Kategorie

Ubezpieczenia oddelegowanych pracowników

Barbara Zabieglińska
Pracownik zatrudniony w jednym z państw UE, który został delegowany przez swojego pracodawcę do pracy w innym państwie Unii, podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, pod warunkiem że oddelegowanie nie przekroczy 12 miesięcy.

Najbardziej powszechnym wyjątkiem od podstawowej zasady, zgodnie z którą pracownik oraz osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega przepisom ubezpieczeń społecznych tego państwa, na którego terytorium jest zatrudniona lub wykonuje działalność, nawet jeżeli zamieszkuje na terytorium innego państwa UE, jest oddelegowanie pracowników najemnych i osób prowadzących działalność na własny rachunek.

Z przepisów unijnych wynika, że:

 • pracownik najemny zatrudniony w jednym z państw członkowskich UE, który został delegowany przez swojego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim, podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, pod warunkiem że przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekroczy 12 miesięcy i nie został on skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania już upłynął,
 • osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium państwa członkowskiego i wykonująca pracę na terytorium innego państwa UE w dalszym ciągu podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, jeśli przewidywany okres wykonywania pracy na obszarze drugiego państwa nie przekracza 12 miesięcy.

WAŻNE!

Reklama

Właściwość ustawodawstwa państwa wysyłającego w stosunku do delegowanego pracownika najemnego lub osoby prowadzącej działalność musi być potwierdzona przez właściwą instytucję tego państwa na formularzu E 101 (w Polsce druki te znajdują się w jednostkach terytorialnych ZUS).

Próby omijania warunku stosowania ustawodawstwa państwa wysyłającego w postaci delegowania do pracy na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, polegający na stosowaniu krótkich przerw w okresie delegowania, są bezwzględnie eliminowane. Przerwy te nie przerywają okresu delegowania. Tym samym okres np. krótkiego urlopu podlega wliczeniu do okresu delegowania.


Przedłużenie okresu 12 miesięcy

Jeżeli praca przedłuża się poza początkowo zakładany okres 12 miesięcy z powodów, których nie można było przewidzieć wcześniej, ustawodawstwo pierwszego państwa członkowskiego stosuje się nadal aż do zakończenia pracy, pod warunkiem że wyrazi na to zgodę właściwa instytucja państwa unijnego, na którego terytorium zainteresowany wykonuje pracę. Z wnioskiem w tym zakresie należy wystąpić przed upływem 12 miesięcy, a zgoda nie może być udzielona na okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Przykład

Obywatel polski jest zatrudniony i ubezpieczony w Polsce. Jego pracodawca wysłał go do pracy na rzecz swojej firmy do Francji, na okres 12 miesięcy. Ubezpieczenie pracownika w polskim systemie pracowniczym ZUS potwierdził na formularzu E 101. Na skutek nieprzewidzianych okoliczności zaszła potrzeba przedłużenia okresu wykonywania pracy we Francji na dalsze 6 miesięcy. W związku z tym pracodawca polski powinien wystąpić do władz Francji o wyrażenie zgody na przedłużenie polskiego ustawodawstwa jeszcze przez 6 miesięcy.

Zmiana pracodawcy

W przypadku gdyby pracownik zmienił pracodawcę w czasie pobytu za granicą, będzie to oznaczało, że nie jest on już objęty przepisami kraju, z którego został delegowany. Będzie objęty ustawodawstwem kraju, w którym wykonuje zatrudnienie.

Przykład

Obywatel polski jest zatrudniony i ubezpieczony w Polsce. Przez polską firmę zostaje oddelegowany do pracy na obszar Niemiec na okres 12 miesięcy do wykonywania pracy na rzecz tej firmy. Po 9 miesiącach firma polska wypożycza tego pracownika firmie niemieckiej. Wówczas pracownik przestaje podlegać polskim ubezpieczeniom; podlega ubezpieczeniom niemieckim.

Pracownik najemny prowadzący działalność

Osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego państwa członkowskiego i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego państwa członkowskiego, podlega ustawodawstwu państwa członkowskiego, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem.

Przykład

Obywatel polski jest zatrudniony w ramach stosunku pracy w Niemczech, a w Polsce prowadzi działalność gospodarczą. W Polsce ma również miejsce zamieszkania. Osoba ta podlega niemieckim przepisom z zakresu ubezpieczeń społecznych.


Formularz E 101

W celu uzyskania formularza E 101 wysyłający pracodawca albo osoba prowadząca działalność na własny rachunek zwraca się do instytucji właściwej – terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę pracodawcy, u którego osoba jest zatrudniona lub właściwej ze względu na siedzibę osoby prowadzącej działalność na własny rachunek. Wnioskując o poświadczenie formularza E 101, należy złożyć wypełniony kwestionariusz.

Informacja zawiera w szczególności:

 • dane ewidencyjne i identyfikacyjne pracownika (osoby prowadzącej działalność na własny rachunek), tzn. imię, nazwisko, numery identyfikacyjne (PESEL, NIP), a w razie ich braku serię i numer dowodu osobistego lub paszportu, obywatelstwo,
 • dane ewidencyjne i identyfikacyjne pracodawcy, tj. nazwę, numery identyfikacyjne (NIP, REGON), a w przypadku osób prowadzących działalność na własny rachunek – NIP i REGON, a jeśli płatnikowi składek nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
 • oświadczenie, czy na okres oddelegowania pracownikowi został udzielony urlop bezpłatny,
 • oświadczenie, czy pracownik jest delegowany w miejsce innej osoby, której okres delegowania upłynął,
 • okres, na jaki ma być oddelegowany pracownik bądź ma być przeniesiona działalność,
 • informację, czy pracownik wykonywał wcześniej pracę na obszarze któregoś z państw członkowskich i w jakim okresie.

W składanym wniosku powinny znaleźć się również informacje dotyczące prowadzenia działalności na terenie Polski przez pracodawcę m.in.:

 • średnie obroty (w %) osiągane w Polsce i w innych państwach w okresie ostatnich 12 miesięcy, a w przypadku delegowania do Niemiec w okresie 24 miesięcy,
 • liczba pracowników wykonujących pracę w Polsce (oprócz administracji) oraz liczba pracowników delegowanych,
 • liczba umów lub zleceń realizowanych w Polsce i za granicą.

Informacje podawane w kwestionariuszu powinny być zgodne ze stanem faktycznym, pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Podstawa prawna:

 • rozporządzenie Rady EWG 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz UE L 149, 5.07.1971 r.),
 • rozporządzenie Rady EWG 574/72 z 21 marca 1972 r. w sprawie wykonania rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych i ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzUrz UE L 74, 27.03.1972 r.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?