reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Udzieliliśmy pracownicy na jej wniosek urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. Urlop ten był związany z zatrudnieniem w innym zakładzie, z którym pracownica zawarła umowę na czas określony do 30 kwietnia br. Pracownica jest w ciąży i na marzec br. ma wyznaczony termin porodu. Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego przerywa ten urlop i czy możemy ustalić pracownicy uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu?

RADA

Pracownicy w okresie urlopu bezpłatnego nie przysługuje zasiłek macierzyński, ponieważ urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania tego urlopu. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 maja br., powinni Państwo udzielić pracownicy reszty przypadającego po urlopie bezpłatnym urlopu i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze uzależnionym od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

UZASADNIENIE

Urlop bezpłatny jest przerwą w świadczeniu przez pracownika pracy i przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, lecz ulega zawieszeniu. W tym czasie pracownik może swobodnie dysponować swoim czasem, w tym również podjąć zatrudnienie w ramach stosunku pracy, umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

W przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy, tj. z dotychczasowym pracodawcą, przy czym ten stosunek pracy jest zawieszony, oraz nawiązanym między pracownikiem a nowym pracodawcą.

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego ma również wpływ na prawo w tym okresie do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) lub urlopu wychowawczego albo przyjęła dziecko na wychowanie. Jeżeli poród nastąpi w czasie trwania urlopu bezpłatnego, zasiłek macierzyński nie przysługuje w okresie przypadającym w czasie urlopu bezpłatnego. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okres po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu bezpłatnego, może skorzystać z części zasiłku macierzyńskiego, jeżeli czas do upływu urlopu bezpłatnego jest krótszy niż przysługujący pracownicy wymiar urlopu macierzyńskiego, ponieważ okres zasiłku macierzyńskiego liczy się od dnia porodu.

Urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania tego urlopu i rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego. W tym czasie są zawieszone wszelkie prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracownicy nie przysługuje również zasiłek macierzyński.

Zatrudniona u Państwa pracownica korzysta z urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia br. Przewidywany termin porodu ma ustalony na marzec. Z chwilą porodu pracownicy w okresie urlopu bezpłatnego nie będzie przysługiwał u Państwa zasiłek macierzyński. Jednak po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 maja br., ma prawo do wykorzystania reszty urlopu i zasiłku macierzyńskiego do wyczerpania pełnego przysługującego jej okresu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama