reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Czy harmonogram czasu pracy powinien być uzgadniany ze związkami zawodowymi

Chcemy zmienić dotychczasowy zwyczaj, który polega na konsultowaniu ze związkami zawodowymi harmonogramu czasu pracy naszych pracowników (ponad 100 osób) i wywieszaniu go na tablicy ogłoszeń. Związki nie wyrażają zgody na inną formę powiadamiania pracowników o ich planie pracy. Czy możemy im się sprzeciwić i powiadamiać pracowników indywidualnie o ich grafikach pracy bez uzgodnień ze związkami zawodowymi?

Mogą Państwo zaprzestać przeprowadzania ze związkami konsultacji w sprawie grafików czasu pracy pracowników i podawania informacji w tym zakresie na tablicy ogłoszeń. Stosowana przez Państwa praktyka nie ma żadnego uzasadnienia w przepisach prawnych. Związki zawodowe bezpodstawnie domagają się utrzymania dotychczasowego sposobu planowania pracy.

UZASADNIENIE

Mogą Państwo opracowywać harmonogramy (grafiki) pracy dla każdego z pracowników bez potrzeby konsultowania tej sprawy z działającymi u Państwa związkami zawodowymi. Wywieszenie grafiku pracy poszczególnych pracowników stanowi natomiast naruszenie ochrony danych osobowych tych pracowników.

WAŻNE!

Pracodawca nie ma obowiązku ustalać harmonogramu czasu pracy ze związkami zawodowymi.

Zakładowe organizacje związkowe brały zapewne udział przy ustalaniu treści regulaminu pracy (zakładowego układu zbiorowego pracy). W tych dokumentach powinny zostać wprowadzone postanowienia ustalające systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe, obowiązujące w Państwa firmie. Postanowienia regulaminu pracy powinny być zatem znane każdemu pracownikowi i działaczowi związkowemu.

WAŻNE!

Harmonogram pracy konkretyzuje rozkład czasu pracy poszczególnych pracowników i jest skierowany przez pracodawcę bezpośrednio do konkretnych pracowników, z pominięciem związków zawodowych.

PRZYKŁAD

Do regulaminu pracy zostało wprowadzone postanowienie, które dotyczy kierowców komunikacji miejskiej, następującej treści: „Kierowców obowiązuje równoważny system czasu pracy. Czas pracy tych pracowników nie może przekroczyć 10 godzin na dobę w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym. Rozkład czasu pracy dla każdego z pracowników, określający dni i godziny pracy, a także dni wolne od pracy, będzie ustalany w grafikach czasu pracy sporządzonych na okres rozliczeniowy, najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem okresu rozliczeniowego. Grafiki pracy będą przekazywane przez dyspozytora poszczególnym pracownikom w wersji papierowej”. Takie ustalenie rozkładu czasu pracy oraz planowania pracy jest prawidłowe.

Na podstawie postanowień regulaminu pracy dotyczących czasu pracy można w harmonogramach pracy szczegółowo określić rozkład czasu pracy poszczególnych pracowników na dany okres rozliczeniowy. Obowiązek tworzenia harmonogramu pracy nie wynika z żadnych przepisów prawa pracy. Wynika on z potrzeb danego zakładu pracy, ze względu na specyfikę jego funkcjonowania czy potrzeby organizacyjne. Ma to miejsce wówczas, jeżeli pracownicy w ramach ustalonego systemu czasu pracy pracują w różnych rozkładach czasu pracy, w wydłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, na zmiany, w różnych terminach korzystają z dni wolnych. Opracowywanie harmonogramów pracy jest wówczas wręcz konieczne i powinno być podawane do wiadomości poszczególnych pracowników z wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że nieprawidłowe ustalenie harmonogramu naruszające przepisy o czasie pracy jest wykroczeniem i podlega karze grzywny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama