REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop bezpłatny, Urlop macierzyński

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiana przepisów o urlopach macierzyńskich

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy, która zrównuje prawa rodziców biologicznych i adopcyjnych, jeśli chodzi o urlopy macierzyńskie i ojcowskie.

Wynagrodzenie za jeden dzień pracy

Pracownik, który w 31-dniowym miesiącu tylko przez jeden dzień świadczy pracę, a w pozostałe choruje, może być pozbawiony wynagrodzenia za ten dzień.

Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny polega na zwolnieniu pracownika z obowiązku wykonywania zatrudnienia a pracodawcy z obowiązku wypłacania wynagrodzenia. Stosunek pracy trwa jednak nadal i podlega ochronie.

Ochrona pracowników korzystających z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Pracownicy korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego objęci będą szczególną ochroną stosunku pracy jak pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Taką zmianę przewiduje projekt zmian przepisów kodeksu pracy, który rozpatrzy Sejm na najbliższym posiedzeniu.

REKLAMA

Skrócony wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi od 20 do 37 tygodni i zależy od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jednak w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka, pracownicy przysługuje krótszy urlop macierzyński.

Czy redukcję etatu należy zgłosić w ZUS

Pracownica, której skończył się urlop macierzyński, złożyła wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy z pełnego do połowy w okresie, z którego mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Czy zmniejszenie etatu musimy zgłosić w ZUS? Czy pracownicę trzeba wyrejestrować z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić?

Uprawnienia ojca dziecka do urlopu macierzyńskiego

Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie zezwalają pracodawcom na udzielanie pracownikom-ojcom urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze. Są oni dyskryminowani szczególnie w sytuacji porzucenia dziecka przez matkę.

Rozwiązanie umowy podczas urlopu bezpłatnego

Umowa o pracę jednego z zatrudnionych w mojej firmie pracowników kończy się 31 października. Trzy miesiące temu pracownik złożył podanie o udzielenie mu urlopu bezpłatnego dłuższego niż termin zawartej z nim umowy. Chciałbym rozwiązać umowę z tym pracownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy mogę tego dokonać, mimo że pracownik dostał zgodę na cały urlop bezpłatny czy też muszę czekać do końca trwania urlopu?

REKLAMA

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać?

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

Długość urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego

Długość urlopu z tytułu urodzenia dziecka oraz jego długość z tytułu przyjęcia dziecka na wychowanie jest taka sama.

Pozarolnicza działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Od 1 września br. przedsiębiorcy spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

Zasiłek chorobowy w trakcie urlopu bezpłatnego

Na urlop bezpłatny, do pracy u innego pracodawcy, może pracownika skierować również pracodawca za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. W okresie urlopu bezpłatnego pracownika zostają zawieszone obowiązki i przywileje wynikające z zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Czy pracownik, który zachoruje podczas urlopu bezpłatnego wykorzystywanego w okresie wypowiedzenia, otrzyma zasiłek chorobowy

Zatrudniamy ponad 50 pracowników. Jeden z naszych pracowników otrzymał miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Po dwóch tygodniach od wypowiedzenia uzyskał zgodę na urlop bezpłatny do końca okresu wypowiedzenia, a w trakcie urlopu bezpłatnego złamał nogę. Niezdolność do pracy potrwa najprawdopodobniej przez kilka miesięcy. Czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego w okresie wypowiedzenia i po rozwiązaniu umowy o pracę? Jeśli tak, to kto powinien wypłacać pracownikowi zasiłek?

Kontrolne badania lekarskie

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Przed porodem była na zwolnieniu lekarskim (związanym z ciążą) dłużej niż 30 dni. Po urlopie macierzyńskim chciałaby udać się na urlop wypoczynkowy, a następnie na urlop wychowawczy. Czy w związku z niezdolnością do pracy dłuższą niż 30 dni (przed porodem) należy skierować pracownicę na badania kontrolne zanim uda się na urlop wypoczynkowy?

Zasiłek chorobowy po urlopie bezpłatnym

Pracownik od 1 do 30 czerwca 2009 r., czyli do dnia rozwiązania umowy o pracę, był na urlopie bezpłatnym. 3 lipca 2009 r. miał wypadek i trafił do szpitala. Czy były pracownik ma prawo do świadczeń chorobowych? Czy mamy jakieś obowiązki wobec byłego pracownika?

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy?

Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Niekiedy różne sytuacje życiowe, jak np. chęć wyjazdu do pracy za granicę zmuszają nas, abyśmy poszli na urlop bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że pracodawca może wezwać nas do przerwania takiego urlopu.

Czy pracownica, która prowadzi pozarolniczą działalność, ma prawo do dwóch zasiłków macierzyńskich

Przy zatrudnieniu na umowę o pracę i jednoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest umowa o pracę. Z działalności można opłacać składki wyłącznie na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. To oznacza, że z działalności nie można przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Czy urlop macierzyński samotnej matki ulega przerwaniu, gdy pracownica jest w szpitalu

Pracownica wykorzystała 9 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ze względu na kłopoty zdrowotne trafiła do szpitala. Pracownica samotnie wychowuje dziecko. Czy w takim przypadku jej urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu ulega przerwaniu? W czasie pobytu pracownicy w szpitalu dzieckiem opiekuje się jego babcia.

Uurlop bezpłatny a składki ZUS

Obecnie przebywam na urlopie bezpłatnym. Czy za ten okres pracodawca powinien opłacać za mnie składki na ubezpieczenia społeczne?

Zwolnienie pracownika na urlopie bezpłatnym

Przebywam na urlopie bezpłatnym. W przedsiębiorstwie rozpoczęły się procedury związane ze zwolnieniami. Czy w tej sytuacji mogę być również zwolniony?

Dłuższy urlop macierzyński

Jestem zatrudniona u pracodawcy już 2 lata na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i jestem w ciąży (bliźniaczej). Czy to prawda, że przysługuje mi dłuższy urlop macierzyński? Słyszałam też o dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie ojcowskim, czy to prawda?

Zasady przyznawania prawa do zasiłku macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2009 r. zmieniły się zasady przyznawania prawa i wymiar urlopu macierzyńskiego. Ta zmiana ma wpływ również na zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego w niektórych przypadkach przysługuje pracownicy, która urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę.

Czy pracodawca na żądanie pracownicy ma obowiązek wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim, a przed wychowawczym

Nasza pracownica po urlopie macierzyńskim żąda od nas wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Pracownica ta chce od razu zacząć korzystać z urlopu wychowawczego. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić jej ekwiwalent, czy powinniśmy jej udzielić urlopu w naturze?

Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik może jednak dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Czy pracownica ma obowiązek wykorzystać przed porodem dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy na czas nieokreślony. Na 25 kwietnia 2009 r. ma wyznaczoną datę porodu. Ostatnio dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 26 marca do 25 kwietnia 2009 r. Czy pracownica ma obowiązek rozpocząć urlop macierzyński na dwa tygodnie przed porodem i w związku z tym powinniśmy jej w tym czasie wypłacić zasiłek macierzyński, czy za cały okres zwolnienia powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie za czas choroby? Jest to pierwsze zwolnienie lekarskie pracownicy.

Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Udzieliliśmy pracownicy na jej wniosek urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. Urlop ten był związany z zatrudnieniem w innym zakładzie, z którym pracownica zawarła umowę na czas określony do 30 kwietnia br. Pracownica jest w ciąży i na marzec br. ma wyznaczony termin porodu. Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego przerywa ten urlop i czy możemy ustalić pracownicy uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu?

Czy należy opłacać składki od abonamentu medycznego w okresie urlopu macierzyńskiego, wychowawczego lub bezpłatnego

Opłacamy abonament medyczny za pracowników. Od kwoty abonamentu naliczamy składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli któryś z pracowników przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, firma nadal opłaca abonament medyczny. Czy w okresie takich urlopów nadal powinniśmy odprowadzać składki od abonamentu?

Czy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Nasza pracownica przerwała swój urlop macierzyński po wykorzystaniu 15 tygodni i wyraziła chęć powrotu do pracy, natomiast jej mąż złożył u swojego pracodawcy pisemny wniosek, że chce wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński? Czy przysługuje jej urlop wypoczynkowy?

Czy wypadek podczas ćwiczeń wojskowych uprawnia do wynagrodzenia chorobowego

Pracownik w okresie od 26 stycznia do 5 lutego 2009 r. został powołany do odbywania ćwiczeń wojskowych. Na ten okres udzieliliśmy mu urlopu bezpłatnego. 3 lutego 2009 r. w trakcie ćwiczeń wojskowych pracownik miał wypadek. Czy w związku z tym powinniśmy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe albo zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?

Urlop dla rodziny zastępczej

Chcemy z mężem zaadoptować dziecko. Słyszałam, że zmieniły się przepisy o urlopach dla rodziców adoptujących dzieci. Jaki jest obecnie wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Jak długo trwa obecnie urlop macierzyński?

