reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Czy za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, można opłacać składki na Fundusz Pracy

Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, chcielibyśmy płacić składki na Fundusz Pracy. Wynika to z faktu, że umowa o pracę z pracownicą, zawarta na czas określony, rozwiąże się z końcem 2009 r. Ponieważ najprawdopodobniej nie będzie możliwości przedłużenia umowy o pracę, chcielibyśmy, aby okres pracy po urlopie macierzyńskim został jej wliczony do stażu pracy, od którego zależy wysokość zasiłku dla bezrobotnych (będzie miała wówczas 5 lat stażu pracy). Czy możemy nie korzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy albo czy pracownica może je sama opłacać?

 Za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, nie można opłacać składek na Fundusz Pracy. Pracownica nie może też opłacać tych składek samodzielnie. Jednak okres ten zostanie wliczony do stażu pracy, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych i jego wysokość.

UZASADNIENIE

Pracodawca jest zwolniony z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przez okres 36 miesięcy za pracowników, którzy wrócili do pracy po urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim lub urlopie wychowawczym. W okresie 36 miesięcy nie ma tytułu do opłacania tych składek. Oznacza to, że nie ma możliwości dobrowolnego ich opłacania.

Przepisy dotyczące zwolnienia pracodawców z opłacania tych składek obowiązują od 1 stycznia 2009 r. Okres 36 miesięcy zwolnienia należy liczyć począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Tym samym, od wynagrodzeń wypłacanych pracownikom począwszy od tego miesiąca – bez względu na to, za jaki okres wynagrodzenie to jest należne – pracodawca nie powinien już naliczać i odprowadzać tych składek.

Ustalając okres zwolnienia ze składek należy pamiętać, że:

  • jeśli pracownica wróciła z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, a po jakimś czasie będzie korzystała z kolejnej części urlopu wychowawczego (lub dopiero rozpocznie ten urlop), 36-miesięczny okres zwolnienia ulega zawieszeniu na czas trwania urlopu wychowawczego,
  • gdy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim pracownica będzie korzystała z urlopu wychowawczego, 36-miesięczny okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi powrót z urlopu wychowawczego.

Przepisy, które znoszą obowiązek opłacania składek na FP i FGŚP za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu macierzyńskiego) lub urlopu wychowawczego, nie dają pracodawcy prawa wyboru, czy chce on z tego zwolnienia korzystać. Jednoznacznie stwierdzają, że „pracodawcy nie opłacają” składek na FP i FGŚP. Należy przez to rozumieć, że pracodawcy nie tylko nie mają takiego obowiązku, ale również nie mają prawa do dobrowolnego ich opłacania.

Obowiązujące przepisy nie przewidują również możliwości samodzielnego opłacania składek na Fundusz Pracy przez pracowników. Składki na ten fundusz za pracowników opłacać może wyłącznie pracodawca.

Okres zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy jest jednak wliczany do stażu pracy, od którego zależy prawo do zasiłku dla bezrobotnych i wysokość zasiłku. Takie stanowisko prezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie na stronie www.psz.praca.gov.pl. Obecnie trwają prace nad zmianą ustawy o promocji zatrudnienia, która nie przewiduje zaliczenia tego stażu pracy przy ustalaniu prawa i wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

Podstawa prawna

  • art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Powierzenie stanowiska. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama