Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Nie ma przeszkód, aby w Państwa zakładzie w regulaminie pracy były ustalone różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników.
UZASADNIENIE
W przypadkach uzasadnionych organizacją pracy mogą Państwo ustalić dla różnych grup pracowników różne godziny pory nocnej. Inna pora nocna będzie obowiązywać wówczas pracowników pracujących w biurze, inna pracowników pracujących na produkcji, a jeszcze inna pracowników wykonujących pracę w terenie.
PRZYKŁAD
Pracodawca w regulaminie pracy ustalił porę nocną następująco:
- pora nocna dla pracowników pracujących w biurze trwa 8 godzin od godz. 21.00 do godz. 5.00,
- pora nocna dla pracowników pracujących na produkcji trwa 8 godzin od godz. 22.00 do godz. 6.00,
- pora nocna dla pracowników wykonujących pracę w terenie trwa 8 godzin od godz. 23.00 do godz. 7.00.
Takie ustalenie pory nocnej w zakładzie jest prawidłowe.
Różne pory nocne powinny być ustalone dla poszczególnych grup pracowników jednego zakładu, np. pracowników danego wydziału. Nie powinny być natomiast wyodrębniane dla pojedynczych pracowników.
Należy przyjąć, że w przypadku pracowników pracujących na zmiany, nie można ustalać różnych godzin pory nocnej dla poszczególnych zmian. Może to bowiem prowadzić do pozbawienia pracowników dodatku za pracę w nocy.
Pracodawca powinien określić godziny pory nocnej w regulaminie pracy bądź w układzie zbiorowym lub w informacji o warunkach zatrudnienia (w przypadku gdy w zakładzie nie obowiązuje regulamin pracy lub układ zbiorowy). Pora nocna powinna obejmować 8 godzin między godz. 21.00 a 7.00. Pracodawca powinien konkretnie ustalić godzinę rozpoczęcia i zakończenia pory nocnej, tj. powinien wskazać, które z 10 godzin między 21.00 a 7.00 stanowią u niego godziny pory nocnej.
Zagrożenie
Zapis w regulaminie pracy, że „pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00” jest nieprawidłowy.
W przypadku niewskazania przez pracodawcę pory nocnej, należy przyjąć, że porą nocną są wszystkie godziny w przedziale czasowym między godzinami 21.00 a 7.00.
Pracodawca ustalając porę nocną musi mieć na uwadze, że w porze nocnej nie wolno zatrudniać:
- kobiet w ciąży,
- pracownic i pracowników opiekujących się dziećmi w wieku do 4 lat (chyba że wyrażą na to zgodę),
- pracowników młodocianych,
- pracowników niepełnosprawnych (chyba że pracownik jest zatrudniony przy pilnowaniu mienia lub gdy na wniosek zatrudnionej osoby wyrazi na to zgodę lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub, w razie jego braku, lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą).
Podstawa prawna:
- art. 29 § 3, art. 1041 § 1 pkt 4, art. 1517 § 1, § 3, art. 1518, art. 178, art. 203 § 2 Kodeksu pracy,
- art. 15 ust. 3, art. 16 ustawy z 27 października 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat