REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto po śmierci pracownika ponosi odpowiedzialność za przywłaszczone przez niego mienie pracodawcy

Sylwia Kalman

REKLAMA

Pracownica była zatrudniona w naszym zakładzie pracy w charakterze głównej księgowej. W wyniku toczącego się postępowania karnego prawomocnym wyrokiem sądu ustalono, że w trakcie pełnienia obowiązków służbowych pracownica ta przywłaszczyła na naszą szkodę kwotę 30 000 zł. Ustalono również, że mąż pracownicy i jej dorosły syn wiedzieli o tym i korzystali z przywłaszczonych pieniędzy. W lutym br. pracownica zmarła. Jej mąż i syn odrzucili spadek. Czy możemy wystąpić do męża zmarłej pracownicy i jej syna o zwrot przywłaszczonych pieniędzy?

RADA

Autopromocja

Jeśli mąż i syn zmarłej pracownicy świadomie skorzystali z wyrządzonej Państwu szkody, to mogą Państwo, mimo odrzucenia spadku, domagać się od nich zwrotu przywłaszczonych pieniędzy. W razie odmowy zwrotu pieniędzy przysługuje Państwu roszczenie odszkodowawcze, którego można dochodzić w procesie cywilnym.

UZASADNIENIE

W chwili śmierci pracownika stosunek pracy wygasa (art. 631 § 1 Kodeksu pracy). Ponieważ podstawową cechą stosunku pracy jest osobisty charakter świadczenia pracy, w przypadku śmierci pracownika nie może on być kontynuowany.

Po śmierci pracownika prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą na jego małżonka i inne osoby spełniające warunki do uzyskania renty rodzinnej. Są to takie świadczenia, jak np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop czy niewypłacone wynagrodzenie. Prawa majątkowe przechodzą na małżonka zmarłego pracownika i innych członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej w równych częściach (art. 631 § 2 Kodeksu pracy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzina zmarłego przejmuje prawa majątkowe z jego stosunku pracy bez potrzeby przeprowadzania postępowania spadkowego. W razie braku osób uprawnionych prawa majątkowe wchodzą do spadku. Oznacza to, że spadkobiercy mogą żądać od pracodawcy wypłaty np. zaległego wynagrodzenia zmarłego pracownika dopiero po uzyskaniu sądowego stwierdzenia nabycia spadku.

PRZYKŁAD

Jan K. zmarł na zawał serca. Był wdowcem. Pozostawił po sobie dwóch dorosłych synów, którym nie przysługuje prawo do renty rodzinnej. W związku z tym synowie mogą zwrócić się do byłego pracodawcy ojca o wypłatę jego wynagrodzenia dopiero po uzyskaniu sądowego postanowienia nabycia spadku.

Wprawdzie kwestie praw majątkowych po zmarłym pracowniku są uregulowane w Kodeksie pracy, ale nie ma regulacji dotyczących długów po zmarłym pracowniku. Spadkobiercy zmarłego pracownika ponoszą więc odpowiedzialność za długi spadkowe według ogólnych zasad prawa spadkowego, a nie Kodeksu pracy (art. 922 i nast. Kodeksu cywilnego). Długi spadkowe, jako zobowiązania zmarłego pracownika, podobnie jak prawa po zmarłym pracowniku, przechodzą na rodzinę zmarłego pracownika uprawnioną do dziedziczenia. W podanym przykładzie będzie to mąż zmarłej pracownicy i jej syn. Dziedziczą oni każdy po 1/2 spadku pracownicy (art. 931 Kodeksu cywilnego). Oczywiście, pracodawca zawsze ma możliwość umorzenia długów zmarłego pracownika.

WAŻNE!

Spadkobiercy zmarłego pracownika ponoszą odpowiedzialność za długi zmarłego według zasad prawa spadkowego.

Każdy spadkobierca ma jednak prawo do odrzucenia spadku. Spadkobierca, który odrzucił spadek, nie dziedziczy po zmarłym ani jego zobowiązań, ani praw. Zatem jest zwolniony od odpowiedzialności za długi spadkowe, co jednak nie jest równoznaczne z całkowitym zwolnieniem od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem spadkobiercy.

W niektórych sytuacjach, nawet w przypadku odrzucenia spadku, spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe. Stanie się tak, jeśli spadkobierca świadomie korzystał z wyrządzonej pracodawcy szkody, np. tak jak w podanym przykładzie korzystał z przywłaszczonych pieniędzy znając źródło ich pochodzenia (art. 422 Kodeksu cywilnego).

Na takim stanowisku stanął również Sąd Najwyższy w wyroku z 28 stycznia 1975 r. (I PR 187/74), w którym stwierdził, że spadkobierca, który odrzucił spadek, może ponosić odpowiedzialność za mienie zagarnięte przez jego poprzednika prawnego na szkodę zakładu pracy, jeżeli świadomie skorzystał z wyrządzonej w ten sposób temu zakładowi szkody.

Podstawa prawna

  • art. 631 Kodeksu pracy,
  • art. 422, art. 922, art. 931 Kodeksu cywilnego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA