REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracodawcy, Odpowiedzialność pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

Zawarcie umowy o pracę przez osobę nieupoważnioną

Pracodawca może wyznaczyć podmiot odpowiedzialny m.in. za zawieranie z pracownikami umów o pracę. Powinien jednak liczyć się z tym, że zawarcie umowy bez umocowania powoduje bezskuteczność takiej umowy.

Odpowiedzialność porządkowa pracowników

Pojęcie odpowiedzialności porządkowej pracownika jest ściśle związane z jego obowiązkami. Stanowi ona podstawowy instrument pracodawcy służący do egzekwowania odpowiedniego funkcjonowania zakładu pracy.

Umowy na czas określony – nowe regulacje

22 sierpnia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony. Odtąd pracodawca będzie mógł wielokrotnie zatrudniać pracowników na czas określony, ale na okres maksymalnie 24 miesięcy.

REKLAMA

Odwołanie z urlopu na żądanie

Pracownik zawiadomił nas rano, że chce skorzystać w tym dniu z urlopu na żądanie. Ponieważ około południa wystąpiła w zakładzie awaria, nakazaliśmy pracownikowi natychmiastowe stawienie się do pracy. Pracownik jednak nie wykonał tego polecenia, stwierdzając, że nie musi stawiać się w pracy, ponieważ ma urlop na żądanie. Czy pracownik miał rację, a jeśli nie, to czy możemy rozwiązać z nim umowę o pracę?

Kryteria doboru pracowników do zwolnienia grupowego

W naszej firmie zatrudniamy kilkunastu pracowników na takich samych stanowiskach pracy. Z kilkorgiem z nich chcielibyśmy rozwiązać umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych. Czy możemy rozwiązać umowę z dowolnie wybranymi pracownikami, czy też powinniśmy kierować się jakimiś ogólnie przyjętymi kryteriami?

Odpowiedzialność pracodawcy za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał umowę o pracę niezgodnie z prawem, może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

Postępowanie pojednawcze

Dział 12 Kodeksu pracy zawiera problematykę rozpatrywania sporów o roszczenia ze stosunku pracy.

REKLAMA

Jak prawidłowo zatrudniać pracowników tymczasowych

Agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych do wykonywania określonych czynności na rzecz innej osoby, czyli tzw. pracodawcy użytkownika. W odróżnieniu zatem od typowych umów o pracę, w których stronami stosunku pracy są wyłączcie pracodawca i pracownik, przy zatrudnieniu pracowników tymczasowych zachodzi relacja między trzema podmiotami.

Co potrącić z wynagrodzenia

Dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z wynagrodzenia pracownika oznacza zatrzymanie przez pracodawcę części wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Kiedy można zwolnić działacza związkowego

Działacze związkowi należą do grupy osób szczególnie chronionych przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Można ich jednak zwalniać np. w trybie porozumienia stron.

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy (art.207)

Pracodawca prowadząc działalność gospodarczą, zatrudniając pracowników ma obowiązek zapewnić im bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Odszkodowanie za przedmioty zniszczone podczas wypadku przy pracy

Pracodawca odpowiada za przedmioty należące do jego pracownika, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu podczas wypadku przy pracy. Odpowiedzialność ta ma jednak ograniczony charakter.

Powierzenie innej pracy

Zasadą jest, że pracownik wykonuje pod kierownictwem pracodawcy jedynie pracę określoną w umowie, a skonkretyzowaną przez polecenia służbowe. Jednak w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy możliwe jest powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie. Zanim pracodawca podejmie decyzję o powierzeniu pracownikowi innej pracy, musi wiedzieć, na jaki okres chce przenieść pracownika.

Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Niedawno wymieniałem w firmie sprzęt komputerowy i zamiast komputerów stacjonarnych kupiłem dla pracowników laptopy. Każdemu z pracowników do pracy powierzyłem konkretny komputer. Ostatnio dowiedziałem się, że jeden z pracowników w czasie urlopu wypoczynkowego pożyczył powierzony mu firmowy laptop koledze spoza firmy. Czy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

Pracownik nie ponosi winy za swojego pracodawcę (art. 117)

Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

Czy emeryci mogą otrzymywać z zfśs mniej świadczeń niż pracownicy

W firmie zmieniamy regulamin korzystania z zfśs. Chcielibyśmy ograniczyć możliwość korzystania z funduszu przez emerytów zakładu pracy i członków ich rodzin. Czy w związku z tym możemy przyznać mniej korzystne świadczenia z zfśs dla emerytów niż dla pracowników? Czy możemy zmniejszyć grupę osób uznanych za członków rodziny emeryta w stosunku do grupy osób określanych jako członkowie rodziny pracownika?

Zmiany terminów urlopowych

Termin urlopu ustalony w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem nie jest bezwzględnie wiążący dla pracownika oraz pracodawcy i może ulec zmianie z przyczyn leżących po stronie zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Kary porządkowe a obniżenie wynagrodzenia pracownika

Kilka miesięcy temu ukarałem upomnieniem dwóch moich pracowników, ponieważ często naruszają obowiązujący regulamin pracy dotyczący czasu pracy oraz przepisy bhp (np. palą papierosy w niedozwolonych miejscach). Czy mogę nakładać również na nich kary pieniężne? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy mogę nałożyć na nich karę polegającą na obniżeniu wynagrodzenia?

Ochrona dóbr osobistych pracownika

Dobra osobiste pracownika są chronione przez przepisy Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego. W razie ich naruszenia przez pracodawcę, pracownik ma możliwość wystąpić o ich ochronę do sądu i dochodzić roszczeń majątkowych lub niemajątkowych.

Jak zmienić umowę o pracę zawartą na czas określony na umowę o pracę na czas nieokreślony

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na 3 lata. Jesteśmy zadowoleni z pracy tego pracownika i chcielibyśmy zatrudnić go na czas nieokreślony. Jak najprościej zmienić umowę terminową na bezterminową?

Czy sąd pracy sam przekaże sprawę złożoną do niewłaściwego miejscowo sądu

Mój były pracownik złożył w sąsiednim mieście pozew do sądu o zapłatę za nadgodziny, wiedząc, że sprawy są tam rozpatrywane szybciej. Jednak dojeżdżanie do tej miejscowości byłoby dla mnie uciążliwe. Czy sąd może bez mojej inicjatywy przekazać sprawę do właściwego sądu znajdującego się w moim mieście?

Ochrona stosunku pracy pracownic w ciąży

Zatrudniliśmy kobietę na podstawie umowy o pracę w charakterze konsultanta projektu na okres realizacji zadania. Na kilka dni przed zakończeniem projektu pracownica przesłała zwolnienie lekarskie. Jednocześnie poinformowała nas, że jest w ciąży. Uznaliśmy, że umowa się rozwiązała. Projekt został zakończony, a dalsza realizacja inwestycji dokonywana jest przez wojewodę. Pracownica domaga się jednak przedłużenia umowy. Co w tej sytuacji mamy robić?

Urlop na część dnia roboczego

Jeden z naszych pracowników chce wykorzystać w nadchodzącym tygodniu część urlopu. Twierdzi, że ma do tego prawo. Czy można przychylić się do wniosku pracownika i udzielić mu urlopu wypoczynkowego tylko na część dnia pracy, np. na 2 godziny w dniu, w którym pracownik powinien pracować 8 godzin?

Odpowiedzialność pracownika

Jestem zatrudniony w firmie produkcyjnej. 8 lipca jedna z maszyn uległa awarii i produkcja w całym zakładzie została wstrzymana. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku błędu popełnionego przez pracownika. Co możemy w takiej sytuacji zrobić. Czy możemy żądać od pracownika odszkodowania?

Umowa o zakazie konkurencji

Jestem właścicielem sklepu ze sprzętem komputerowym. Od lipca br. zamierzam podjąć dodatkową pracę (na podstawie umowy o pracę) w firmie, której podstawową formą działalności jest sprzedaż i naprawa sprzętu komputerowego. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do podpisania umowy o zakazie działalności konkurencyjnej?

Kto odpowiada za błędne wyliczenie wynagrodzenia?

Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy otrzymujemy wynagrodzenie w kwocie innej niż zwykle. Skutki błędnego wyliczenia wynagrodzenia zawsze obciążają pracodawcę.

Wypłacenie za wysokiego wynagrodzenia

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem?

Nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Pracodawca, aby ustrzec się od zarzutu dyskryminacji ze strony pracowników, musi zwrócić szczególną uwagę na zapisy prawa wewnątrzzakładowego, np. regulaminu zfśs.

Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu?

Jak zwolnić nieobecnego pracownika

Jeden z pracowników naszej firmy nie stawia się do pracy od 8 maja 2009 r. W tym czasie dotarła do mnie informacja, że pracownik ten znalazł inną pracę. W zaistniałej sytuacji chcę zwolnić tego pracownika. Z jaką datą mogę to zrobić? Czy należy wypłacić pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany przez niego urlop?

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który pracuje równolegle u dwóch pracodawców

Pracownica w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2009 r. pracowała w naszym zakładzie na pełny etat. Ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Od 1 czerwca br. zmieniliśmy jej wymiar etatu na 2/3. Pracownica podjęła wówczas dodatkowo pracę na 1/2 etatu u innego pracodawcy. Czy mamy obowiązek udzielać urlopu wypoczynkowego pracownicy w takim samym terminie, w jakim będzie korzystała z urlopu u swojego drugiego pracodawcy? Pracownica ma jeszcze 5 dni zaległego urlopu z zeszłego roku. Jak jej go udzielić po zmianie wymiaru etatu?

Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika

Jeżeli pracownik wyrządza szkodę osobie trzeciej przy wykonywaniu swoich obowiązków pracowniczych, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca. Jak zatem powinien się zachować pracodawca, jeżeli z roszczeniem odszkodowawczym wystąpi do niego osoba trzecia, której pracownik wyrządzi szkodę przy okazji wykonywania obowiązków pracowniczych?

