REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za jeden dzień pracy

Julia Bartoszek

REKLAMA

Pracownik, który w 31-dniowym miesiącu tylko przez jeden dzień świadczy pracę, a w pozostałe choruje, może być pozbawiony wynagrodzenia za ten dzień.

Pracownik, który choruje przez część miesiąca, obok wynagrodzenia chorobowego czy zasiłku chorobowego ma prawo do normalnej pensji za okres, przez który świadczył pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Wynagrodzenie chorobowe na przełomie roku>>

Zasady obliczania wynagrodzenia za czas choroby

Aby obliczyć wynagrodzenie pracownika za część miesiąca, w którym świadczył pracę, należy miesięczne wynagrodzenie podzielić przez 30, a otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim. Następnie tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (§ 11 ust. 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy ...).

Wynagrodzenie za 1 dzień pracy

Może zdarzyć się i tak, że pracownik w danym miesiącu tylko przez 1 dzień świadczy pracę, natomiast na pozostałe dni przedstawia zwolnienie lekarskie. Opisana powyżej metoda obliczania wynagrodzenia za ten 1 dzień pracy przyjmuje pewną fikcję, a mianowicie, że każdy miesiąc ma 30 dni. I w takich miesiącach metoda ta sprawdza się. Problem pojawia się w sytuacji, gdy miesiąc ma 28 czy 31 dni. W tym drugim przypadku, jeżeli pracodawca obliczy wynagrodzenie zgodnie z przedstawioną metodą, okaże się, że pracownik za 1 dzień nie otrzyma pensji.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim od 2 do 31 października 2009 r. Wynagrodzenie pracownika wynosi 3000 zł miesięcznie:

3000 zł : 30 = 100 zł,

100 zł x 30 dni choroby = 3000 zł,

3000 zł – 3000 zł = 0 zł.

Według Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej sposób obliczenia wynagrodzenia przedstawiony w przykładzie jest prawidłowy. Zdaniem ministerstwa jest to zgodne z ustawą zasiłkową, która określa, że przy ustalaniu wysokości zasiłku chorobowego (a tym samym i wynagrodzenia chorobowego) okres jest oznaczony w miesiącach, a za miesiąc uważa się 30 dni. Rozporządzenie jest natomiast dostosowane do tego przepisu i przyjmuje do obliczeń 30 dni jako średnią liczbę dni kalendarzowych w miesiącu. W związku z tym w miesiącach, które mają 31 dni, powstaje niedopłata, a w lutym nadpłata za 1 lub 2 dni.

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego>>

W piśmiennictwie można jednak spotkać się z odmienną opinią. Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). W związku z tym niewypłacenie wynagrodzenia za ten 1 dzień pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Ostatecznością w tak ekstremalnych przypadkach (praca przez 1 dzień przy 31-dniowym miesiącu) jest dzielenie wynagrodzenia przez liczbę dni pracy w takim miesiącu, czyli 31. Jest to postępowanie na korzyść pracownika i na pewno nie zakwestionuje on tej metody w sądzie pracy. W przypadku lutego (28 lub 29 dni) należy jednak ponownie stosować rozporządzeniową zasadę, aby nie narazić się na zarzut złego wyliczenia wynagrodzenia.


Obliczanie wynagrodzenia w miesiącu, w którym pracownik korzystał z kilkudniowego urlopu bezpłatnego

Pracownik poprosił o urlop bezpłatny na 2 dni października. Jak obliczyć jego wynagrodzenie w tym miesiącu? Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym i otrzymuje 4800 zł stałej pensji.

Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na jego pisemny wniosek. We wniosku o taki urlop pracownik powinien wskazać kiedy i przez ile dni lub miesięcy chce taki urlop wykorzystywać. Okres takiego zwolnienia od pracy jest oczywiście niepłatny. Powstaje więc pytanie, jak zapłacić pracownikowi, który jest na urlopie bezpłatnym kilka dni w miesiącu?

Czy urodzenie dziecka w czasie urlopu bezpłatnego daje prawo do zasiłku macierzyńskiego>>

Zasadniczo wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 k.p.). Za czas niewykonywania pracy wynagrodzenie przysługuje tylko wtedy, gdy przepisy tak stanowią. Urlop bezpłatny z zasady jest okresem, za który pracodawca nie wypłaca pensji. Jeżeli pracownik przebywa na urlopie cały miesiąc, pracownik nie otrzyma wynagrodzenia w ogóle. Nie stosuje się tu zasady „uzupełniania” wynagrodzenia do pensji minimalnej. Gdy jednak podwładny wnosi o kilka dni urlopu w miesiącu, należy wypłacić mu pensję pomniejszoną o okres nieobecności.

W celu obliczenia pensji pracownika za miesiąc, w którym przebywał kilka dni na urlopie bezpłatnym, należy:

 • podzielić miesięczną stawkę wynagrodzenia pracownika przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
 • pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności,
 • otrzymaną kwotę trzeba odjąć od miesięcznej stawki wynagrodzenia pracownika.

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym otrzymuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej w wysokości 4800 zł. W październiku 2009 r. poprosił o urlop bezpłatny na 5 dni, na którym przebywał od 5 do 9 października. Wynagrodzenie tego pracownika za październik należy obliczyć w następujący sposób:

 • 4800 zł : 176 godzin (wymiar czasu pracy w październiku 2009 r.) = 27,27 zł,
 • 27,27 zł x 5 dni x 8 godzin = 1090,80 zł,
 • 4800 zł – 1090,80 zł = 3709,20 zł.

W przypadku pracowników, którzy nie świadczą pracy po 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, wynagrodzenie w miesiącu korzystania z urlopu bezpłatnego zależy od tego, ile godzin w dniach urlopu mieli zaplanowane do przepracowania.

Przykład

Pracownik zatrudniony w systemie równoważnym poprosił o urlop bezpłatny w dniach 21–28 października 2009 r., tj. 5 dni roboczych. Pracownik wynagradzany jest stałą stawką miesięczną, która wynosi 3500 zł. W tych dniach w grafiku czas pracy miał zaplanowany w następujący sposób:

 • 21 października – 12 godzin,
 • 22 października – 12 godzin,
 • 23 października – wolne,
 • 24 i 25: wolna sobota i niedziela,
 • 26 października – 8 godzin,
 • 27 października – 4 godziny,
 • 28 października – 12 godzin.

W sumie 48 godzin pracy.

Wynagrodzenie za ten miesiąc należy więc obliczyć w następujący sposób:

 • 3500 zł : 176 (wymiar czasu pracy w październiku 2009 r.) = 19,89 zł,
 • 19,89 zł x 48 godzin = 954,72 zł,
 • 3500 zł – 954,72 zł = 2545,28 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA