| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Jak zmienić umowę o pracę zawartą na czas określony na umowę o pracę na czas nieokreślony

Jak zmienić umowę o pracę zawartą na czas określony na umowę o pracę na czas nieokreślony

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na 3 lata. Jesteśmy zadowoleni z pracy tego pracownika i chcielibyśmy zatrudnić go na czas nieokreślony. Jak najprościej zmienić umowę terminową na bezterminową?

RADA

Najłatwiej mogą Państwo zmienić rodzaj umowy o pracę z zawartej na czas określony na umowę na czas nieokreślony przez zawarcie z pracownikiem porozumienia zmieniającego w tym zakresie.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji powinni Państwo zmienić rodzaj umowy o pracę. Można tego dokonać zawierając z pracownikiem porozumienie w zakresie zmiany umowy o pracę. Zmiana umowy w trakcie jej trwania, w wyniku porozumienia między stronami, wymaga sporządzenia aneksu do dotychczasowej umowy. Wszelkie zmiany warunków umowy o pracę powinny być dokonywane w formie pisemnej (art. 29 § 4 Kodeksu pracy).

Mimo że z reguły pracownikom zależy na zatrudnieniu na czas nieokreślony, to z pewnością mogą zdarzyć się przypadki, w których pracownik woli umowę terminową (choćby z powodu z reguły krótszego okresu wypowiedzenia po jego stronie). Dopuszczalność zawarcia porozumienia między pracownikiem a pracodawcą dotyczącego zmiany rodzaju umowy o pracę potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 5 sierpnia 1980 r. (I PR 52/80, OSNC 1981/2-3/39). Jednak nie jest możliwa zmiana rodzaju umowy o pracę w formie wypowiedzenia zmieniającego. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uchwale z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169). Zdaniem sądu, wypowiedzenie zmieniające uregulowane w art. 42 Kodeksu pracy dotyczy wypowiedzenia warunków pracy i płacy, ustawodawca zaś wyraźnie rozgranicza w przepisach pojęcie „rodzaju umowy” od „warunków pracy i płacy”. Sąd uznał zatem, że bezprawne jest wykraczanie pracodawcy poza granice dopuszczalności wypowiedzenia zmieniającego wyznaczone w przepisach Kodeksu pracy.

WAŻNE!

Pracodawca, który chce zmienić rodzaj umowy o pracę w czasie jej trwania, powinien dążyć do zawarcia z pracownikiem pisemnego porozumienia.

Wzór porozumienia stron o zmianie rodzaju umowy o pracę

Innym sposobem zmiany rodzaju umowy o pracę jest jej rozwiązanie np. za porozumieniem stron i zawarcie nowej np. na czas nieokreślony. W tym przypadku pracownik może jednak nie wyrazić zgody na rozwiązanie umowy, ponieważ może obawiać się, że po jej rozwiązaniu pracodawca nie zawrze z nim kolejnej umowy o pracę.

Przy zmianie rodzaju umowy o pracę może również dojść do sytuacji, kiedy pracodawca zawrze z pracownikiem najpierw umowę o pracę na czas nieokreślony w trakcie trwania umowy na czas określony, a dopiero później będzie chciał rozwiązać dotychczasową umowę o pracę. W takiej sytuacji rozwiązanie dotychczasowej umowy na czas określony nie będzie konieczne, ponieważ zawarcie w czasie trwania umowy terminowej umowy na czas nieokreślony jest traktowane jak aneks do dotychczas obowiązującej umowy. Zatem następuje zmiana warunków zatrudnienia, w tym rodzaju umowy za porozumieniem stron.

Podstawa prawna:

  • art. 18, art. 25, art. 29, art. 42 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Jeżeli pracownik twierdzi, że nowa umowa o pracę, zawierająca istotne elementy przewidziane w art. 29 § 1 Kodeksu pracy, tylko częściowo uchyla moc obowiązującej poprzednio umowy, to jego obciąża dowód w tym zakresie (art. 6 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 czerwca 1998 r., I PKN 162/98, OSNP 1999/14/452)
  • Niezachowanie formy pisemnej, o której mowa w art. 29 § 1 Kodeksu pracy, nie powoduje nieważności umowy o pracę. (Postanowienie Sądu Najwyższego z 31 sierpnia 1981 r., III PZ 18/81)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »