| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

RADA

Z umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym podlega Pan w Polsce. Natomiast z działalności wykonywanej na Słowacji będzie Pan podlegał ubezpieczeniom słowackim.

UZASADNIENIE

Sytuacja wykonywania równocześnie pracy pracownika najemnego i pracy na własny rachunek została uregulowana w unijnych przepisach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Osoby zatrudnione w jednym z państw członkowskich UE podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie zatrudnienia bez względu na to, że mieszkają na stałe w innym państwie członkowskim.

Podjęcie działalności na własny rachunek na Słowacji zmieni Pana status ubezpieczeniowy. Oznacza to, że będzie Pan podlegał ubezpieczeniom w obydwu krajach.

Przepisy unijne mają zapobiegać powstawaniu sytuacji, w których osoba podlega w tym samym czasie ubezpieczeniom społecznym w więcej niż jednym państwie członkowskim. Wskazują, w którym państwie członkowskim osoba podlega w danym czasie ubezpieczeniom społecznym. Zwykle osoba aktywna zawodowo w więcej niż jednym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym z tych państw.

Zasadą jest, że osoba zatrudniona w jednym państwie członkowskim i równocześnie wykonująca działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym w państwie, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Jednak od tej zasady są wyjątki, które określa załącznik nr VII do rozporządzenia nr 1408/71. Jednym z wyjątków jest prowadzenie działalności na własny rachunek na Słowacji oraz zatrudnienie za wynagrodzeniem w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, np. w Polsce.

W tym przypadku będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym równocześnie:

  • w Polsce z umowy zlecenia; składki z umowy zlecenia będą opłacane w państwie członkowskim, na terenie którego jest wykonywana praca za wynagrodzeniem – z tytułu tego zatrudnienia,
  • w Słowacji – z działalności na własny rachunek.

Pana przypadek pracy na umowę zlecenia i w ramach działalności gospodarczej jest wyjątkiem od zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym państwie członkowskim. Ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegał zarówno w Polsce, jak i na Słowacji.

W Polsce ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegać z tytułu zlecenia. Tutaj nic się nie zmieni. Zleceniodawca będzie naliczał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, jeżeli zlecenie wykonuje Pan w siedzibie firmy. Równocześnie przy obowiązkowych ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych może Pan przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ze zlecenia w ZUS. Natomiast na Słowacji – będzie Pan podlegał ubezpieczeniom tylko z tytułu prowadzonej w tym kraju działalności na własny rachunek.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »