| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Pracownik delegowany do Belgii

Pracownik delegowany do Belgii

Planujemy oddelegować do Belgii na okres 4 miesięcy pracownika zatrudnionego na stanowisku kierownika budowy. Osoba ta prowadzi jednocześnie w Polsce działalność gospodarczą. W jakim państwie delegowany pracownik będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym? Czy ZUS wyda w takiej sytuacji E-101?

RADA

Delegowany pracownik będzie podlegał ustawodawstwu belgijskiemu. ZUS nie poświadczy w tym przypadku E-101. Pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń na terenie Belgii. W Polsce nie będzie w tym czasie podlegał ubezpieczeniom ani z tytułu zatrudnienia, ani z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Osoba, która jednocześnie wykonuje pracę najemną i działalność na własny rachunek na terytorium różnych państw członkowskich UE/EFTA, podlega ustawodawstwu tego państwa, na którego terytorium wykonuje pracę najemną.

Pracownik zatrudniony w polskiej firmie dotychczas pracował na terenie Polski, dlatego podlegał ubezpieczeniom w Polsce. Od momentu, kiedy pracę najemną będzie wykonywał na terenie Belgii, będzie podlegał belgijskiemu ustawodawstwu w zakresie zabezpieczenia społecznego. Należy go zgłosić do ubezpieczeń w belgijskim systemie i tam opłacać za niego składki.

Dla pracownika oznacza to, że w okresie czasowego wykonywania pracy za granicą nie będzie podlegać w Polsce ubezpieczeniom również z tytułu prowadzenia działalności. Pracownik powinien uzyskać informację w belgijskiej instytucji (Office National de Securite Sociale, tj. Narodowy Urząd Zabezpieczenia Społecznego z siedzibą w Brukseli), czy z tytułu prowadzonej w Polsce działalności będzie zobowiązany opłacać składki w Belgii.

Dokumentem potwierdzającym podleganie ubezpieczeniom społecznym danego państwa jest formularz E-101. O jego wydanie pracownik powinien się zwrócić do instytucji belgijskiej. Formularz ten będzie dokumentem poświadczającym, że mimo zatrudnienia i prowadzenia działalności w Polsce, dla osoby tej właściwe jest belgijskie ustawodawstwo w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Przepisy dotyczące delegowania pracowników mają zastosowanie w sytuacji, gdy pracownicy zostają czasowo skierowani do pracy na obszarze innego państwa członkowskiego UE i jest to ich jedyny tytuł do ubezpieczeń. Zatem, jeśli przedsiębiorstwo wysyłające spełnia wymagania określone w przepisach wspólnotowych, delegowani pracownicy będą nadal podlegać ubezpieczeniom w państwie, w którym są stale zatrudnieni.

PRZYKŁAD

W połowie września br. polska firma wyśle do Francji na półroczny kontrakt 5 pracowników. Dla 3 z nich otrzymała z ZUS poświadczenia na formularzach E-101. Ponieważ 2 pracowników prowadziło dotychczas działalność gospodarczą, to poświadczone formularze E-101 z ZUS otrzymają po zaprzestaniu jej prowadzenia i po wyrejestrowaniu działalności. W okresie wykonywania pracy na terenie Francji osoby te będą, tak jak pozostali pracownicy, podlegać ubezpieczeniom w Polsce.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »