reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zlecenie w innym kraju

Zlecenie w innym kraju

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z firmą mającą siedzibę w Niemczech. W którym państwie będę podlegać ubezpieczeniom społecznym, jeżeli prowadzę działalność gospodarczą na terenie Polski, a na podstawie umowy zlecenia będę wykonywać pracę przedstawiciela handlowego na terenie całej Unii Europejskiej? - pyta Czytelnik z Koszalina.

Jeżeli umowa zlecenia będzie traktowana w Niemczech jako praca najemna, ubezpieczeniom społecznym osoba ta będzie podlegała w Niemczech. Prowadzoną w Polsce działalność gospodarczą będzie mogła wówczas wyrejestrować. Jeśli jednak praca przedstawiciela handlowego będzie traktowana jako działalność na własny rachunek, to ubezpieczeniom społecznym będzie podlegała w państwie zamieszkania.

Sprawy zabezpieczenia społecznego osób pracujących jednocześnie w więcej niż w jednym kraju Unii Europejskiej reguluje rozporządzenie Rady EWG nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty.

Określenie kraju, w którym ubezpieczeniom podlega osoba pracująca jednocześnie w kilku krajach Unii, reguluje Tytuł II rozporządzenia „Właściwe ustawodawstwo”. Rozstrzyga on jednak tylko o dwóch grupach ubezpieczonych, tj. pracownikach najemnych i osobach pracujących na własny rachunek. Nie odnosi się natomiast do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy agencyjne, umowy o dzieło). Przyjęcie interpretacji językowej tych przepisów prowadziłoby do możliwości określenia właściwego ustawodawstwa dla bardzo wąskiego kręgu osób.

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nakazuje jednak pojęcia „zatrudnienie” i „praca na własny rachunek” rozumieć w taki sposób, w jaki te rodzaje pracy są rozumiane przy stosunku ustawodawstwa z dziedziny zabezpieczenia społecznego danego państwa członkowskiego, na którego terytorium ta praca jest wykonywana.

Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że zakwalifikowanie osoby występującej w pytaniu jako pracownika lub jako osoby pracującej na własny rachunek wynika z krajowego systemu zabezpieczenia społecznego, do którego osoba ta należy.

W tym kontekście ważne jest również inne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którym pracownikiem jest każdy, kto wykonuje przez pewien czas pracę na rzecz i pod kierownictwem innej osoby w zamian za wynagrodzenie.

Osoba będąca pracownikiem najemnym na terytorium jednego państwa członkowskiego i równocześnie prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego państwa członkowskiego podlega ustawodawstwu państwa, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Polskie przepisy zaliczają do pracowników, o których mowa w Tytule II rozporządzenia 1408/71, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia i innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o umowie zlecenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama