Odliczenie zagranicznych składek zdrowotnych
REKLAMA
Od 1 grudnia 2008 r. podatek dochodowy od osób fizycznych ulega obniżeniu o kwotę składki zapłaconej w roku podatkowym ze środków podatnika na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne podatnika lub osób z nim współpracujących zgodnie z przepisami dotyczącymi obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, obowiązującymi w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, lub w Konfederacji Szwajcarskiej. Trzeba pamiętać, że regulacja ta znajduje zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2008 r.
REKLAMA
Wymienione wyżej obniżenie stosuje się pod warunkiem, że:
- nie dotyczy składki, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska,
- składka na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne zapłacona w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub do Konfederacji Szwajcarskiej nie została odliczona od dochodu (przychodu) albo podatku w tym państwie, albo nie została odliczona na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli od dochodu w Polsce jako składka na ubezpieczenia społeczne),
- istnieje podstawa prawna wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Obniżenie podatku dochodowego od ww. składki następuje w przypadku składek zapłaconych ze środków danego podatnika (bezpośrednio przez samego podatnika lub przez jego płatnika składek) i dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego tego podatnika lub osoby z nim współpracującej (oczywiście, jeśli obowiązek takiej składki wynika z przepisów o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Polska lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo do Konfederacji Szwajcarskiej).
Z uwagi na fakt, że przedmiotowe obniżenie nie dotyczy składki na ubezpieczenie zdrowotne, której podstawą wymiaru jest dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska – należy stwierdzić, że obniżenie jest możliwe tylko od tych dochodów, które podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce bądź też są opodatkowane w Polsce przy zastosowaniu metody zaliczenia proporcjonalnego. Warunkiem umożliwiającym odliczenie od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce zagranicznych składek na ubezpieczenie zdrowotne jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez polski organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym podatnik opłacał składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Ma to umożliwić polskim organom podatkowym dokonanie ewentualnej weryfikacji informacji dotyczących odliczenia od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconych w innych państwach członkowskich UE, EOG lub w Konfederacji Szwajcarskiej.
W przypadku obniżenia podatku od składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzone w ww. państwach podatnik musi dysponować dokumentami potwierdzającymi zapłatę tych składek (dowody wpłat tych składek dokonane bezpośrednio przez podatnika lub stosowne dokumenty otrzymane od płatnika zagranicznych składek).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat