezpieczenie zdrowotne > Przed końcem roku warto zaktualizować zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Przed końcem roku warto zaktualizować zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego

Od 1 stycznia 2013 r. pacjentów czekają rewolucyjne zmiany dotyczące zasad potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Aby uzyskać bezpłatne świadczenie w publicznej placówce zdrowia, wystarczy dowód tożsamości pacjenta i jego numer PESEL. Płatnicy powinni przypomnieć swoim ubezpieczonym o konieczności zaktualizowania danych, na podstawie których są oni objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. Przypominają o tym zarówno ZUS, jak i NFZ.

Zmiany w przepisach dotyczących świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzone nowelizacją z 27 lipca 2012 r., wejdą w życie od nowego roku. Dzięki nim potwierdzanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nie będzie już wymagało każdorazowego przedstawienia w przychodni lub szpitalu dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. Wystarczy w tym celu przedstawienie dowodu tożsamości oraz podanie numeru PESEL osoby ubezpieczonej. Na tej podstawie zakład opieki zdrowotnej drogą elektroniczną od razu uzyska potwierdzenie, czy dana osoba ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej finansowanej w ramach NFZ.

Potwierdzanie prawa do świadczeń

Aby potwierdzić prawo do świadczeń, osoba ubezpieczona musi podać swój numer PESEL oraz przedstawić swój dowód tożsamości. Jak wyjaśnia NFZ, może to być:

  • dowód osobisty lub
  • paszport lub
  • prawo jazdy.

W przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia, aby potwierdzić prawo do świadczeń, można też okazać aktualną legitymację szkolną. Natomiast jeżeli dziecko nie ukończyło jeszcze trzeciego miesiąca życia i nie ma nadanego numeru PESEL, potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej nastąpi przez podanie numeru PESEL jego rodzica.

Na tej podstawie zakład opieki zdrowotnej może od razu, drogą elektroniczną, sprawdzić w systemie NFZ, czy pacjent ma aktualne prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy lekarz może wypisać receptę refundowaną lub wypisać skierowanie na badania.

WAŻNE!

Zgodnie z nowymi zasadami, aby potwierdzić prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, od nowego roku wystarczy okazanie dowodu tożsamości pacjenta oraz podanie jego numeru PESEL (lub numeru PESEL rodzica w przypadku dzieci do 3. miesiąca życia).

Gdy prawo do świadczeń nie zostanie potwierdzone

Jeżeli w danym momencie nie będzie możliwości potwierdzenia prawa do bezpłatnej opieki medycznej drogą elektroniczną (np. wskutek awarii systemu czy innych nieprzewidzianych okoliczności), potwierdzenie prawa do świadczeń będzie mogło zostać dokonane na dwa sposoby:

1) tradycyjnie – przez okazanie aktualnego dowodu ubezpieczenia (np. formularza ZUS RMUA, legitymacji emeryta lub rencisty, aktualnego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZCNA) lub

2) poprzez złożenie oświadczenia o posiadanym prawie do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej, w którym pacjent wskazuje:

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama