Kategorie

Czy można ukarać pracownika karą porządkową za pożyczenie służbowego laptopa osobie spoza firmy

Maria Staniszewska
Niedawno wymieniałem w firmie sprzęt komputerowy i zamiast komputerów stacjonarnych kupiłem dla pracowników laptopy. Każdemu z pracowników do pracy powierzyłem konkretny komputer. Ostatnio dowiedziałem się, że jeden z pracowników w czasie urlopu wypoczynkowego pożyczył powierzony mu firmowy laptop koledze spoza firmy. Czy mogę nałożyć na niego karę porządkową?

Może Pan nałożyć na pracownika za użyczenie firmowego sprzętu osobie spoza firmy karę porządkową upomnienia lub nagany pod warunkiem, że nie upłynęły terminy, jakie ma pracodawca na jej nałożenie.

UZASADNIENIE

Pracownik ma obowiązek dbania o dobro zakładu pracy, jego mienie oraz zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu pracy). Oznacza to, że pracownik ma obowiązek dbania o powierzony mu do wykonywania pracy sprzęt firmowy, np. laptop. Taki sprzęt nie jest jego własnością i nie może on nim rozporządzać według własnego uznania. A zatem pracownik nie może swobodnie wgrywać dowolnych programów czy ściągać plików z internetu (np. z filmami lub muzyką) bez konsultacji z pracodawcą lub osobą wyznaczoną do nadzorowania powierzonego sprzętu. W konsekwencji nie może go również pożyczać innym osobom bez wiedzy i zgody pracodawcy. Firmowy laptop jest własnością pracodawcy, a zatem użyczenie go innej osobie, niezależnie od tego, czy jest to inny pracownik tego samego pracodawcy czy osoba spoza firmy, powinno się odbywać jedynie za jego wiedzą i zgodą.

WAŻNE!

Pracownik może pożyczyć służbowy sprzęt innej osobie tylko za zgodą pracodawcy.

Reklama

Pracownik, któremu pracodawca powierzył komputer, ma dzięki niemu dostęp do programów i danych niezbędnych do wykonywania przez niego pracy. W zależności do zajmowanego przez pracownika stanowiska firmowy komputer może zawierać niezwykle ważne dla firmy dane, których ujawnienie (w niektórych przypadkach również innym pracownikom tej samej firmy) mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Chodzi np. o treść kontraktów, bazę danych klientów firmy, strategie marketingowe, dane finansowe firmy, dane osobowe pracowników, szczegóły technologiczne produkcji itp. Takie informacje są szczególnie chronione przez firmę. Pracownicy mający do nich dostęp z mocy prawa są zobowiązani do ich chronienia. Nierzadko zdarza się, że do ochrony tych tajemnic firmowych zobowiązują pracownika dodatkowe zakazy wynikające z regulaminu pracy lub osobnych umów, często przewidujących kary pieniężne za ich naruszenie.

Zatem użyczenie komputera zawierającego takie dane może być kwalifikowane jako brak dbałości o zakładowe mienie oraz złamanie obowiązku zachowania danych firmy w tajemnicy, ponieważ użytkujący taki komputer ma do nich dostęp. Takie postępowanie pracownika jest naruszeniem organizacji i porządku w procesie pracy i upoważnia pracodawcę do nałożenia na niego kary porządkowej upomnienia lub nagany. Może również stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub nawet bez wypowiedzenia z winy pracownika w zależności od okoliczności sytuacji oraz oceny pracodawcy.

PRZYKŁAD

Reklama

Pracownik działu handlowego na jeden dzień pożyczył swój komputer koledze pracującemu w firmie konkurencyjnej. W komputerze znajdowała się baza klientów. Dane te nie były zabezpieczone dodatkowymi hasłami. W takiej sytuacji pracodawca ma prawo nie tylko nałożyć na pracownika karę porządkową, ale również zwolnić go z pracy, nawet dyscyplinarnie.

Nawet jeśli pliki zawierające dane firmowe zostaną dodatkowo zabezpieczone hasłem, którego nie zna użytkujący, pożyczenie laptopa osobie spoza firmy bez zgody i wiedzy pracodawcy może być podstawą zastosowania kary porządkowej wobec pracownika. Takie postępowanie może być bowiem ocenione jako naruszenie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oraz niedopełnienie obowiązku dbałości o zakładowe mienie (art. 108 § 1 Kodeksu pracy). Natomiast stopień dodatkowego zabezpieczenia firmowych plików może mieć wpływ na rodzaj zastosowanej wobec pracownika kary lub na tryb rozwiązania z nim umowy o pracę.

PRZYKŁAD

Pracownik działu technicznego pożyczył swój firmowy laptop bratu pracującemu w innej branży. Dodatkowo pliki firmowe były zabezpieczone hasłami, których nie znał brat pracownika. W takiej sytuacji pracodawca może zastosować wobec pracownika karę upomnienia lub nagany. Nie ma natomiast podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego.

Mają zatem Państwo prawo ukarać pracownika karą porządkową pod warunkiem, że nie upłynęły jeszcze terminy na jej nałożenie (tj. 2 tygodnie od uzyskania wiadomości o zdarzeniu uzasadniającym ukaranie pracownika karą porządkową oraz 3 miesiące od dopuszczenia się tego naruszenia przez pracownika).

PRZYKŁAD

Pracownik pożyczył na dwa dni – 14 i 15 marca br. służbowy laptop swojemu bratu. Pracodawca dowiedział się o tym 20 lipca br. W takim przypadku pracodawca nie może ukarać pracownika karą upomnienia lub nagany, ponieważ minęły już 3 miesiące od czasu, kiedy doszło do pożyczenia laptopa.

Ważne jest również, aby przed ukaraniem pracownika pracodawca go wysłuchał. Wyjaśnienia pracownika mogą znacząco wpłynąć na rodzaj zastosowanej kary.

Powierzając pracownikom sprzęt komputerowy warto od razu jasno określić zasady jego użytkowania. W tym celu można stworzyć odrębny regulamin korzystania z takiego sprzętu lub zamieścić w regulaminie pracy odpowiednie postanowienia.

Podstawa prawna

 • art. 100 § 2 pkt 4, art. 108 § 1, art. 109 § 1 i § 2 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?