Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu Unia Europejska. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące Unia Europejska.
Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?
Aktualizacja: 10.10.2018
Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym. »
Polska z prawie najniższym bezrobociem w UE
Aktualizacja: 02.10.2018
Według danych Eurostatu Polska plasuje się na drugim miejscu, na równi z Niemcami, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. »
Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej
Aktualizacja: 27.08.2018
Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem. »
Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie
Aktualizacja: 11.10.2018
Za fałszowanie ewidencji czasu pracy lub odmowę udostępnienia jej kontrolerom zostaną naliczone kary pieniężne. Ponadto wysokie kary będą naliczane za przekroczenie 10 godzin czasu pracy w porze nocnej. »
Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r.
Aktualizacja: 24.07.2018
Unia Europejska chce powołać specjalny Urząd ds. Pracy, który ma zacząć funkcjonować od 2019 r. Zdaniem Pracodawców RP, nowa instytucja utrudni polskim firmom delegowanie pracowników. »
Unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów
Aktualizacja: 27.06.2018
Komisja Europejska pracuje nad przepisami zapewniającymi odpowiedni standard ochrony dla sygnalistów. Jakie obowiązki nakładać będzie na pracodawców dyrektywa? »
Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich
Aktualizacja: 25.06.2018
Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada. »
Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata
Aktualizacja: 22.06.2018
Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm? »
Nowe przepisy o delegowaniu - skutki dla pracowników i agencji zatrudnienia
Aktualizacja: 13.06.2018
Zmiany dotyczące delegowania pracowników dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm. Co w praktyce oznacza dla polskich pracowników i agencji pośrednictwa pracy przyjęcie przez UE nowej dyrektywy o delegowaniu? »
System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju
Aktualizacja: 19.11.2020
Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć. »
Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?
Aktualizacja: 07.05.2018
Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania. »
Delegowanie pracowników na nowych zasadach - co zmiany oznaczają dla pracodawców
Aktualizacja: 13.04.2018
Okres delegowania pracowników na dwanaście miesięcy, z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy - w takim kształcie została przyjęta dyrektywa o delegowaniu pracowników. Zmiany dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm. »
Bezrobocie w Polsce w lutym 2018 r.
Aktualizacja: 05.04.2018
Polska znalazła się na 6. miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia. Spadek stopy bezrobocia objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn - podał Eurostat. »
EUP – nowy unijny urząd – jaką funkcję ma pełnić?
Aktualizacja: 27.03.2018
Europejski Urząd ds. Pracy ma być nową instytucją, która rozpocznie swoją działalność już w przyszłym roku. Powstała w odpowiedzi na rosnącą liczbę obywateli UE, którzy nie tylko mieszkają, ale też pracują w innym kraju niż ten, z którego pochodzą. W jakim celu ją powołano? »
Wzrost wynagrodzenia kierowców
Aktualizacja: 30.10.2017
Maksymalny czas delegowania pracowników to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy. Po upływie tego czasu pracownik będzie podlegał przepisom kraju przyjmującego. Oznacza to wzrost wynagrodzenia kierowców. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »