REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy urlop macierzyński samotnej matki ulega przerwaniu, gdy pracownica jest w szpitalu

Monika Wacikowska

REKLAMA

Pracownica wykorzystała 9 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ze względu na kłopoty zdrowotne trafiła do szpitala. Pracownica samotnie wychowuje dziecko. Czy w takim przypadku jej urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu ulega przerwaniu? W czasie pobytu pracownicy w szpitalu dzieckiem opiekuje się jego babcia.

RADA

Autopromocja

Urlop macierzyński pracownicy, mimo pobytu w szpitalu, nie ulega przerwaniu, lecz trwa nadal.

UZASADNIENIE

Jeśli pracownica – matka jest osobą samotną, a opiekę nad dzieckiem w czasie jej pobytu w szpitalu przejmuje np. babcia dziecka, urlop macierzyński nie ulega przerwaniu. W takim bowiem przypadku trwa on nadal, zaś babcia dziecka, jeśli pozostaje w zatrudnieniu, może skorzystać z prawa do zasiłku opiekuńczego.

Matka dziecka po wypisaniu ze szpitalu korzysta z urlopu macierzyńskiego w takim wymiarze, jaki pozostał do jego zakończenia, wliczając do niego również pobyt w szpitalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pracownica samotnie wychowująca dziecko po 10 tygodniach urlopu macierzyńskiego została skierowana na 4 tygodnie leczenia szpitalnego. W tym czasie dzieckiem zajmowała się babcia. Po wypisaniu ze szpitala pracownica będzie mogła wykorzystać jeszcze 6 tygodni takiego urlopu.

Po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze co najmniej 8 tygodni, w przypadku gdy pracownica wymaga opieki szpitalnej i nie może zajmować się dzieckiem, urlop macierzyński ulega przerwaniu (art. 180 § 61 Kodeksu pracy). Warunkiem przerwania urlopu macierzyńskiego w takiej sytuacji jest rozpoczęcie wykorzystywania tego urlopu przez pracownika – ojca wychowującego dziecko. Urlop macierzyński pracownicy przerywa się bowiem tylko na okres, w którym korzysta z niego pracownik – ojciec wychowujący dziecko (art. 180 § 62 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Jeżeli po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego pracownica – matka dziecka przebywa w szpitalu, z prawa do urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku macierzyńskiego korzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko.

W takim przypadku ojciec dziecka korzysta z urlopu i zasiłku macierzyńskiego aż do chwili, kiedy matka dziecka zostanie wypisana ze szpitala. Wtedy to matka dziecka kontynuuje korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Łączny wymiar urlopu macierzyńskiego, z którego korzysta matka i – podczas jej pobytu w szpitalu – ojciec, nie może przekroczyć wymiaru urlopu macierzyńskiego, przysługującego pracownicy w zależności od liczby urodzonych dzieci. W chwili zaś gdy pracownica zostaje wypisana ze szpitala, przysługuje jej prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

PRZYKŁAD

Pracownica po wykorzystaniu 10 tygodni urlopu macierzyńskiego została skierowana na leczenie szpitalne na okres 3 tygodni. W tym czasie z urlopu macierzyńskiego oraz prawa do zasiłku macierzyńskiego korzystał ojciec dziecka. Po powrocie ze szpitala pracownicy przysługuje jeszcze prawo do 7 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Na podstawie obecnie obwiązujących przepisów pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

 • 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
 • 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
 • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
 • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Co najmniej 2 tygodnie takiego urlopu mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu, a reszta jest wykorzystywana po porodzie.

Podstawa prawna

 • art. 180 § 1 i § 61–62 Kodeksu pracy,
 • art. 29 ust. 5, art. 29a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA