Kategorie

Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego

Bogusław Nowakowski
Udzieliliśmy pracownicy na jej wniosek urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia 2009 r. Urlop ten był związany z zatrudnieniem w innym zakładzie, z którym pracownica zawarła umowę na czas określony do 30 kwietnia br. Pracownica jest w ciąży i na marzec br. ma wyznaczony termin porodu. Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego przerywa ten urlop i czy możemy ustalić pracownicy uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu?

RADA

Pracownicy w okresie urlopu bezpłatnego nie przysługuje zasiłek macierzyński, ponieważ urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania tego urlopu. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 maja br., powinni Państwo udzielić pracownicy reszty przypadającego po urlopie bezpłatnym urlopu i zasiłku macierzyńskiego w wymiarze uzależnionym od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

UZASADNIENIE

Reklama

Urlop bezpłatny jest przerwą w świadczeniu przez pracownika pracy i przerwą w ubezpieczeniu chorobowym. W czasie urlopu bezpłatnego stosunek pracy nie ustaje, lecz ulega zawieszeniu. W tym czasie pracownik może swobodnie dysponować swoim czasem, w tym również podjąć zatrudnienie w ramach stosunku pracy, umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

W przypadku udzielenia urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy, pracownik pozostaje w dwóch stosunkach pracy, tj. z dotychczasowym pracodawcą, przy czym ten stosunek pracy jest zawieszony, oraz nawiązanym między pracownikiem a nowym pracodawcą.

Korzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego ma również wpływ na prawo w tym okresie do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia) lub urlopu wychowawczego albo przyjęła dziecko na wychowanie. Jeżeli poród nastąpi w czasie trwania urlopu bezpłatnego, zasiłek macierzyński nie przysługuje w okresie przypadającym w czasie urlopu bezpłatnego. Natomiast prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje za okres po zakończeniu urlopu bezpłatnego.

Reklama

Pracownica, która urodzi dziecko w trakcie urlopu bezpłatnego, może skorzystać z części zasiłku macierzyńskiego, jeżeli czas do upływu urlopu bezpłatnego jest krótszy niż przysługujący pracownicy wymiar urlopu macierzyńskiego, ponieważ okres zasiłku macierzyńskiego liczy się od dnia porodu.

Urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego nie powoduje przerwania tego urlopu i rozpoczęcia korzystania z urlopu macierzyńskiego. W tym czasie są zawieszone wszelkie prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Pracownicy nie przysługuje również zasiłek macierzyński.

Zatrudniona u Państwa pracownica korzysta z urlopu bezpłatnego od września 2008 r. do 30 kwietnia br. Przewidywany termin porodu ma ustalony na marzec. Z chwilą porodu pracownicy w okresie urlopu bezpłatnego nie będzie przysługiwał u Państwa zasiłek macierzyński. Jednak po zakończeniu urlopu bezpłatnego, tj. od 1 maja br., ma prawo do wykorzystania reszty urlopu i zasiłku macierzyńskiego do wyczerpania pełnego przysługującego jej okresu.

Pracownica w dniu porodu jest zatrudniona w ramach dwóch stosunków pracy, z tym że jeden ze stosunków pracy uległ czasowemu zawieszeniu ze względu na udzielony urlop bezpłatny. Natomiast w okresie od września 2008 r. do 30 kwietnia br. wykonywała pracę na podstawie umowy o pracę na czas określony i z tego tytułu podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.

W sytuacji gdy pracownica jest zatrudniona w ramach kilku stosunków pracy, uprawnienia pracownicze ustala się odrębnie dla każdego z nich. Dlatego od dnia porodu do 30 kwietnia br. otrzyma zasiłek macierzyński z tytułu dodatkowego zatrudnienia. Za pozostały okres przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (po rozwiązaniu czasowej umowy o pracę) zasiłek będzie jej wypłacał ZUS właściwy dla miejsca jej zamieszkania.

Podstawa prawna:

 • art. 12 ust. 2 pkt 1, art. 29, art. 31, art. 61 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
 • art. 174, art. 180, art. 184 Kodeksu pracy.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?