REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej z dotacji UE

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna M. Świderska

REKLAMA

Rozpoczęcie działalności gospodarczej, zwłaszcza po ostatnich zmianach przepisów jest łatwiejsze. Warto wcześniej zapoznać się z procedurami, aby szybko załatwić wszelkie formalności i otrzymać dotację.

Dotacja unijna nie jest oprocentowana i nie trzeba jej zwracać. O jej udzielenie mogą występować zarówno nowo powstałe przedsiębiorstwa, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

REKLAMA

Autopromocja

Krok 1 - wybór nazwy

REKLAMA

Pierwszym krokiem zmierzającym w kierunku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej jest wybór jej nazwy. Należy jednak pamiętać o art. 434 k.c., zgodnie z którym „Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych”. Równolegle należy wybrać przedmiot działalności, który musi być zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności (dostępna na stronach Głównego Urzędu Statystycznego - www.stat.gov.pl).

Miejscem, gdzie najpierw należy zarejestrować działalność, jest właściwy ze względu na miejsce zameldowania urząd miasta lub gminy - wydział działalności gospodarczej i zezwoleń.

Na otrzymanym formularzu dokonuje się zgłoszenia o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, w którym podaje się:

  • oznaczenie przedsiębiorcy,
  • miejsce zamieszkania, adres przedsiębiorcy,
  • siedzibę i adres zakładu głównego,
  • oddziały bądź inne stałe miejsca i adresy wykonywania działalności,
  • kod według PKD oraz określenie przedmiotu działalności gospodarczej,
  • datę rozpoczęcia działalności.

Po upływie 14 dni (niekiedy jest to możliwe w krótszym czasie) otrzymuje się zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Po jego otrzymaniu osoba, która złożyła zgłoszenie, staje się przedsiębiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok 2 - uzyskanie REGON

Kolejnym krokiem jest uzyskanie zaświadczenia o numerze REGON, tj. zaświadczenia z aktualizowanego na bieżąco zbioru informacji o podmiotach gospodarki narodowej, prowadzonego w systemie informatycznym. Przy rejestrowaniu działalności do dokonywania formalności w urzędach i założenia rachunku bankowego potrzebna jest pieczątka firmy.

Na pieczątce należy zamieścić:

  • nazwę firmy,
  • adres firmy,
  • numer REGON,
  • numer NIP.

Krok 3 - konto bankowe

Następnie przedsiębiorca powinien skierować się do banku. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mają obowiązek posiadania odrębnego konta bankowego, na którym gromadzą oraz za pośrednictwem którego wydatkują środki pieniężne przeznaczone na realizację celów wynikających z prowadzonej działalności.

Krok 4 - uzyskanie NIP

Następnie należy skierować się do urzędu skarbowego, gdzie każdy podmiot gospodarczy ma obowiązek wypełnić zgłoszenie identyfikacyjne w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej oraz dopełnić formalności związanych z obowiązkiem podatkowym. W firmach jednoosobowych NIP osobisty jest tożsamy z firmowym.

Krok 5 - zgłoszenie do ZUS

REKLAMA

Ostatnim etapem jest zgłoszenie nie później niż 7 dni po rozpoczęciu działalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Należy pamiętać, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym, zdrowotnemu i wypadkowemu.

Od 24 sierpnia 2005 r. obowiązuje zmieniona ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, co wiąże się z obniżeniem składek ZUS dla przedsiębiorców. Powyższe zwolnienie nie ma jednak zastosowania do osób, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, dla którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Krok 6 - ubieganie się o dotacje

Po przebrnięciu procedur rejestrowych można ubiegać się o dotację. Największe szanse na dofinansowanie mają:

  • osoby do 25. roku życia,
  • kobiety (zwłaszcza matki samotnie wychowujące dzieci, kobiety powracające lub wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy),
  • osoby starsze - po 45. roku życia,
  • osoby długotrwale bezrobotne (powyżej 12 miesięcy),
  • mieszkańcy obszarów wiejskich,
  • osoby niepełnosprawne.

W większości przypadków sukcesem kończą się starania o dotację tych przedsiębiorców, których prezentowane projekty wynikają z rzeczywistych potrzeb.

Prawidłowe zdefiniowanie planów oraz wynikających z nich potrzeb przedsiębiorstwa jest kluczowym etapem, który powinien rozpoczynać każdy proces pozyskiwania pomocy publicznej. Z punktu widzenia funduszy unijnych na największą pomoc mogą liczyć projekty, dotyczące średnio- i długoterminowych potrzeb przedsiębiorstw.

Działania związane z ubieganiem się o wsparcie powinny rozpoczynać się znacznie wcześniej niż w momencie ogłoszenia terminu składania wniosków o dofinansowanie. Wtedy może być już za późno na odpowiednie przygotowanie planowanego przedsięwzięcia pod kątem wymagań dotyczących wspieranych projektów. Tym samym największe szanse na dotację mają ci przedsiębiorcy, którzy swoje przedsięwzięcia planują z możliwie dużym wyprzedzeniem.

Uruchomione w Polsce programy operacyjne będą obowiązywały do końca 2013 r. W większości budżety działań zostały podzielone proporcjonalnie na wszystkie lata. Tak więc podstawowe zasady i kierunki wsparcia są niezmienne. Modyfikacji mogą ulegać tylko szczegółowe zapisy, dotyczące np. kryteriów oceny. W związku z tym przedsiębiorcy już na wstępnym etapie planowania są w stanie podejść do swoich zamierzeń inwestycyjnych w sposób strategiczny, rozmieszczając je odpowiednio w czasie, zarówno pod kątem potrzeb firmy, jak i dostępności funduszy unijnych.

Programy operacyjne są dokumentami dość ogólnymi, które wskazują główne priorytety i w sposób generalny odwołują się do typów inwestycji. Więcej konkretów wnoszą tzw. szczegółowe opisy priorytetów. Jednak najbardziej szczegółową dokumentacją będzie dokumentacja konkursowa. Powoduje to jednak, że przedsiębiorca, ubiegając się o grant, nie ma do dyspozycji standardowych zasad dla wszystkich funduszy dostępnych w Polsce. Jedyną wspólną cechą wszystkich działań jest konieczność spełnienia przez wnioskodawcę wszystkich kryteriów formalnych oraz tzw. kryteriów merytorycznych obligatoryjnych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najmłodsi pracownicy niechętnie idą na zwolnienie lekarskie, dlaczego

Pracownicy z pokolenia Z czyli do 29. roku życia) rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich niż ich starsi współpracownicy. Dane z audytów absencji chorobowej przeprowadzonych w przedsiębiorstwach na terenie całej Polski w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy pokazują jasno, że najmłodsza grupa pracowników charakteryzuje się najniższym poziomem nieobecności z powodów zdrowotnych.

Zetki chcą pracować z sensem, w dobrej atmosferze i za dużą kasę

Dla pokolenia Z zaangażowanie w pracę naprawdę ma znaczenie. Z kolei 40 procent młodych mówi, że bardzo się stara w codziennych obowiązkach, a kolejne 42 procent twierdzi, że nie zawsze wszystko wychodzi im idealnie. 57 proc. młodych wskazuje pieniądze jako kluczowy czynnik wyboru pracodawcy i motywacji. Ale to nie wystarczy.

Ksiądz: 6000 zł, biskup: 10000 zł, a zakonnica ...300 zł? Zarobki i emerytury duchownych 2025

Jak wyglądają finanse duchowieństwa w Polsce? Najnowsze dane pokazują, że zarobki i świadczenia kapłanów oraz sióstr zakonnych są bardzo zróżnicowane. Prześwietlamy ich miesięczne dochody i zasady przyznawania emerytur, ujawniając pełen obraz finansowy osób duchownych.

Zaufanie pracowników: jaką jest dla firmy wartością, co zrobić by ją budować

Stwierdzenie, że zaufanie pracowników zwiększa wyniki firmy, nie budzi kontrowersji. Firmy radzą sobie lepiej, gdy ich pracownicy im ufają. Czy można jednak przeliczyć zaufanie na konkretny wynik finansowy?

REKLAMA

Czy będą zmiany dla osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności?

Osoby niepełnosprawne ruchowo w stopniu umiarkowanym czują się dyskryminowane. Z tego powodu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowano kilka ważnych pytań. Wątpliwości na temat ewentualnych zmian w obowiązujących przepisach rozwiewa Pełnomocnik Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń.

Czas pracy kadry zarządzającej (kierownicy, dyrektorzy i inni). Czy wszyscy menadżerowie nie mają prawa do nadgodzin? Co wynika z kodeksu pracy i orzecznictwa?

Czas pracy kadry zarządzającej w Polsce podlega szczególnym regulacjom prawnym, które różnią się od zasad obowiązujących pracowników wykonujących zadania operacyjne. Przepisy kodeksu pracy wskazują możliwość wyłączenia menadżerów pełniących funkcje kierownicze z norm dotyczących limitów czasu pracy i rozliczania nadgodzin. W praktyce pojawiają się liczne pytania, jak te zasady stosować, a orzecznictwo sądowe dostarcza cennych wskazówek.

Od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie w mocy, po nowemu zarabiają do 23 000 zł a dodatki do 3 400 zł

W wielu tekstach skupiamy się na podwyżkach dla pracowników samorządowych, dla pracowników w budżetówce, w tym nauczycieli, policjantów czy w służbie zdrowia, a warto też pamiętać o innych grupach zawodowych, może bardziej niszowych, ale jednak istniejących od dawna na polskim rynku pracy. Już od 19 czerwca 2025 r. kolosalne podwyżki dla tych pracowników. Rozporządzenie jest w mocy i po nowemu pracownicy zarabiają do 23 000 zł a dodatki do wynagrodzenia to nawet do 3 400 zł. Dla wielu takie stawki to tylko marzenie.

Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

REKLAMA

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

REKLAMA