reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia oddelegowanych pracowników

Ubezpieczenia oddelegowanych pracowników

Pracownik zatrudniony w jednym z państw UE, który został delegowany przez swojego pracodawcę do pracy w innym państwie Unii, podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, pod warunkiem że oddelegowanie nie przekroczy 12 miesięcy.

Najbardziej powszechnym wyjątkiem od podstawowej zasady, zgodnie z którą pracownik oraz osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega przepisom ubezpieczeń społecznych tego państwa, na którego terytorium jest zatrudniona lub wykonuje działalność, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego państwa UE, jest oddelegowanie pracowników najemnych i osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Z przepisów unijnych wynika, że:

  • pracownik najemny zatrudniony w jednym z państw członkowskich UE, który został delegowany przez swojego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim, podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, pod warunkiem że przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekroczy 12 miesięcy i nie został on skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania już upłynął,
  • osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium państwa członkowskiego i wykonująca pracę na terytorium innego państwa UE w dalszym ciągu podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, jeśli przewidywany okres wykonywania pracy na obszarze drugiego państwa nie przekracza 12 miesięcy.

WAŻNE!

Właściwość ustawodawstwa państwa wysyłającego w stosunku do delegowanego pracownika najemnego lub osoby prowadzącej działalność musi być potwierdzona przez właściwą instytucję tego państwa na formularzu E 101 (w Polsce druki te znajdują się w jednostkach terytorialnych ZUS).

Próby omijania warunku stosowania ustawodawstwa państwa wysyłającego w postaci delegowania do pracy na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, polegający na stosowaniu krótkich przerw w okresie delegowania, są bezwzględnie eliminowane. Przerwy te nie przerywają okresu delegowania. Tym samym okres np. krótkiego urlopu podlega wliczeniu do okresu delegowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama