reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy.

RADA

Postępują Państwo prawidłowo. Pracodawca może bowiem dokonywać potrąceń od każdego świadczenia podlegającego potrąceniom, wypłacanego pracownikowi w danym miesiącu. W przypadku kilku wypłat, każdą można pomniejszyć o należność dla komornika. Warunkiem jest jednak zachowanie jednej kwoty wolnej od potrąceń oraz kwoty granicznej potrąceń. Należy więc zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia przysługujące za dany miesiąc, aby wyznaczyć kwotę wolną od potrąceń oraz ich limit. Natomiast świadczenia ze stosunku pracy niebędące składnikami płacowymi, np. odprawy emerytalne, odprawy z tytułu zwolnień grupowych czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, należy potraktować odrębnie, ale one również podlegają ochronie przed potrąceniami komorniczymi na podstawie Kodeksu pracy.

UZASADNIENIE

 Wynagrodzenie to nie tylko płaca zasadnicza, ale także zmienne i stałe jego elementy o charakterze obowiązkowym i dobrowolnym (np. premie, dodatki, nagrody, prowizje). Jako element wynagrodzenia podlegają także ochronie przed potrąceniami, którą gwarantuje Kodeks pracy. Do wynagrodzenia wlicza się także świadczenia w naturze po przeliczeniu ich na wartość pieniężną. Ochronie podlegają również inne świadczenia o charakterze finansowym pozostające w związku ze stosunkiem pracy. Są to: ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, nagroda jubileuszowa, odprawa emerytalna, odprawa rentowa, odprawa pieniężna w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn nieleżących po stronie pracownika, odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę z naruszeniem prawa, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą, wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy, wynagrodzenie urlopowe.

Jeżeli w danym miesiącu, oprócz wynagrodzenia miesięcznego, dochodzi do wypłaty składników za okresy dłuższe niż jeden miesiąc (np. premii kwartalnej, nagrody rocznej), to wówczas potrąceń należy dokonać od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej wszystkie składniki wynagrodzenia (czyli np. z premią kwartalną). Nie oznacza to jednak, że nie można z każdej wypłaty dokonać potrąceń komorniczych, jeżeli składniki te są wypłacane w różnych terminach płatności. Jeżeli w jednym miesiącu dochodzi do kilku wypłat, np. na początku miesiąca jest wypłacana premia kwartalna, a pod koniec wynagrodzenie zasadnicze, to w celu ustalenia wysokości potrącenia, z uwzględnieniem kwoty wolnej, należy zsumować kwoty netto tych wypłat.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie kadr i płac

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama