REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracownica ma obowiązek wykorzystać przed porodem dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego

Anna Michalska

REKLAMA

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy na czas nieokreślony. Na 25 kwietnia 2009 r. ma wyznaczoną datę porodu. Ostatnio dostarczyła nam zwolnienie lekarskie na okres od 26 marca do 25 kwietnia 2009 r. Czy pracownica ma obowiązek rozpocząć urlop macierzyński na dwa tygodnie przed porodem i w związku z tym powinniśmy jej w tym czasie wypłacić zasiłek macierzyński, czy za cały okres zwolnienia powinniśmy wypłacić jej wynagrodzenie za czas choroby? Jest to pierwsze zwolnienie lekarskie pracownicy.

RADA

Autopromocja

Za okres od 26 marca do 25 kwietnia 2009 r. pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Wykorzystanie 2 tygodni urlopu i zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu jest prawem pracownicy, a nie jej obowiązkiem.

UZASADNIENIE

Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu (art. 180 § 3 Kodeksu pracy). Takie brzmienie przepisu oznacza, że jest to uprawnienie pracownicy, zagwarantowane w Kodeksie pracy, a nie jej obowiązek. Pracownica, która skorzysta z wcześniejszego urlopu macierzyńskiego, musi pamiętać, że po porodzie będzie jej przysługiwał krótszy urlop i zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie jej przysługiwać przez okres niewykorzystany przed porodem, aż do upływu należnego jej pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownica miała wyznaczoną datę porodu na 15 marca 2009 r. 27 lutego złożyła wniosek o udzielenie jej od 1 marca 2009 r. 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem. Dziecko urodziła 5 marca, czyli przed przewidywaną datą porodu. W tym przypadku pracownica ma prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego od 1 marca 2009 r. Zasiłek po porodzie otrzyma za 136 dni (140 dni - 4 dni). Od pełnego wymiaru urlopu, tj. 140 dni (20 tygodni x 7 dni) pracodawca odliczył urlop i zasiłek macierzyński wykorzystany przed porodem od 1 do 4 marca (4 dni).

Wynagrodzenie za czas choroby, jak i zasiłek chorobowy to świadczenia, z których może korzystać kobieta w okresie ciąży. Przysługują jednak, tak jak w pozostałych przypadkach, na podstawie zwolnienia lekarskiego. Lekarz prowadzący stwierdza niezdolność do pracy i określa czas jej trwania w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby - ZUS ZLA. Tym samym lekarz, oceniając stan zdrowia pacjentki, podejmuje decyzję o okresie zwolnienia jej od pracy z powodu niezdolności do jej wykonywania z powodu choroby.

Jeżeli lekarz prowadzący nie stwierdzi niezdolności do pracy z powodu choroby, to kobieta, która nie chce przed porodem świadczyć pracy, może skorzystać z 2 tygodni urlopu macierzyńskiego zagwarantowanego w Kodeksie pracy.

Pracownica sama dokonuje takiego wyboru i decyduje, czy skorzysta z urlopu macierzyńskiego. Pracodawca nie może jej skierować na ten urlop i wypłacić zasiłku macierzyńskiego zamiast wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. W przeciwieństwie do okresu pobierania zasiłku chorobowego czy wynagrodzenia za czas choroby - okres urlopu macierzyńskiego jest okresem składkowym.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2009 r. o długości urlopu macierzyńskiego decyduje liczba dzieci urodzonych podczas jednego porodu. Nie obowiązuje już zasada, zgodnie z którą o wymiarze urlopu macierzyńskiego decydowało to, które w kolejności dziecko urodziła pracownica. Obecnie urodzenie jednego dziecka oznacza dla matki 20 tygodni urlopu, na dwojaczki przysługuje 31 tygodni, na trojaczki 33 tygodnie; na czworaczki 35 tygodni, a na pięcioraczki i więcej dzieci urodzonych przy jednym porodzie 37 tygodni.

Podstawa prawna

  • art. 180 § 1, § 3, § 4 Kodeksu pracy,
  • art. 29 ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA