REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany terminów urlopowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Piecyk

REKLAMA

Termin urlopu ustalony w planie urlopów lub po porozumieniu z pracownikiem nie jest bezwzględnie wiążący dla pracownika oraz pracodawcy i może ulec zmianie z przyczyn leżących po stronie zarówno pracodawcy, jak i pracownika.

Termin urlopu może być przesunięty na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Dokonanie oceny, czy przyczyny podane przez pracownika uzasadniają przesunięcie terminu urlopu i w konsekwencji podjęcie decyzji o uwzględnieniu wniosku pracownika, należy do wyłącznej kompetencji pracodawcy.

REKLAMA

Przesunięcie urlopu z inicjatywy pracodawcy

Pracodawca może przesunąć termin urlopu z powodu swoich szczególnych potrzeb, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Ocena, czy zachodzą szczególne potrzeby pracodawcy uzasadniające przesunięcie terminu urlopu, należy do pracodawcy.

Do takich sytuacji można zaliczyć np. przesunięcie terminu odbioru budowy nowych pomieszczeń magazynowych lub hal i związana z tym przeprowadzka, konieczność usuwania awarii.

Przesunięcie terminu urlopu powoduje konieczność ustalenia między pracodawcą a pracownikiem nowego terminu wykorzystania urlopu. Nowy termin urlopu powinien przypadać w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo.

Kilka godzin urlopu >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przepisy nie przewidują, w jakim okresie przed rozpoczęciem urlopu pracodawca będzie miał możliwość przesunięcia urlopu w związku z zaistnieniem szczególnej potrzeby uzasadniającej konieczność pozostania danego pracownika w zakładzie pracy dla zapewnienia prawidłowego toku pracy. Można więc przyjąć, że przesunięcie terminu urlopu może nastąpić nawet na jeden dzień przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu zgodnie z planem. W takich okolicznościach nie jest wykluczone dochodzenie przez pracownika pokrycia poniesionych strat związanych z rezygnacją z zaplanowanego urlopu.

Obligatoryjne natomiast jest przesunięcie terminu urlopu przez pracodawcę w przypadku zaistnienia jakiejkolwiek przyczyny usprawiedliwiającej nieobecność pracownika w pracy, w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
  • urlopu macierzyńskiego.

Urlop u dwóch pracodawców >>

Jeżeli pracownik będzie chciał skorzystać z niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym, w szczególności bezpośrednio po ustaniu przyczyny nieobecności, wówczas powinien dokonać uzgodnienia z pracodawcą terminu wykorzystania przesuniętego urlopu (nie dotyczy to urlopu wykorzystanego po urlopie macierzyńskim).


Przerwanie urlopu

REKLAMA

Modyfikacja zaplanowanego wcześniej okresu korzystania przez pracownika z urlopu może być konieczna również w przypadku, gdy pracownik rozpocznie korzystanie z urlopu w zaplanowanym terminie, jednak w trakcie urlopu zaistnieją przyczyny uniemożliwiające jego dalsze kontynuowanie. Są one takie same jak okoliczności powodujące przesunięcie terminu urlopu.

W takich sytuacjach urlop z mocy prawa ulegnie przerwaniu na czas istnienia konkretnej przyczyny. Niewykorzystanej części urlopu pracodawca będzie obowiązany udzielić w terminie późniejszym. Przyczyny, których zaistnienie powoduje przerwanie urlopu, są wymienione wyczerpująco. Inne przyczyny usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy niż wskazane wyżej nie powodują przerwania urlopu.

Przykład

W czasie korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego ciężko rozchorowała się jego żona. Pracownik przerwał urlop, aby sprawować opiekę nad żoną. Poinformował o tym fakcie pracodawcę i zwrócił się z prośbą o ustalenie nowego terminu przerwanego urlopu. Pracodawca poinformował pracownika, że sprawowanie osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny w trakcie urlopu nie powoduje przerwania urlopu wypoczynkowego i nie uzasadnia udzielenia niewykorzystanej części urlopu w terminie późniejszym.

Odwołanie z urlopu

W przypadku gdy okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu wymagają obecności pracownika w firmie, pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Podstawą odwołania mogą być tylko okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu, jednakże ocena przyczyny uzasadniającej odwołanie pracownika z urlopu należy do pracodawcy.

Pracownik odwołany z urlopu powinien się stawić u pracodawcy, nawet jeżeli uważa, że pracodawca swobodnie mógłby się bez niego obejść. Niestawienie się pracownika do pracy w związku z odwołaniem z urlopu może zostać potraktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i jako takie skutkować karą porządkową lub nawet rozwiązaniem stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Odwołanie pracownika z urlopu powinno nastąpić w taki sposób, aby mógł on w odpowiednim czasie stawić się do pracy w wyznaczonym terminie, a tym samym swobodnie się wywiązać ze swoich obowiązków pracowniczych.

Pracodawca jest obciążony kosztami poniesionymi przez pracownika, jeżeli pozostają one w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu. Do kosztów tych należą m.in. niepodlegająca zwrotowi zapłata za niewykorzystany w związku z odwołaniem z urlopu pobyt w ośrodku wczasowym, w hotelu, kwaterze prywatnej oraz koszty podróży powrotnej z miejsca pobytu w czasie urlopu do miejsca pracy.

Koszty te powinny być udokumentowane przez pracownika. Zwrot kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu obejmuje również koszty niewykorzystania urlopu przez jego rodzinę, jeżeli również ona zmuszona była do przerwania wypoczynku.

Obowiązek zwrotu kosztów związanych z odwołaniem pracownika z urlopu wypoczynkowego odnosi się tylko do pokrycia rzeczywistej szkody. W związku z tym zwrotowi nie podlegają utracone przez pracownika wskutek odwołania z urlopu korzyści w postaci np. zapłaty za wykonaną w czasie urlopu pracę za granicą.

Jeżeli jednak pracodawca odwołał pracownika z urlopu w sposób sprzeczny z warunkami uprawniającymi go do podjęcia takiej decyzji (np. wcześniej zapowiedziana kontrola NIK), pokrycie poniesionej przez pracownika szkody może dotyczyć również utraconych na skutek odwołania korzyści.

Podstawa prawna:

  • art. 164–167 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA