REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

ZUS umorzy składki wraz z odsetkami za zwłokę za okres prowadzenia pozarolniczej działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. W tym celu powinna Pani złożyć w ZUS wniosek o umorzenie składek nie później niż 31 sierpnia 2010 r.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoby, które po 1 stycznia 1999 r. a przed 1 września 2009 r., w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego uzyskanego z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę prowadziły pozarolniczą działalność i z tytułu tej działalności podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, od 1 września 2009 r. mogą wystąpić do ZUS o umorzenie należności z tytułu składek na te ubezpieczenia należnych za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Do końca sierpnia br. obowiązywał przepis, zgodnie z którym osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku, jeżeli miała ustalone prawo do emerytury lub renty lub tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych inny niż ten, z którego nabyła prawo do zasiłku (art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r.).

Oznacza to, że za okres od stycznia do kwietnia 2002 r., w którym pobierała Pani jako pracownica zasiłek macierzyński, pracodawca nie powinien rozliczać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania tego zasiłku, ponieważ w tym czasie prowadziła Pani działalność gospodarczą. Obowiązkiem ubezpieczeń społecznych była Pani objęta z tytułu tej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasada ta zmieniła się od 1 września 2009 r. Obecnie zasiłek macierzyński jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dla każdej osoby nawet wtedy, gdy ma ona uprawnienia do emerytury lub renty albo posiada inny tytuł do obowiązkowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Wiele osób znajdujących się w podobnej do Pani sytuacji nie zgłosiło się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu pozarolniczej działalności wykonywanej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego do końca sierpnia 2009 r. Z tego powodu mają zadłużenie wobec ZUS. W tej chwili mają jednak szansę uwolnić się od tego zadłużenia. Ustawodawca uchwalił bowiem ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe, która weszła w życie 1 września 2009 r. Umożliwia ona umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego) w okresie po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 września 2009 r. (art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej).

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność może również starać się o umorzenie składek, jakie powinna opłacić za osobę współpracującą z nią przy prowadzeniu działalności, za okres, w którym osoba współpracująca pobierała zasiłek macierzyński z tytułu zatrudnienia.

WAŻNE!

Przedsiębiorca, który chce starać się o umorzenie składek, musi złożyć w ZUS wniosek w tej sprawie w terminie 12 miesięcy licząc od 1 września 2009 r.; tj. najpóźniej 31 sierpnia 2010 r.

Przewidziany termin na złożenie wniosku o umorzenie składek nie będzie podlegał przywróceniu, nawet jeżeli zainteresowany nie zachowa go z przyczyn od siebie niezależnych.

Co istotne – z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu składek może wystąpić zarówno osoba, która nie opłaciła składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i osoba, która te składki opłaciła.

Umorzeniem będą objęte należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe – a więc nie tylko składki na te ubezpieczenia, ale również odsetki za zwłokę. Ponadto umorzeniu będą podlegały składki na ubezpieczenie chorobowe (w przypadku osób współpracujących w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego) i składki na Fundusz Pracy.

Ustawa nowelizująca przewiduje jeszcze jedno korzystne rozwiązanie dla osób prowadzących działalność lub współpracujących przy jej prowadzeniu, którym ZUS umorzy składki za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego (zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego) uzyskanego z tytułu zatrudnienia. Otóż do końca 2012 r. na indywidualnych kontach ZUS tych osób zostanie zewidencjonowana całość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego), ustalonych od podstawy równej kwocie tego zasiłku.

ZUS nie umorzy natomiast należności z tytułu składek na ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność lub współpracującej przy prowadzeniu takiej działalności, jeśli osoba ta pobrała z tytułu tej działalności/współpracy świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Umorzenie przewidziane w ustawie nowelizującej nie jest uznaniowe w odróżnieniu od umorzenia przewidzianego w art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli wnioskodawca spełni warunki określone w ustawie nowelizującej, ZUS, na jego wniosek, ma obowiązek umorzyć należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności za okres, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek macierzyński.

W sprawie umorzenia należności ZUS będzie wydawał decyzje. Od decyzji wnioskodawca będzie mógł odwołać się do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W decyzji ZUS określi wysokość kwoty podlegającej umorzeniu, a także kwotę nadpłaty podlegającą zwrotowi lub zaliczeniu na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek (jeżeli taka nadpłata powstanie). Nadpłatę składek, która będzie podlegała zwrotowi, ZUS będzie musiał zwrócić w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Gdyby wypłata została dokonana po terminie, ZUS będzie musiał naliczyć od kwoty nadpłaty odsetki za zwłokę w wysokości pobieranej od zaległości podatkowych, liczone od dnia złożenia wniosku o umorzenie należności z tytułu składek do dnia dokonania zwrotu nadpłaty.

WAŻNE!

ZUS umorzy również – na wniosek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność – nieopłacone składki z tytułu pozarolniczej działalności/współpracy wykonywanej w czasie urlopu wychowawczego.

W tym przypadku umorzenie obejmie wyłącznie nieopłacone należności z tytułu składek oraz wpłacone odsetki od składek zapłaconych po terminie (art. 4 ustawy nowelizującej). Składki z tytułu pozarolniczej działalności/współpracy opłacone za okres przebywania na urlopie wychowawczym nie zostaną umorzone, a zatem nie będzie można domagać się ich zwrotu.

Podstawa prawna

  • art. 3–10 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA