REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Andrzej Lewandowski

REKLAMA

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Z umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym podlega Pan w Polsce. Natomiast z działalności wykonywanej na Słowacji będzie Pan podlegał ubezpieczeniom słowackim.

UZASADNIENIE

Sytuacja wykonywania równocześnie pracy pracownika najemnego i pracy na własny rachunek została uregulowana w unijnych przepisach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Osoby zatrudnione w jednym z państw członkowskich UE podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie zatrudnienia bez względu na to, że mieszkają na stałe w innym państwie członkowskim.

Podjęcie działalności na własny rachunek na Słowacji zmieni Pana status ubezpieczeniowy. Oznacza to, że będzie Pan podlegał ubezpieczeniom w obydwu krajach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy unijne mają zapobiegać powstawaniu sytuacji, w których osoba podlega w tym samym czasie ubezpieczeniom społecznym w więcej niż jednym państwie członkowskim. Wskazują, w którym państwie członkowskim osoba podlega w danym czasie ubezpieczeniom społecznym. Zwykle osoba aktywna zawodowo w więcej niż jednym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym z tych państw.

Zasadą jest, że osoba zatrudniona w jednym państwie członkowskim i równocześnie wykonująca działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym w państwie, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Jednak od tej zasady są wyjątki, które określa załącznik nr VII do rozporządzenia nr 1408/71. Jednym z wyjątków jest prowadzenie działalności na własny rachunek na Słowacji oraz zatrudnienie za wynagrodzeniem w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, np. w Polsce.

W tym przypadku będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym równocześnie:

  • w Polsce z umowy zlecenia; składki z umowy zlecenia będą opłacane w państwie członkowskim, na terenie którego jest wykonywana praca za wynagrodzeniem – z tytułu tego zatrudnienia,
  • w Słowacji – z działalności na własny rachunek.

Pana przypadek pracy na umowę zlecenia i w ramach działalności gospodarczej jest wyjątkiem od zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym państwie członkowskim. Ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegał zarówno w Polsce, jak i na Słowacji.

REKLAMA

W Polsce ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegać z tytułu zlecenia. Tutaj nic się nie zmieni. Zleceniodawca będzie naliczał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, jeżeli zlecenie wykonuje Pan w siedzibie firmy. Równocześnie przy obowiązkowych ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych może Pan przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ze zlecenia w ZUS. Natomiast na Słowacji – będzie Pan podlegał ubezpieczeniom tylko z tytułu prowadzonej w tym kraju działalności na własny rachunek.

Zleceniodawca nie powinien wyrejestrowywać Pana z ubezpieczeń w Polsce. Po rozpoczęciu działalności na Słowacji powinien Pan skontaktować się ze słowackim odpowiednikiem ZUS. Tam uzyska Pan informację o podleganiu ubezpieczeniom społecznym w tym państwie przez osoby prowadzące działalność na własny rachunek. W słowackim odpowiedniku polskiego ZUS dowie się Pan również o obowiązkach w zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych. W Słowacji instytucja ubezpieczeniowa to Sociálna poist'ovňa (Agencja Ubezpieczeń Społecznych) ul. 29. August 8-10, SK-81363 Bratislava 1, SLOVAKIA.

Podstawa prawna:

  • art. 1 lit. a i lit. b, art. 2, art. 14c lit. a, art. 14c lit. b, ust. 15 załącznika VII rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUUE L 97 28 1/1).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA