Molestowanie seksualne przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
Molestowanie seksualne, którego dopuszcza się jeden pracownik wobec drugiego może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, a w przypadkach szczególnych nawet zwolnienia dyscyplinarnego. Zanim jednak pracodawca podejmie decyzję o rozstaniu z pracownicą powinien dokładnie przeanalizować zaistniałą sytuację.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę w drodze wypowiedzenia oraz bez wypowiedzenia z winy pracownika - zwolnienie dyscyplinarne, gdy pracownik ciężko naruszył swoje podstawowe obowiązki pracownicze (art. 30 § 1 pkt 3 w zw. z art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony bądź rozwiązania umowy bez wypowiedzenia pracodawca ma obowiązek wskazać przyczynę uzasadniającą ustanie stosunku pracy (art. 30 § 4 k.p.). Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Są to pewne normy o charakterze moralnym i społecznym. Naruszenie tych norm może się objawiać wulgarnym czy nieprzyzwoitym zachowaniem pracownika w miejscu pracy lub wobec innych pracowników. Aby mówić o molestowaniu seksualnym, konieczne jest wystąpienie niepożądanego zachowania o charakterze seksualnym lub odnoszącym się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (art. 183a § 6 k.p.).
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat