REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

ZUS umorzy składki za okres prowadzenia działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego

Piotr Kostrzewa

REKLAMA

Od stycznia do kwietnia 2002 r. przebywałam na urlopie macierzyńskim w swoim zakładzie pracy. W tym czasie prowadziłam działalność gospodarczą. Ponieważ składki na ubezpieczenia społeczne opłacał za mnie pracodawca, z prowadzonej w tym okresie działalności gospodarczej opłacałam tylko składkę zdrowotną również za czas, w którym przebywałam na urlopie macierzyńskim u mojego pracodawcy. Na początku tego roku ZUS wezwał mnie do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami za zwłokę z działalności gospodarczej za okres, kiedy pobierałam zasiłek macierzyński. W piśmie wskazano, że składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe rozliczone przez pracodawcę od zasiłku są nienależne, ponieważ w tym czasie nie podlegałam ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale z działalności gospodarczej. Do tej pory nie uregulowałam tego zadłużenia. Jakie konsekwencje mogą spotkać mnie ze strony ZUS? Czy mogę starać się o jego umorzenie?

ZUS umorzy składki wraz z odsetkami za zwłokę za okres prowadzenia pozarolniczej działalności w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego. W tym celu powinna Pani złożyć w ZUS wniosek o umorzenie składek nie później niż 31 sierpnia 2010 r.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Osoby, które po 1 stycznia 1999 r. a przed 1 września 2009 r., w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego uzyskanego z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę prowadziły pozarolniczą działalność i z tytułu tej działalności podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, od 1 września 2009 r. mogą wystąpić do ZUS o umorzenie należności z tytułu składek na te ubezpieczenia należnych za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Do końca sierpnia br. obowiązywał przepis, zgodnie z którym osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku, jeżeli miała ustalone prawo do emerytury lub renty lub tytuł rodzący obowiązek ubezpieczeń społecznych inny niż ten, z którego nabyła prawo do zasiłku (art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w brzmieniu obowiązującym do 31 sierpnia 2009 r.).

Oznacza to, że za okres od stycznia do kwietnia 2002 r., w którym pobierała Pani jako pracownica zasiłek macierzyński, pracodawca nie powinien rozliczać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu pobierania tego zasiłku, ponieważ w tym czasie prowadziła Pani działalność gospodarczą. Obowiązkiem ubezpieczeń społecznych była Pani objęta z tytułu tej działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada ta zmieniła się od 1 września 2009 r. Obecnie zasiłek macierzyński jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dla każdej osoby nawet wtedy, gdy ma ona uprawnienia do emerytury lub renty albo posiada inny tytuł do obowiązkowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Wiele osób znajdujących się w podobnej do Pani sytuacji nie zgłosiło się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu pozarolniczej działalności wykonywanej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego do końca sierpnia 2009 r. Z tego powodu mają zadłużenie wobec ZUS. W tej chwili mają jednak szansę uwolnić się od tego zadłużenia. Ustawodawca uchwalił bowiem ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe, która weszła w życie 1 września 2009 r. Umożliwia ona umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego) w okresie po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 września 2009 r. (art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej).

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność może również starać się o umorzenie składek, jakie powinna opłacić za osobę współpracującą z nią przy prowadzeniu działalności, za okres, w którym osoba współpracująca pobierała zasiłek macierzyński z tytułu zatrudnienia.

WAŻNE!

Przedsiębiorca, który chce starać się o umorzenie składek, musi złożyć w ZUS wniosek w tej sprawie w terminie 12 miesięcy licząc od 1 września 2009 r.; tj. najpóźniej 31 sierpnia 2010 r.

Przewidziany termin na złożenie wniosku o umorzenie składek nie będzie podlegał przywróceniu, nawet jeżeli zainteresowany nie zachowa go z przyczyn od siebie niezależnych.

Co istotne – z wnioskiem o umorzenie należności z tytułu składek może wystąpić zarówno osoba, która nie opłaciła składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, jak i osoba, która te składki opłaciła.

Umorzeniem będą objęte należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe – a więc nie tylko składki na te ubezpieczenia, ale również odsetki za zwłokę. Ponadto umorzeniu będą podlegały składki na ubezpieczenie chorobowe (w przypadku osób współpracujących w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego) i składki na Fundusz Pracy.

Ustawa nowelizująca przewiduje jeszcze jedno korzystne rozwiązanie dla osób prowadzących działalność lub współpracujących przy jej prowadzeniu, którym ZUS umorzy składki za czas pobierania zasiłku macierzyńskiego (zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego) uzyskanego z tytułu zatrudnienia. Otóż do końca 2012 r. na indywidualnych kontach ZUS tych osób zostanie zewidencjonowana całość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego), ustalonych od podstawy równej kwocie tego zasiłku.

ZUS nie umorzy natomiast należności z tytułu składek na ubezpieczenia osoby prowadzącej pozarolniczą działalność lub współpracującej przy prowadzeniu takiej działalności, jeśli osoba ta pobrała z tytułu tej działalności/współpracy świadczenia z ubezpieczeń społecznych.

Umorzenie przewidziane w ustawie nowelizującej nie jest uznaniowe w odróżnieniu od umorzenia przewidzianego w art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeżeli wnioskodawca spełni warunki określone w ustawie nowelizującej, ZUS, na jego wniosek, ma obowiązek umorzyć należności z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe z tytułu pozarolniczej działalności lub współpracy przy tej działalności za okres, w którym ubezpieczony pobierał zasiłek macierzyński.

W sprawie umorzenia należności ZUS będzie wydawał decyzje. Od decyzji wnioskodawca będzie mógł odwołać się do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W decyzji ZUS określi wysokość kwoty podlegającej umorzeniu, a także kwotę nadpłaty podlegającą zwrotowi lub zaliczeniu na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek (jeżeli taka nadpłata powstanie). Nadpłatę składek, która będzie podlegała zwrotowi, ZUS będzie musiał zwrócić w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Gdyby wypłata została dokonana po terminie, ZUS będzie musiał naliczyć od kwoty nadpłaty odsetki za zwłokę w wysokości pobieranej od zaległości podatkowych, liczone od dnia złożenia wniosku o umorzenie należności z tytułu składek do dnia dokonania zwrotu nadpłaty.

WAŻNE!

Autopromocja

ZUS umorzy również – na wniosek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność – nieopłacone składki z tytułu pozarolniczej działalności/współpracy wykonywanej w czasie urlopu wychowawczego.

W tym przypadku umorzenie obejmie wyłącznie nieopłacone należności z tytułu składek oraz wpłacone odsetki od składek zapłaconych po terminie (art. 4 ustawy nowelizującej). Składki z tytułu pozarolniczej działalności/współpracy opłacone za okres przebywania na urlopie wychowawczym nie zostaną umorzone, a zatem nie będzie można domagać się ich zwrotu.

Podstawa prawna

 • art. 3–10 ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Urlop na żądanie w 2024 - sprawdź jak złożyć wniosek

  Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2024? Jak złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

  9 grudnia - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

  W dniu 9 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji. Korupcja to dość ogólne sformułowanie. Zjawisko to przybiera różne postaci. Często też korupcja występuję w miejscu pracy, np. w państwowych urzędach, jednostkach samorządu terytorialnego, w urzędach skarbowych, w policji czy prokuraturze. Jak zapobiegać korupcji i jaką rolę pełni Centralne Biuro antykorupcyjne?

  Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024

  Będą wzmożone kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2024, jeszcze większe niż w 2023 r. Czy pracodawcy mają się czego obawiać, a pracownicy zyskają na ochronie swoich podstawowych praw? Rok 2024 będzie szczególny, bowiem to rok finalizujący trzyletni „Program działania Państwowej Inspekcji Pracy na lata 2022-2024”.

  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  REKLAMA

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  REKLAMA

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  REKLAMA