reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Kierowcy zatrudnieni na placu budowy

Kierowcy zatrudnieni na placu budowy

Jesteśmy firma budowlaną. Czy przepisy o czasie pracy kierowców (rozporządzenie unijne nr 561/2006 oraz ustawa o czasie pracy kierowców) stosuje się do naszych kierowców wykonujących pracę przy budowie dróg? Kierowcy są zatrudnieni na podstawie umów o pracę i nie wyjeżdżają poza teren budowy. Jeśli nie stosujemy tych przepisów, to jakie regulacje obowiązują kierowców pracujących w naszej firmie?

RADA

Jeśli kierowcy mają poruszać się tylko po terenie budowy, to nie mają do nich zastosowania ani przepisy ustawy o czasie pracy kierowców, ani przepisy rozporządzenia unijnego nr 561/2006. Do Państwa kierowców będą miały zastosowanie jedynie przepisy Kodeksu pracy.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosuje się tylko do kierowców, którzy wykonują przewozy drogowe i są zatrudnieni, co do zasady, na podstawie umowy o pracę. Przewozem drogowym w rozumieniu tej ustawy jest każda podróż odbywana w całości lub części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używanym do przewozu osób lub rzeczy. Drogami publicznymi są drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz krajowe. Ustawy o czasie pracy kierowców nie stosuje się więc do kierowców, którzy poruszając się w ramach obowiązków pracowniczych pojazdem samochodowym nie wyjeżdżają na drogi gminne, powiatowe czy wojewódzkie, a tylko przemieszczają się po placu budowy tych dróg. Przejazdy po takim placu nie są bowiem przejazdami drogowymi w rozumieniu ustawy o czasie pracy kierowców, a co za tym idzie, do pracowników je wykonujących nie mają zastosowania jej przepisy. Do tych kierowców stosuje się, w zakresie czasu pracy, przepisy Kodeksu pracy.

Jeśli jednak Państwa kierowcy, oprócz poruszania się po terenie budowy, mieliby wykonywać również przewozy drogowe, czyli przewozy po drogach publicznych, z załadunkiem lub bez, do ich czasu pracy będzie miała zastosowanie ustawa o czasie pracy kierowców. Takie przejazdy są bowiem przewozami drogowymi w rozumieniu ustawy o czasie pracy kierowców.

Tak samo przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o stosowanie rozporządzenia unijnego nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego. Rozporządzenie to odnosi się bowiem również do przewozów drogowych rozumianych jako podróż odbywana w całości lub części po drogach publicznych przez pojazd, z ładunkiem lub bez, używanym do przewozu osób lub rzeczy.

WAŻNE!

Jeżeli kierowcy nie będą wyjeżdżać poza plac budowy, to czas ich pracy będzie regulowany przepisami Kodeksu pracy.

Jeśli Państwa kierowcy będą się poruszać również po drogach publicznych, będzie się do nich stosować przepisy rozporządzenia unijnego. Warunkiem ich zastosowania będzie jednak to, że kierowcy będą jeździć pojazdami przystosowanymi do przewozu rzeczy o dopuszczalnej masie całkowitej, łącznie z przyczepą lub naczepą, przekraczającej 3,5 tony oraz dopuszczalna maksymalna prędkość pojazdu będzie przekraczać 40 km/h.

 art. 1 pkt 1, art. 2 pkt 2 ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU nr 92, poz. 879 ze zm.),

 art. 2 ust. 1 pkt a, art. 3 pkt b, art. 4 pkt a rozporządzenia (WE) nr 561/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85 (DzU UE.L.06.102.1),

 art. 2 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (DzU z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.).

Monika Kaźmierczak

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama