reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Ochrona przed wypowiedzeniem > Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Ochrona przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński chroni pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Jest to czas szczególny dla rodzica młodego dziecka, który powinien skupić się na opiece na dzieckiem i nie martwić się o swoje zatrudnienie.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę.

Zobacz: Ponowne zatrudnienie pracownika zwolnionego w związku z jego długotrwałą chorobą

Przepisy o ochronie przed wypowiedzeniem w czasie urlopu macierzyńskiego stosuje się odpowiednio także do pracownika–ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Wyłączenie ochrony przed wypowiedzeniem:

  • likwidacja i upadłość pracodawcy – w przypadku likwidacji lub upadłości zakładu pracy pracodawca ma obowiązek uzgodnić z odpowiednim związkiem zawodowym termin rozwiązania umowy o pracę.
  • dyscyplinarne zwolnienie pracownika - w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego konieczna jest zgoda zakładowej organizacji związkowej. Pracownicy przysługuje tylko prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, w sytuacji gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić innej pracy w okresie wypowiedzenia.
  • zwolnienia grupowe - okres urlopu macierzyńskiego chroni kobietę również przed wypowiedzeniem umowy o pracę w przypadku tzw. zwolnień grupowych. W takiej sytuacji pracodawca może co najwyżej wypowiedzieć pracownicy jej warunki pracy i płacy. Jeśli wiązałoby się to dla pracownicy z obniżeniem wynagrodzenia przysługiwać jej będzie do końca okresu urlopu macierzyńskiego dodatek wyrównawczy (stanowi on różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego zmianę warunków pracy i płacy, a wynagrodzeniem po wprowadzeniu tych zmian).

Zobacz serwis: Okresy wypowiedzenia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama