reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Umowa o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji

Jestem właścicielem sklepu ze sprzętem komputerowym. Od lipca br. zamierzam podjąć dodatkową pracę (na podstawie umowy o pracę) w firmie, której podstawową formą działalności jest sprzedaż i naprawa sprzętu komputerowego. Czy w tej sytuacji będę zobowiązany do podpisania umowy o zakazie działalności konkurencyjnej?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy istnieje możliwość zawarcia umowy zakazującej pracownikowi prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy w czasie trwania stosunku pracy. Umowa taka może być zawarta jednocześnie z umową o pracę (art. 1011 k.p.) lub też w czasie trwania stosunku pracy.

W myśl obowiązujących przepisów za działalność konkurencyjną należy uznać wszelką działalność, która obiektywnie mogłaby negatywnie oddziaływać na interesy prowadzone przez pracodawcę.

Pojęcie zakazu w tym przypadku może być bardzo szerokie i powinno być w celu uniknięcia wątpliwości bardzo precyzyjnie określone w umowie, przy zachowaniu zasady niedyskryminacji pracownika, tzn. zakazana działalność musi mieć bezpośredni związek z działalnością pracodawcy określoną w odpowiednich przepisach.

Ponadto za działalność konkurencyjną może być uznane m.in.: prowadzenie przez pracownika lub byłego pracownika samodzielnej działalności gospodarczej (jako odrębny podmiot gospodarczy), świadczenie przez pracownika pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz innego podmiotu, który jest konkurencyjny wobec pracodawcy.

Niezastosowanie się przez pracownika do zawartego w umowie zakazu konkurencji stanowi naruszenie obowiązków pracowniczych i może stanowić podstawę do zastosowania kar porządkowych. Pracodawca może również w takim przypadku rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem lub też bez wypowiedzenia z jego winy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama