REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Maria Staniszewska

REKLAMA

Niedawno wymieniałem w firmie sprzęt komputerowy i zamiast komputerów stacjonarnych kupiłem dla pracowników laptopy. Każdemu z pracowników do pracy powierzyłem konkretny komputer. Ostatnio dowiedziałem się, że jeden z pracowników w czasie urlopu wypoczynkowego pożyczył powierzony mu firmowy laptop koledze spoza firmy. Czy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

Może Pan nałożyć na pracownika za użyczenie firmowego sprzętu osobie spoza firmy karę porządkową upomnienia lub nagany pod warunkiem, że nie upłynęły terminy, jakie ma pracodawca na jej nałożenie.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek dbania o dobro zakładu pracy, jego mienie oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownik ma obowiązek dbania o powierzony mu do wykonywania pracy sprzęt firmowy, np. laptop. Taki sprzęt nie jest jego własnością i nie może on nim rozporządzać według własnego uznania. A zatem pracownik nie może swobodnie wgrywać dowolnych programów czy ściągać plików z internetu (np. z filmami lub muzyką) bez konsultacji z pracodawcą lub osobą wyznaczoną do nadzorowania powierzonego sprzętu. W konsekwencji nie może go również pożyczać innym osobom bez wiedzy i zgody pracodawcy. Firmowy laptop jest własnością pracodawcy, a zatem użyczenie go innej osobie, niezależnie od tego, czy jest to inny pracownik tego samego pracodawcy czy osoba spoza firmy, powinno się odbywać jedynie za jego wiedzą i zgodą.

WAŻNE!

Pracownik może pożyczyć służbowy sprzęt innej osobie tylko za zgodą pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik, któremu pracodawca powierzył komputer, ma dzięki niemu dostęp do programów i danych niezbędnych do wykonywania przez niego pracy. W zależności do zajmowanego przez pracownika stanowiska firmowy komputer może zawierać niezwykle ważne dla firmy dane, których ujawnienie (w niektórych przypadkach również innym pracownikom tej samej firmy) mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Chodzi np. o treść kontraktów, bazę danych klientów firmy, strategie marketingowe, dane finansowe firmy, dane osobowe pracowników, szczegóły technologiczne produkcji itp. Takie informacje są szczególnie chronione przez firmę. Pracownicy mający do nich dostęp z mocy prawa są zobowiązani do ich chronienia. Nierzadko zdarza się, że do ochrony tych tajemnic firmowych zobowiązują pracownika dodatkowe zakazy wynikające z regulaminu pracy lub osobnych umów, często przewidujących kary pieniężne za ich naruszenie.

Zatem użyczenie komputera zawierającego takie dane może być kwalifikowane jako brak dbałości o zakładowe mienie oraz złamanie obowiązku zachowania danych firmy w tajemnicy, ponieważ użytkujący taki komputer ma do nich dostęp. Takie postępowanie pracownika jest naruszeniem organizacji i porządku w procesie pracy i upoważnia pracodawcę do nałożenia na niego kary porządkowej upomnienia lub nagany. Może również stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub nawet bez wypowiedzenia z winy pracownika w zależności od okoliczności sytuacji oraz oceny pracodawcy.

PRZYKŁAD

Pracownik działu handlowego na jeden dzień pożyczył swój komputer koledze pracującemu w firmie konkurencyjnej. W komputerze znajdowała się baza klientów. Dane te nie były zabezpieczone dodatkowymi hasłami. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo nie tylko nałożyć na pracownika karę porządkową, ale również zwolnić go z pracy, nawet dyscyplinarnie.

Nawet jeśli pliki zawierające dane firmowe zostaną dodatkowo zabezpieczone hasłem, którego nie zna użytkujący, pożyczenie laptopa osobie spoza firmy bez zgody i wiedzy pracodawcy może być podstawą zastosowania kary porządkowej wobec pracownika. Takie postępowanie może być bowiem ocenione jako naruszenie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oraz niedopełnienie obowiązku dbałości o zakładowe mienie (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Natomiast stopień dodatkowego zabezpieczenia firmowych plików może mieć wpływ na rodzaj zastosowanej wobec pracownika kary lub na tryb rozwiązania z nim umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracownik działu technicznego pożyczył swój firmowy laptop bratu pracującemu w innej branży. Dodatkowo pliki firmowe były zabezpieczone hasłami, których nie znał brat pracownika. W takiej sytuacji pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia lub nagany. Nie ma natomiast podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego.

Mają zatem Państwo prawo ukarać pracownika karą porządkową pod warunkiem, że nie upłynęły jeszcze terminy na jej nałożenie (tj. 2 tygodnie od uzyskania wiadomości o zdarzeniu uzasadniającym ukaranie pracownika karą porządkową oraz 3 miesiące od dopuszczenia się tego naruszenia przez pracownika).

PRZYKŁAD

Pracownik pożyczył na dwa dni – 14 i 15 marca br. służbowy laptop swojemu bratu. Pracodawca dowiedział się o tym 20 lipca br. W takim przypadku pracodawca nie może ukarać pracownika karą upomnienia lub nagany, ponieważ minęły już 3 miesiące od czasu, kiedy doszło do pożyczenia laptopa.

Ważne jest również, aby przed ukaraniem pracownika pracodawca go wysłuchał. Wyjaśnienia pracownika mogą znacząco wpłynąć na rodzaj zastosowanej kary.

Powierzając pracownikom sprzęt komputerowy warto od razu jasno określić zasady jego użytkowania. W tym celu można stworzyć odrębny regulamin korzystania z takiego sprzętu lub zamieścić w regulaminie pracy odpowiednie postanowienia.

Podstawa prawna

 • art. 100 § 2 pkt 4, art. 108 § 1, art. 109 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA