REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W którym państwie podlega ubezpieczeniom osoba zatrudniona w Polsce na zlecenie, która równocześnie prowadzi działalność na Słowacji

Andrzej Lewandowski

REKLAMA

Pracuję na zlecenie w firmie informatycznej w Polsce. Dodatkowo chcę rozpocząć działalność na własny rachunek, ale w Bratysławie. Chcę, aby składki opłacała za mnie firma informatyczna, w której pracuję. Czy będzie to możliwe po rozpoczęciu działalności na Słowacji?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Z umowy zlecenia ubezpieczeniom społecznym podlega Pan w Polsce. Natomiast z działalności wykonywanej na Słowacji będzie Pan podlegał ubezpieczeniom słowackim.

UZASADNIENIE

Sytuacja wykonywania równocześnie pracy pracownika najemnego i pracy na własny rachunek została uregulowana w unijnych przepisach dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Osoby zatrudnione w jednym z państw członkowskich UE podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w państwie zatrudnienia bez względu na to, że mieszkają na stałe w innym państwie członkowskim.

Podjęcie działalności na własny rachunek na Słowacji zmieni Pana status ubezpieczeniowy. Oznacza to, że będzie Pan podlegał ubezpieczeniom w obydwu krajach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy unijne mają zapobiegać powstawaniu sytuacji, w których osoba podlega w tym samym czasie ubezpieczeniom społecznym w więcej niż jednym państwie członkowskim. Wskazują, w którym państwie członkowskim osoba podlega w danym czasie ubezpieczeniom społecznym. Zwykle osoba aktywna zawodowo w więcej niż jednym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym z tych państw.

Zasadą jest, że osoba zatrudniona w jednym państwie członkowskim i równocześnie wykonująca działalność na własny rachunek w innym państwie członkowskim podlega ubezpieczeniom społecznym w państwie, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Jednak od tej zasady są wyjątki, które określa załącznik nr VII do rozporządzenia nr 1408/71. Jednym z wyjątków jest prowadzenie działalności na własny rachunek na Słowacji oraz zatrudnienie za wynagrodzeniem w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej, np. w Polsce.

W tym przypadku będzie Pan podlegał ubezpieczeniom społecznym równocześnie:

  • w Polsce z umowy zlecenia; składki z umowy zlecenia będą opłacane w państwie członkowskim, na terenie którego jest wykonywana praca za wynagrodzeniem – z tytułu tego zatrudnienia,
  • w Słowacji – z działalności na własny rachunek.

Pana przypadek pracy na umowę zlecenia i w ramach działalności gospodarczej jest wyjątkiem od zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym tylko w jednym państwie członkowskim. Ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegał zarówno w Polsce, jak i na Słowacji.

REKLAMA

W Polsce ubezpieczeniom społecznym będzie Pan podlegać z tytułu zlecenia. Tutaj nic się nie zmieni. Zleceniodawca będzie naliczał składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, jeżeli zlecenie wykonuje Pan w siedzibie firmy. Równocześnie przy obowiązkowych ubezpieczeniach emerytalnym i rentowych może Pan przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ze zlecenia w ZUS. Natomiast na Słowacji – będzie Pan podlegał ubezpieczeniom tylko z tytułu prowadzonej w tym kraju działalności na własny rachunek.

Zleceniodawca nie powinien wyrejestrowywać Pana z ubezpieczeń w Polsce. Po rozpoczęciu działalności na Słowacji powinien Pan skontaktować się ze słowackim odpowiednikiem ZUS. Tam uzyska Pan informację o podleganiu ubezpieczeniom społecznym w tym państwie przez osoby prowadzące działalność na własny rachunek. W słowackim odpowiedniku polskiego ZUS dowie się Pan również o obowiązkach w zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych. W Słowacji instytucja ubezpieczeniowa to Sociálna poist'ovňa (Agencja Ubezpieczeń Społecznych) ul. 29. August 8-10, SK-81363 Bratislava 1, SLOVAKIA.

Podstawa prawna:

  • art. 1 lit. a i lit. b, art. 2, art. 14c lit. a, art. 14c lit. b, ust. 15 załącznika VII rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUUE L 97 28 1/1).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA

31 stycznia 2025 r. to ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus

31 stycznia upływa ostateczny termin na zgłoszenie do Małego ZUS Plus. Przedsiębiorca, który nie dokona zgłoszenia do tego dnia, będzie mógł skorzystać z ulgi dopiero w przyszłym roku.

Dni wolne w lutym 2025 r.

Luty to najkrótszy miesiąc roku. W 2025 roku ma 28 dni. Jakie dni wolne występują w lutym i ile jest godzin pracy? Oto kalendarz lutego 2025 roku wraz z najważniejszymi dniami w tym miesiącu.

REKLAMA