Czy wynagrodzenie pracownika można wypłacić jego żonie

W dniu wypłaty wynagrodzenia do kasy w naszej firmie przyszła żona jednego z pracowników z zamiarem pobrania za męża pensji. Tłumaczyła, że mąż nie płaci na utrzymanie dwojga ich dzieci. Z uwagi na to, że nie posiadała żadnego upoważnienia, a pracownik był tego dnia w pracy i mógł osobiście odebrać należne mu pieniądze, niczego jej nie wypłaciliśmy. Czy postąpiliśmy słusznie?

Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy

Pracodawca powinien wprowadzić prawidłowe i dostosowane do potrzeb zakładu pracy regulacje dotyczące sposobów usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Jest to bardzo istotne przy ewentualnym ustaleniu, czy w danej sytuacji miało miejsce naruszenie zasad usprawiedliwiania nieobecności i przy wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych z tego powodu wobec pracownika. Częste, a zwłaszcza niezaplanowane nieobecności pracownicze mogą narażać pracodawcę na poważne szkody finansowe oraz w znacznym stopniu dezorganizować proces pracy.

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie?

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

Brak zaufania do pracownika

Jestem kadrową w firmie budowlanej. W ostatnim czasie firma była zmuszona wypłacić kilku klientom odszkodowanie za nieterminowość realizacji zadań. Opóźnienia powstały z winy jednej z osób należących do kadry kierowniczej w naszej firmie. Właściciel firmy chce rozwiązać umowę z tą osobą. Czy w uzasadnieniu swojej decyzji może podać jako przyczynę brak zaufania do pracownika?

Czy pracownik może odmówić wyznaczenia go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie

Chcemy wyznaczyć w zakładzie pracownika do udzielania pierwszej pomocy. Pracownik, któremu zaproponowaliśmy tę funkcję, nie wyraził na to zgody. Tłumaczył się tym, że wychowuje dziecko w wieku do 4 lat i nie chce mieć dodatkowych obowiązków. Czy pracownik może odmówić bycia odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy? Czy powód podany przez pracownika jest wystarczający? Zależy nam na tym, aby ten pracownik był odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy, ponieważ ma ukończony w tym zakresie odpowiedni kurs.

Kto po śmierci pracownika ponosi odpowiedzialność za przywłaszczone przez niego mienie pracodawcy

Pracownica była zatrudniona w naszym zakładzie pracy w charakterze głównej księgowej. W wyniku toczącego się postępowania karnego prawomocnym wyrokiem sądu ustalono, że w trakcie pełnienia obowiązków służbowych pracownica ta przywłaszczyła na naszą szkodę kwotę 30 000 zł. Ustalono również, że mąż pracownicy i jej dorosły syn wiedzieli o tym i korzystali z przywłaszczonych pieniędzy. W lutym br. pracownica zmarła. Jej mąż i syn odrzucili spadek. Czy możemy wystąpić do męża zmarłej pracownicy i jej syna o zwrot przywłaszczonych pieniędzy?

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracowników przy wykonywaniu obowiązków służbowych

Prowadzę firmę remontową. Moi pracownicy remontowali mieszkanie klientki. Zgodnie z umową, remont miał polegać na pomalowaniu ścian i wycyklinowaniu podłogi. Na prośbę klientki malarze, po zakończeniu powierzonych im zadań, zainstalowali urządzenia sanitarne. W związku z tym, że instalacja została wykonana wadliwie, właścicielka mieszkania żąda od mojej firmy odszkodowania. Czy jestem odpowiedzialny za tę szkodę?

Kontrola zwolnień lekarskich

Okres pobytu na zwolnieniu lekarskim ma na celu szybki powrót pracownika do zdrowia i do pracy. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia swojego podwładnego, może sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

Molestowanie seksualne przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownica zwraca się do pracownika słowami, które powszechnie uważane są za nieprzyzwoite w miejscu pracy. Jedna z takich sytuacji została zaobserwowana przez innego pracownika, który zwrócił na to uwagę pracodawcy. Czy za takie zachowanie można pracownicy wypowiedzieć umowę o pracę?

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi?

Maksymalny okres umowy na czas określony

Zamierzamy zawrzeć z pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony na 3 lata. Wcześniej z pracownikiem zawarliśmy już umowę na okres próbny 3 miesięcy oraz na czas określony 3 lat. Czy pracownik może zakwestionować długość umowy na czas określony, skoro przepisy nie przewidują, na jaki okres można je zawierać?

Tworzenie służby bhp w firmie

Pracodawca może powierzyć obowiązki służby bhp firmie zewnętrznej. Jest to dopuszczalne w wypadku, gdy w przedsiębiorstwie zatrudnionych jest mniej niż 100 pracowników.

Niewykonanie polecenia pracodawcy

Jeśli wydane pracownikowi polecenie dotyczyło wykonywanej przez niego pracy i było zgodne z prawem, wówczas obowiązkiem pracownika jest je wykonać. Jeśli bez ważnych przyczyn pracownik polecenia nie wykona, pracodawca ma kilka możliwości ukarania go karą porządkową.

REKLAMA