Słyszałam, że zmienił się wymiar urlopu macierzyńskiego. Od czego teraz zależy długość macierzyńskiego. Sprawa mnie bardzo interesuje, ponieważ jestem w 6 miesiącu ciąży i chce wiedzieć na ile urlopu mogę liczyć.

Od kiedy obowiązuje urlop dla ojców?

Od kiedy zacznie obowiązywać urlop dla ojców, tzw. urlop tacierzyński. Czy jeszcze w tym roku ojcowie będą mogli z niego skorzystać? Jakie warunki musi spełnić ojciec dziecka, aby mógł skorzystać z takiego urlopu.

Powrót do pracy po macierzyńskim

Podobno zmianie uległy przepisy dotyczące powrotu kobiet z urlopu macierzyńskiego. Jestem na macierzyńskim jeszcze przez 8 tygodni. Chciałabym się dowiedzieć, jak będzie wyglądała moja sytuacja po powrocie do pracy.

Wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w innym terminie

Urodziłam wcześniaka, 6 tygodni przed terminem. Niestety musi przebywać na oddziale intensywnej opieki. Czy mogę wrócić do pracy, a potem wykorzystać urlop, już po powrocie dziecka ze szpitala?

Czy mogę skrócić urlop macierzyński?

Urodziłam dziecko, mały dobrze się chowa, a ja chce jak najszybciej wrócić do pracy. Czy istniej możliwość skrócenia urlopu macierzyńskiego. 

Czy ojciec ma prawo do macierzyńskiego?

Czy ojciec dziecka, który nie jest mężem matki może skorzystać z części urlopu macierzyńskiego. Ja chcę wcześniej wrócić do pracy. Dodam, że konkubent chce uznać dziecko.

Czy ojciec dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Przyjęło się, że z urlopu macierzyńskiego korzystają tylko kobiety. Obecnie sytuacja to coraz częściej ulega zmianie. Ojciec pracownik w określonych sytuacjach ma prawo do urlopu macierzyńskiego. Często z tego względu jest on nazywany urlopem „tacierzyńskim”. 

Czy adoptujący rodzice mają prawo do urlopu macierzyńskiego?

Pracownikom, którzy zaadoptowali dziecko przysługuje urlop na zasadach urlopu macierzyńskiego.

Kto ma prawo do urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy. Celem jego jest opieka nad dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia. Warto sprawdzić, czy pracownicy zawsze przysługuje urlop oraz jakie są zasady jego udzielania. 

Zwolnienie lekarskie a urlop macierzyński

Jestem w ciąży. Niestety jest to ciąża zagrożona. W związku z tym chce wziąć zwolnienie lekarskie, a dopiero potem złożyć wniosek o urlop macierzyński. Czy mogą tak zrobić. 

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników

W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r.

Zmiany w prawie pracy od 2009 r. (cz. 1)

21 listopada 2008 r. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą znaczne zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich. Będą one wprowadzane stopniowo w ciągu kilku najbliższych lat.

Urlop bezpłatny w trakcie zwolnienia lekarskiego

Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie do 15 września br. Natomiast 10 września br. przesłała do nas wniosek o urlop bezpłatny w okresie od 10 do 30 września. Pracodawca zgodził się na taki urlop. W związku z tym, czy w okresie od 10 do 15 września br. pracownica przebywała na zwolnieniu czy na urlopie bezpłatnym?

Zatrudnienie w trakcie urlopu bezpłatnego

Przychód ze zlecenia nie jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy, jeśli pracownik przebywa w tym czasie na urlopie bezpłatnym.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Terminu udzielenia urlopu macierzyńskiego po porodzie

Pracownica w czasie ciąży nie korzystała ze zwolnień lekarskich. 29 sierpnia 2008 r. trafiła do szpitala, a 7 września urodziła dziecko. Nie dostarczyła nam zaświadczenia o przewidywanej dacie porodu. Tylko mąż pracownicy dostarczył nam pisemną informację od pracownicy o tym, że jest w szpitalu i jej wniosek o urlop macierzyński od 8 września 2008 r. Czy na tej podstawie możemy wypłacić pracownicy zasiłek macierzyński od 8 września? Czy za okres od 29 sierpnia do 7 września 2008 r. również przysługuje pracownicy zasiłek macierzyński? Czy jesteśmy związani wnioskiem pracownicy?

REKLAMA