REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacje przepisów ubezpieczeniowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Stykowska-Sikora

REKLAMA

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez niego odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

System ubezpieczeń społecznych podobnie jak prawo podatkowe jest w Polsce na tyle skomplikowany, że przedsiębiorcy mają często poważne wątpliwości, jak stosować w praktyce przepisy ubezpieczeniowe. Już prawie od roku, tj. od 20 września 2008 r., płatnicy składek, wzorem interpretacji podatkowych, mogą jednak składać wnioski o pisemne interpretacje dotyczące stosowania przepisów w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

REKLAMA

Autopromocja

Kto może wystąpić z wnioskiem

Z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji może wystąpić wyłącznie przedsiębiorca, tj. osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Kto rozstrzyga sprawy o nieprzekazywanie składek>>

Stąd też z wnioskiem może wystąpić m.in.:

  • spółka jawna,
  • spółka partnerska,
  • spółka komandytowa,
  • spółka z o.o. lub akcyjna,
  • wspólnik spółki cywilnej jako przedsiębiorca.

Prawa do złożenia wniosku nie ma natomiast:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • osoba kontynuująca opłacanie składek,
  • osoba chcąca rozpocząć prowadzenie działalności, która nie została jeszcze wpisana do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wspólnik spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej lub wspólnik jednoosobowej spółki z o.o., niebędący samodzielnym przedsiębiorcą,
  • spółka cywilna.

Zakres zapytania

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS i NFZ z żądaniem udzielenia pisemnej interpretacji tylko tych przepisów, z których wynika dla niego obowiązek świadczenia odpowiednio składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne.

Do przepisów, z których wynika obowiązek opłacania przez przedsiębiorcę składek na ubezpieczenia społeczne, zalicza się przede wszystkim:

  • ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.);
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.);
  • ustawę z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Przedsiębiorca nie uzyska pisemnej interpretacji w zakresie tych przepisów, które regulują prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych, tj. w zakresie przepisów:

  • ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
  • ustawy z 25 czerwca 1999 r. o ubezpieczeniu społecznym w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Wymogi wniosku

Pisemne interpretacje ZUS wydaje tylko w indywidualnych sprawach przedsiębiorców. Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji może dotyczyć zarówno zaistniałego stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego. We wniosku przedsiębiorca jest obowiązany przede wszystkim przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe (stąd też o wiążącą interpretację może zwrócić się również płatnik składek, który będzie zobowiązany w przyszłości naliczyć składki od przychodu i od interpretacji uzależnia swoje działania), a ZUS lub NFZ powinien udzielić pisemnej interpretacji. Niezbędnym wymogiem jest również wskazanie przez przedsiębiorcę własnego stanowiska w sprawie, tj. własnej interpretacji przepisów, którą uważa za prawidłową.


Ponadto wniosek powinien zawierać:

  • nazwę firmy przedsiębiorcy,
  • oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP),
  • numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,
  • adres do korespondencji, w przypadku gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Do wniosku należy dołączyć:

  • pełnomocnictwo – jeżeli wniosek o wydanie pisemnej interpretacji jest składany przez pełnomocnika przedsiębiorcy;
  • odpis z odpowiedniego rejestru, z którego wynika umocowanie osób podpisanych pod wnioskiem do reprezentowania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
  • dowód uiszczenia należnej opłaty.

Jeżeli wniosek o wydanie pisemnej interpretacji nie spełnia wymogów formalnych, to ZUS lub NFZ wzywa przedsiębiorcę do usunięcia braków formalnych w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Od wniosku o wydanie pisemnej interpretacji należy uiścić opłatę w wysokości 40 zł, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku, na rachunek bankowy wskazany przez ZUS lub NFZ.

Jeżeli w jednym wniosku przedsiębiorca występuje o interpretację przepisów ubezpieczeniowych w odniesieniu do kilku odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, to od każdego odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego należna jest opłata w kwocie 40 zł.

Nieopłacenie wniosku spowoduje, że nie zostanie on rozpatrzony, bez względu na spełnienie wszystkich innych wymogów formalnych.


Odpowiedź

Wydanie pisemnej interpretacji powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego i opłaconego wniosku przedsiębiorcy. Niewydanie interpretacji w tym terminie przez właściwy organ oznacza, że została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji.

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu>>

Odpowiedź ZUS lub NFZ następuje w formie decyzji, która powinna zawierać wskazanie prawidłowego stanowiska w sprawie wraz z uzasadnieniem prawnym oraz pouczeniem o prawie wniesienia środka zaskarżenia. Odwołanie od decyzji przysługuje – za pośrednictwem właściwej jednostki organizacyjnej ZUS – do właściwego sądu okręgowego w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia.

Skutki interpretacji

Wydana interpretacja nie wiąże przedsiębiorcy. Jest ona natomiast wiążąca dla ZUS lub NFZ. Oznacza to, że przedsiębiorca na własną odpowiedzialność może nie zastosować się do wykładni przepisów. Zastosowanie się do interpretacji przez przedsiębiorcę oznacza jednak, że nie będzie można go obciążyć jakimikolwiek sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Zastosowanie się do interpretacji ZUS nie zwalnia jednak płatnika z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne

ZUS i NFZ mogą zmieniać decyzje w sprawie interpretacji przepisów ubezpieczeniowych wyłącznie w drodze wznowienia postępowania, z wyjątkiem przypadku, gdy w wyniku wydania interpretacji nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.

Podstawa prawna:

  • art. 10, 10a ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 141, poz. 888).
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA